Onko yhdessä asuvan avoparin mahdollista saada sekä yleistä asumistukea että opintotukeen kuuluvaa asumislisää? Tarkennan hieman.
Lähden koulujen alettua työharjoitteluun ala-asteelle työmarkkinatuella, koska takana onvain ylioppilastutkinto ja välivuosi on nyt edessä. Minä saan siis sitä työmarkkinatukea, jonka pitäisi olla 24,51 € päivältä, mutta sehän on vielä verollista tuloa. Kuinka suuri on siis loppujen lopuksi käteen jäävä summa? Missä tilanteissa ja kuinka helposti on mahdollista työharjoittelun ajalta saada esim 8 euron ylläpitokorvausta?
"Kun työnhakija osallistuu työharjoitteluun --, Kela maksaa hänelle työmarkkinatukea ilman tarveharkintaa." -Kela
"Tarveharkinta
Puolison tuloista otetaan huomioon tulot, jotka ylittävät 536 euroa kuukaudessa. Käytännössä työmarkkinatuki pienenee, jos pariskunnan yhteenlasketut tulot ylittävät 1384 euroa kuukaudessa." - Kela
Poikakaverini aloittaa nyt syksyllä opinnot ammattikorkeassa, joten hänen tulonsa eivät kyllä ylitä sitten opiskelujen aikana tuota 536 euroa, mutta jos hän vaikka tienaisikin enemmän, saisin silti täyden työmarkkinatuen (ilman tarvehankintaa). Eli pelkästään verot voivat sitten pienentää työmarkkinatukeani(kö?).
Poikakaverini saa täten opintojen alettua ainakin opintorahaa, mutta saako hän myös asumislisää, jos oletetaan, että ruokakuntamme (2 hlö) saisi jo asumistukea? Koska jos molemmat opiskelisimme, saisimme molemmat asumislisää, mikä muodostaisi ymmmärtääkseni suuremman yhteissumman kuin mahdollisesti yhteisesti saamamme asumistuki olisi ikinä. Ainakin näin olen ymmärtänyt.
Vuokramme 58 m2:n kaksiosta on 487 € (asumme syrjäisellä ja pahamaineisella asuinalueella, siksi suht "edullinen" vuokra kaupungin yleiseen vuokratasoon nähden), johonka tulee päälle vielä sähkölaskut noin 17 € kuukaudessa. Sit kun olisi vielä autot ja tv-luvat ym. maksettavana, niin ei jää kyllä elämiseen enää paljoa rahaa.
Olen käynyt laskeskelemassa kelan laskureilla noita asioita, mutta siellä ei ilmaista asioita kovin selkeästi. Ja kelalla ne yrittää pihdata tietoja. Emme ole aikeissa elää yhtään sen kauempaa yhteiskunnan varoilla kuin on pakko, jos joku siitä olisi alkanut valittamaan!
Kiitoksia, jos joku jaksaa paneutua ongelmaamme ja kertoa tyhmemmilleen mahdollisia ratkaisuja! Osaamme sitten fiksuuntuneina vaatia oikeuksiamme ihan viranomaisilta :P Tyhmää kun on tunnetusti helpompi vetää nenästä.
Asumistuki/asumislisä
3
1603
Vastaukset
- hjsdhsf
jos toinen avopuolisoista opiskelee (saa opintotukea) ja toinen puoliso on työtön niin kyseessä on kaksi ruokakuntaa vaikka yhdessä asuvatkin. eli opiskelija saa ihan normaalisti asumislisää omaan vuokranpuolikkaaseensa ja työtön taas hakee yleistä asumistukea omaan vuokraosuuteen.
- on mahdollista.
Kun avoparista toinen kuuluu opintotuen asumislisän ja toinen yleisen asumistuen piiriin, molemmat muodostavat oman ruokakuntansa. Sama henkilö ei voi saada molempia, vaan vuokra laskennallisesti puolitetaan ja molemmat hakevat tukea siihen omaan puolikkaaseensa. Puolison tulot silti vaikuttavat opintotuen asumislisään (=summa pienenee, jos puolison viimeksi vahvistetun verotuksen tulot yli 15.000 e).
Työmarkkinatuesta pidätetään veroa 20%, mutta lopullinen verotus riippuu kalenterivuoden muista tuloistasi. Jos saat koko vuoden työmarkkinatukea, niin tuo 20% on melko oikea veron määrä. Lisätietoja verotoimistosta.
Harjoittelun ajalta kai saa automaattisesti tuon 8 euroa, mutta tarkista työkkäristä.
Työmarkkinatuen tarveharkintaa puolison tulojen suhteen ei siis sovelleta, kun kyse on harjoittelun aikaisesta työmarkkinatuesta. Eli puolison tulot eivät vaikuta. - abityttönen -08
Kiitoksia, viestit selvensivät asiaa :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053161Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391610Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951462- 921369
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461324Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561236Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803