Tänä aamuna koin kauhian järkytyksen!!
Avatessani sähkölaskun 250€
Soitin sähkölaitokselle samaa tietä ei voi kuulemma mitään.
kävin hakee sieltä mittarin nyt mä metsästän sen sähkö rosvon!!
Kiini sen meinaan saada epäiltyjen listalla on arkkupakastin, jääkaappi,akvaario.
Oletteko kokennut saman??
Avatessani sähkölaskun 250€
Soitin sähkölaitokselle samaa tietä ei voi kuulemma mitään.
kävin hakee sieltä mittarin nyt mä metsästän sen sähkö rosvon!!
Kiini sen meinaan saada epäiltyjen listalla on arkkupakastin, jääkaappi,akvaario.
Oletteko kokennut saman??
Vastaukset 30
Vanhimmat
Pelkkä ruoan hintakin hipoo jo törkeää.
Lankaliittymiä ajetaan kunnolla alas,,,, maksut hilataan pilviin.
Sähkö on jo todella arvokas ja laskut isoja. Palkat vain eivät nouse samaan tahtiin.
saa täyttä kassia sapuskaa 20€ vähintään menee 25€
Maito on jo arvokasta juotavaa puhumattakaan jauhellihasta vihannekset ovat jo hirmukalliita.
opintotuki,työmarkkina tuki pysyvät samana.
vuokrat kallistuvat.
Eikö ollut niin että ruokaveron piti laskea?
laskea piti. Meillä on onni siinä että lapset ovat lentäneet pesästä ja ovat omillaan. 20 euroa ei ole kuin näyttää kassalla, vaikka sulla ei juuri mitään olisikaan ja kassi kevyt kantaa.
Katselin tässä yhtenä päivänä kun ostin kahvia,,, puolen kilon paketin normaalihinta lähes 4 euroa ja ylikin 4,20€.
Kotimaiset tuotteet torilla maksavat ulkomailta tuotuja enemmän. Tuntuu hölmöltä kun kaukaakin tuodut nektaariinit ja persikat saa huomattavasti halvemmalla kuin esim. litran kotimaisia mansikoita. Salaatin kilohinta lienee melkoinen kun yhdestä saat pulittaa 2-3,50 euroa (kotimainen, kotimaiselta viljelijältä ostettu).
Tomaatit ja kurkut sekä paprikat (kotimaiset) kilohinnaltaan kalliimpia kuin esim. ulkomailta tuotu ananas.
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/060601125601IL?openDocument
mitä sä sillä saat???
Et just yhtään mitään osta nyt sillä lapsellesi vaatteita.
Kirpputori hinnatkin nousseet vaatteet kallistuneet.
Tukien määrät pitäisi nousta samaan tahtiin kun tuotteet kallistuu, sitten ihmetellään miksi ihmiset velkaantuu.
hiusten halkomista mokoman pieni nousu. Mitä sillä luulet opiskelijan saavan?
ja sä ite saat palkkaa. Tienaat koiranäyttelyistä ylimääräistä vaikka kuinka muuta väität.
Toki ilman valittamistakin voi hintojen nousuista keskustella.
puuttumisesta ei oikein voi valittaa kun se on kuitenkin lahjaksi annettua rahaa.
sähkön hinnannousuista tiedotetaan aina etukäteen, nytkin oli just uutinen että Vattenfall korottaa hintoja yli 9 prossaa.
Jos ei halua suurempia sähkölaskuja niin silloin vaan kulutusta pienemmäksi.
Yksinkertaista eikös vaan.
törkeän kallista silti.
sähkön tarjoojaa, meiläki olisi tippunnut sähkölasku, tuntuvasti, vaihtamalla sähkön tarjoojaa, helppoa, noh me ei viitsitty vaihtaa halvempaan sähköön.
ollaan saatu sähkölaskut pidettyä korotuksista huolimatta melko samansuuruisina kun ollaan uusittu luonnollisen poistuman myötä sähkösyöppöjä masiinoita ja esimerkiksi energiansäästölamput on vaihdettu melkein joka valaisimeen.
edullisin sähköntoimittaja, saas nähdä miten pitkään pystyy tarjoamaan halvimman sähkön.
turun kallein sähköntoimittaja, nappasen tuosta pihalta muutamisen oravaa tuottamaan sähköä heh heh.
kurret vaan dynamoa pyörittämään, ja jos emäntä haluaa katsoa telkkua niin virran siihen voisi tuottaa kuntopyörällä.
tähän väliin.
Ostin digilaitteen matkatelkkariin. Kuva on hyvä, mutta ääni on normaalia hiljaisempi. Neuvo nyt hyvä Sorsa vielä tämän kerran. Ei ole kiva katsella jos korva pitää olla lähes ruudussa kiinni.
Auttaako siihenkin pistotulpan irroittaminen hetkeksi? Se vekotin on mökillä joten en nyt juuri pääse tuota konstia kokeilemaan.
telkkarin omalla kaukosäätimellä saa äänen isommalle, kun digilaitten kautta. Kaippa sulla on jonkunlainen äänensäätö telkkarissa? millä säädät äänen suuremmalle, jonkunlainen volume nappi tai kaukosäädin.
on hävinnyt tai oikeastaan minun tyttö hukkasi sen, kun telkkari oli sillä lainassa.
Matkatelkkari on Luxor merkkinen ja siinä on edessä hipaisu näppäimet. Vaikka kuinka yritän siitä ääni kovempaa hipaista, niin mitään ei tapahdu.
se ääni on säädettävä sieltä dikiboxista täysille,
sillä dikiboxin kaukosäätimellä, sitte päivität kanavan sillä samalla dikisäätimellä...
kun olen heikkolahjainen näissä hommissa.
Joo, mutta, kun saan sen digiboxsin kaukosäätimellä sen "janan" muka kaikkein kovimmalle, niin ääni on sittenkin hiljainen.
Ai, kauheeta voitko sanoa miten se päivitys tapahtuu? Nolona kysyn.
Telkka pitää olla auki.
meil se tapahtuu dikiboxin kaukosäätimestä siit nappulasta mistä bikiboxi samuu (punanen nappula), siitä painat vähänaikaa, niin alkaa päivittämään,
dikiboxin näytöllä näkyy sellanen pyörivä kuvio päivityksenajan. oon huono selittää.
jutska, päivityksetkään ei aina auta jos anteenin singaalit on heikkoja tai johdot on väärin kytkettynä.
oikein paljon. Kun menen sinne missä se telkkari on, yritän päivitellä ohjeesi mukaan.
yksi ei asiantuntija asensi sen boxin.
Kiitos taas tiedoista. Olet varma oljenkorsi jos tiukka paikka tulee eteen.
Jos se päivitys ei onnistu, kysyn sulta taas.
mikä laite sinulla on mutta meillä päivittyy automaattisesti digiboxi.
http://www.digitv.fi/sivu.asp?path=1;2998;7630
juu päivittyy meilki, mut joskus toi ääni häviää, ni sit oon noinikkää tehnyt, ni homma korjaantuu heti.
edes katso telkkaria, mutta äänien heikkolaatu voi jos ei päivityksellä onnistu, johtua johdoista tai anteenistakin mikä on väärin asennettu, kun kristallipalloa, ole ei voi nähdä ongelmaa, noh meilähän ei ole kun tietokoneen digiboxissa ongelma lähinnä asennus semmoinen, voi olla, että heitän sillä vesilintuja.
Siis, kertakaikkisesti, eiks sulla oo sitä ukkoo joka tietää noi nykyajan hommat tai niitä poikalapsia?
Kyllä meillä isäntä hoitaa noi hommat, ja jos ei ehdi, niin nuoriso sitten. Ei tarvii kuule viholliselta kysellä yhtään mitään.
Muuten solvaat n.sorsaa mennentullen, mutta silti kehtaat apua kysyä - häpeä , vanha ihminen.
ajalta lasku on? minulla oli myös viime lasku saman suuruinen. (kahdelta kuukaudelta).
mikä se sellanen mittari on? miten siis toimii?
en ole koskaan kuullut.