verikokeissa koholla

salluskaa

Hei, olen taasen menossa verikokeisiin, kun viitisen vuotta sitten kokeissa vasta aineet olivat siihen viittaavat, mutta tähystyksessä ei kumminkaan ollut mitään. siksi kysyisinkin, että jos keliakia olisi sillon ollut alkava, ja nukka olisikin ollut tallella. eikö verikokeet kumminkin ole aika luotettavat?

5

772

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koholla

      Kävin tänään tähystyksessä ja lääkäri ei nähnyt silmämääräisesti mitään poikkeavaa. Vasta-aineet kuitenkin koholla, toinen huomattavastikin. Voiko koepalasta löytyä silti villusatrofiaa, vaikkei silmällä näy? Eli onko jollain muulla silmämääräisesti kaikki ollut rööreissä ok, mutta keliakia todettu? Vai onko sitten latenttia ja pitää odotella muutamia vuosia...

      • tarkasti

        Vasta patologi tutkii koeplat ja voi loytää tulehduksen vaikkei lääkäri silmämääräisesti sitä näekään. Yleensä niillä, joilla sairaus on ollut jo kauan huomaamatta on vatsa niin "verellä" että lääkäri sen huomaa heti.
        Tuloksia vaan odottelemaan! :)


      • koholla

        Vastaanpa tähän omaan viestiini, että keliakia tosiaan todettiin koepaloista, vaikka silmämääräisesti tähystyksessä ei näkynyt mitään poikkeavaa.


      • Tuloksista kiinnostunut
        koholla kirjoitti:

        Vastaanpa tähän omaan viestiini, että keliakia tosiaan todettiin koepaloista, vaikka silmämääräisesti tähystyksessä ei näkynyt mitään poikkeavaa.

        Olisin kiinnostunut niistä vasta-ainemääristä?


      • tässäpä
        Tuloksista kiinnostunut kirjoitti:

        Olisin kiinnostunut niistä vasta-ainemääristä?

        s-tTGaba 13 (raja-arvo


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      1997
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      850
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      756
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      43
      682
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      43
      651
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      614
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      606
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      564
    9. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      546
    10. 48
      531
    Aihe