Kyllä hävettää olla mummi tällä palstalla.
Ootteko mummot huomanneet, miten huonoja me ollaan?
Ei yhtään hyvää sanaa meistä!
Onko totta, me ei haluta olla lastenlapsien kanssa!
Annetaan turhia neuvoja, niin tai tuputetaan.
Ja, huomio! vaikka kysyy mummo mummolta juttuja, niin siihen saakin toruja miniöiltä ja "lapsilta"
Elikkäs, tämän palstan yllä lukee isovanhemmat, mutta nuoret äidit täällä MELLASTAA!
Kysynkin onko täällä aina tallaista?
Ootteko mummot huomanneet, miten huonoja me ollaan?
Ei yhtään hyvää sanaa meistä!
Onko totta, me ei haluta olla lastenlapsien kanssa!
Annetaan turhia neuvoja, niin tai tuputetaan.
Ja, huomio! vaikka kysyy mummo mummolta juttuja, niin siihen saakin toruja miniöiltä ja "lapsilta"
Elikkäs, tämän palstan yllä lukee isovanhemmat, mutta nuoret äidit täällä MELLASTAA!
Kysynkin onko täällä aina tallaista?
Vastaukset 7
Vanhimmat
mutta olen halukas kyllä tietämään,kuinka nuorempi polvi ajattelee.Tietenkin olisi ihanaa,että näistä eri mielipiteistä voisi asiallisesti keskustella.
teistä mummojakin on moneen junaan....hävettää
Asiallista keskustelua, mutta täällä on kaikkea muuta.
Tietenkin meissä mummoissakin on kaikenlaisia, niinkuin nuoremmissakin, muutta nämä keskustelut kun lukee, niin tulee sellainen tunne, että mollataan mummot kumoon kerralla.
Luulenkin, että nämä mummot joille tämä palaute kuuluu, ne ei näitä palstoja käytä, joten täällä käyvillä niskakarvat nousee pystyyn tästä
arvostelusta ja soppa on valmis...
Asiallista ja rakentavaa keskustelua kiiiittoooosss!
Kyllä on surkea seriffi tällä palstalla. Monet jutut pitäisi suoraan siirtää anoppi ja appi palstalle tai suku on pahin palstalle. Ja kaikkein suurimmat herjaukset kokonaan pois.Välistä koko palsta on ollut ihan mykkänä kun mieleltään huonosti voivat miniät haukkuu vaan mammoja. Itse olen isoäiti ja joka kerta kun tänne kurkkaan, tulee vaan pahamieli ja itkettää pienten lapsiraukkojen puolesta.Arvelen kyllä että tuon biopalstan vakikirjoittelijat kirjoittaa myös tänne.
jossa he voisivat keskustella omasta elämästään ja suhteestaan lapsiinsa ja lapsenlapsiinsa.
Pitäisi valittaa jokaisesta asiattomasta kirjoituksesta tällä palstalla. Asiattomia kirjoituksia ovat tytärten ja miniöiden kirjoitukset, joissa he haukkuvat vanhempiaan tai appivanhempiaan. Valittakaa ylläpidolle asiattomista kirjoituksista. Kirjoittakaa ja vaatikaa keskustelurauhaa! Älkää myöskään vastatko asiatttomiin kirjoituksiin. Ei pidä provosoitua vaikka provosoidaan.
Eli ei mitään "teinejä" , joilla sinällään voi olla ihan tuoreita ajatuksia. Valitettavassti isovanhemmuus ei ole kaikilta "luonnistuvaa" tai mikään automaatio. Oma äitini on auttanut todella pyytteettömästi meitä , mutta on nyt itse sairastunut. Odotuksen loppusuoralla olisi ollut mukavaa jos mieheni äiti terve ja eläkkeellä olisi edes kerran hoitanut tytärtämme tai ostanut hänelle jotakin. Mutta hän käy mielummin kylpylöissä ja shoppailee itselleen tauotta. Meidän ruokailutavat , elämäntyyli yms. kaikki ruoditaan mennen tullen. Olen itse koulutettu ihminen ja kasvatettu niin , etten vanhempien silmille hypi. Täytyy kuitenkin todeta , että kaikille ei tuo isovanhemmuus istu ja silloin on oikein ja rehellistä sanoa se.
Ei oo syntynytkään.Se vaan pitää hyväksyä.Kaikki ei mene tasan.Onneksi olen tottunut orpopiruna sietämään kaikenlaista ja kestämään sterssiä.Vävynäkin pohjasakkaa vaikka aina olen työni tehnyt ja rehellinen.Voi kuin olisikin MUMMI tai APPIVANHEMMAT !!!!!