Hei, olen taasen menossa verikokeisiin, kun viitisen vuotta sitten kokeissa vasta aineet olivat siihen viittaavat, mutta tähystyksessä ei kumminkaan ollut mitään. siksi kysyisinkin, että jos keliakia olisi sillon ollut alkava, ja nukka olisikin ollut tallella. eikö verikokeet kumminkin ole aika luotettavat?
verikokeissa koholla
5
761
Vastaukset
- koholla
Kävin tänään tähystyksessä ja lääkäri ei nähnyt silmämääräisesti mitään poikkeavaa. Vasta-aineet kuitenkin koholla, toinen huomattavastikin. Voiko koepalasta löytyä silti villusatrofiaa, vaikkei silmällä näy? Eli onko jollain muulla silmämääräisesti kaikki ollut rööreissä ok, mutta keliakia todettu? Vai onko sitten latenttia ja pitää odotella muutamia vuosia...
- tarkasti
Vasta patologi tutkii koeplat ja voi loytää tulehduksen vaikkei lääkäri silmämääräisesti sitä näekään. Yleensä niillä, joilla sairaus on ollut jo kauan huomaamatta on vatsa niin "verellä" että lääkäri sen huomaa heti.
Tuloksia vaan odottelemaan! :) - koholla
Vastaanpa tähän omaan viestiini, että keliakia tosiaan todettiin koepaloista, vaikka silmämääräisesti tähystyksessä ei näkynyt mitään poikkeavaa.
- Tuloksista kiinnostunut
koholla kirjoitti:
Vastaanpa tähän omaan viestiini, että keliakia tosiaan todettiin koepaloista, vaikka silmämääräisesti tähystyksessä ei näkynyt mitään poikkeavaa.
Olisin kiinnostunut niistä vasta-ainemääristä?
- tässäpä
Tuloksista kiinnostunut kirjoitti:
Olisin kiinnostunut niistä vasta-ainemääristä?
s-tTGaba 13 (raja-arvo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082834Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672511Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061172Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831015Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1241002- 671000
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait271952Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka320921Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768