käytin jopa huollossa - väittivät olevan kunnossa (kaasari katottu-ehkä) ja et vaan tulpan johto oli huonosti kiinni..
Voiskos toi ulkoinen säiliö (10 v) olla rikki - kone käy/sammuu..lähtee taas käymään...sammuu..
saako tuollaisen säilöin jostain (halvalla..)
Voiskos toi ulkoinen säiliö (10 v) olla rikki - kone käy/sammuu..lähtee taas käymään...sammuu..
saako tuollaisen säilöin jostain (halvalla..)
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jopahan oli TAASEN tarina :D
Katso onko bensaletku ehjä? voi olla halkeamia ja liittimien kunto ja että ne on kunnolla paikallaan.Onko bensa vanhaa?
katsoa että tankista tulee vapaasti bensaa, eli letku irti kaasarista, hana auki ja katsoa lorottaako, ilmaruuvin varmaan muistitkin.
PJV
ole kiinteäkin säiliö, kokeile sen kanssa. Sammuuko myös kierroksilla vai vain tyhjäkäynnillä. Onkohan kaasari varmasti puhdistettu, siellä vois olla roska joka tukkiin suuttimen.
kone sammuu sekä tyhjäkäynnistä ja jopa täydestä vauhdista kuin seinään...
Ilmaruuvi on tankista auki - bensa ei 100% uutta, mutta ei nyt mitään ikivanhaakaan..
huolto väitti katsoneen kaasarin, mutta näin jälkeenpäin vähän epäilen, että jäi valohoitoon..
olla sytytyspuolellakin, tulpan ja tulpanjohdon voisi tietysti uusia.
että kiinteästä tankista tulee kaasarille asti(bensaletku irti) vapaasti bensaa, jos näin on vika tod.näk.sähköpuolella, kondensaattoriin voi koneen lämmetessä tulla johtumishäiriö, se ensimmäisenä vaihtoon.
olla vika - kone lähtee kyllä käymään, mutta oireet ilmaantuvat kun ollaan "kaukana rannasta" - eli lämmennyt..ja sen jälkeen saakin sitten tovin nykiä käyntiin..
jää ryyppy päälle, niin että saa liikaa bensaa, tulpasta näkis onko märkä vai kuiva. Tai sitten termostaatti ei aukea ja kone kuumenee liikaa.
Koneen alla etuosassa on kuminen avattava (pyöreä) tarkistus tulppa, ota se pois,sulje polttoaine hana jos on, avatuasi tulpan sen alla on mutteri avaa se besa valuu kohokammiosta pois. sen jälkeen näet reijästä suuttimen pieni mutteri(messingin värinen), avaa se ota pois ja puhdista, tarkista ettei suuttimen reijässä ole roskaa, puhalla vaikka reijän läpi. Kokoa kaikki takaisin entiselleen niin ei pätki enään.