Terve vaan. Mikähän vikana, kun vielä kamerassani olevaan kuvaan ilmestyi sitä muokatessa yksivärinen 'harmaa laatikko', joka peittää noin puolet kuvasta?
Vastaukset 6
- miumaumuikku
todennäköisesti kyseessä on vahingoittunut kuvatiedosto. Se voi näkyä kamerassa oikein (tiedostossa oleva esikatselukuva), mutta koneelle avattaessa näkyä juuri noin.
Voinee olla tilapäinen häiriö tiedoston kirjoituksessa tai sitten korttiin on tullut pieni vika. - Ihmettelyä
Mistäs johtuu, itsellä samaa tekee tietokoneella esim. kansion avaa missä kuvia, kun lataa kuvat näkyviin niin ok, mutta sitten kun kaikki latautuneet muuttuu osa kuvista puoliksi harmaaksi, vihertäväksi yms. eli pienenä näkyvät kuvat kansiossa. Sitten kun kuvan avaa niin yleensä näkyy ihan normaalisti, joissakin näkyy sitten tuo puolet harmaana, vihertävänä tms.
Olen pari kertaa törmännyt vastaavaan ja kyseessä on ollut korttivika. Kortin vaihto on aina auttanut.
Kuvat kannattaa aina siirtää suoraan kortilta kiintolevylle ilman välijohtoa niin on ainakin yksi vikamahdollisuus vähemmän ja lisäksi se toimii yleensä nopeammin. Se myös parantaa kontakteja kortin ja kameran välillä kun niitä ajoittain "rassataan".
Jos kortti on uusi niin kuitin kanssa kauppaan ja saat uuden tilalle kun näytät miten se toimii, ainakin Turussa City Marketissa onnistui. Jos se on vanha niin osta uusi, kokeile ja jos toimii heitä vanha sinne missä pippuri kasvaa. Kortit ovat tänään halpoja!- i7uykiu7kiku7
nikon_d90 kirjoitti:
Olen pari kertaa törmännyt vastaavaan ja kyseessä on ollut korttivika. Kortin vaihto on aina auttanut.
Kuvat kannattaa aina siirtää suoraan kortilta kiintolevylle ilman välijohtoa niin on ainakin yksi vikamahdollisuus vähemmän ja lisäksi se toimii yleensä nopeammin. Se myös parantaa kontakteja kortin ja kameran välillä kun niitä ajoittain "rassataan".
Jos kortti on uusi niin kuitin kanssa kauppaan ja saat uuden tilalle kun näytät miten se toimii, ainakin Turussa City Marketissa onnistui. Jos se on vanha niin osta uusi, kokeile ja jos toimii heitä vanha sinne missä pippuri kasvaa. Kortit ovat tänään halpoja!Miten siirrät suoraan kortilta kiintolevylle ilman välijohtoa?
- jhhjadhaj
Ihan normaali digitaalisuuden kirous. Tiedosto vaurioitunut.
- harmaa laatikko
Tyhjenikö akku kesken kuvansiirron?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901328
- 45667
- 20619
- 47563
- 46559
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit38539Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132528- 70521
- 41512
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan176468