doping

-säännöt

Näyytelyjen kiellettyjen aineiden listaa kaipailen..
Voinko käyttää koiralleni suihkutettavaa (jätettävää) hoitoainetta turkkiin ?

6

1464

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuitenkin

      Turkissa ei saa olla mitään hoito ym. ainetta jota ei huuhdota pois pesun yhteydessä. Eli pesu shampoolla ja perusteellinen huuhtelu on varmin tapa valmistautua näyttelyyn. Tuskin kaikkia kiellettyjäaineta kattavaa listaa on edes julkaistu.

      • löytyy tarkemmat

        ohjeet ja kiellettyjen aineiden lista, joka ei todellakaan kerro maalikolle juuri mitään. Kun kysyt eläinlääkäriltä, he eivät yleensä tiedä mitään ja kehottavat kysymään kennelliitosta. Kennelliitossa annetaan ympäripyöreä vastaus ja jos pyydät kantaa kirjallisena et sitä saa.

        Jos joudut testiin voit saada elinikäisen kilpailukiellon. Meillä ei toimi edes verottaja tai ulosotto näin ankarin toimin puutteellisen ohjeistuksen varassa. Odotellaan ensimmäinen käry joka menee käräjille, toivon mukaan joutuvat tarkentamaan ohjeistusta.


    • terristi

      kennelliiton sivuilla on tarkka lista ja mainitaan vielä erikseen nämä turkkiin jätettävät aineet, eli kiellettyjä on.

      Ja mitä tuohon toiseen vastaukseen tulee, kennelliiton lista on erittäin hyvä ja kattava, ei siellä voi ihan jokaisen lääkeaineen nimeä lukea tietenkään, niitä kun on aika pahuksen monta eri laista eri nimillä. Listassa on vaikuttavat aineet ja ne vaikuttavat aineet löydät sen lääkepaketin kyljestä.

      • niin helppoa

        että vertaat listaa ja lääkepurkin kylkeä niin hyvä olisi. Käytännössä edes lääkäri ei voi sanoa 100% onko aine kielletty vai ei, lista on todella ylimalkainen ja tulkinnanvarainen.

        Hevosurheilun ja tietysti ihmisurheilun dopingmääräykset ovat ihan eri luokkaa ja paremmin laaditut. Kennelliitolla oli vaan kiire tehdä dopingsäännöt jotka lopulta aiheuttavat vaan lisää ongelmia. Aika moni eläinlääkäri allekirjoitti adressin dopingsääntöjen uudelleen valmistelun ja hankkeen lykkäämisen puolesta.

        Lopputulos dopingsäännösten aikana on ollut että koiran lääkitystä mietitään entistä tarkemmin, erityisesti kipulääkityksen lopettamista usein aikaistetaan. Siinä sitä eläinsuojalua sitten on!


    • pikkukarpalo

      http://www.kennelliitto.fi/NR/rdonlyres/0D7AE03D-9AA8-4C36-876B-D1400A1E6865/0/laakelista271206paivitetty0508.pdf

      Tässä linkki lääkelistaa. En usko, että hoitoaineella on mitään merkitystä, jos sitä nyt ei lääkkeeksi lasketa. Kyllähän noissa koirien turkeissa aina jotain aineita ja jäämiä on, pestäänhän niitä kaikenmaailman shampoilla ennen näyttelyä.

      • hohoijaa

        pestään ja värjätään. Lisäksi annetaan kofeiinitabletteja,että olisivat virkeämpiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      45
      3303
    2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      68
      3163
    3. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      30
      2865
    4. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      157
      2716
    5. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2169
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      11
      1969
    7. Kirjotan ikävää ulos

      Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run
      Ikävä
      14
      1538
    8. Sinä se vaan jaksat

      Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et
      Ikävä
      23
      1427
    9. iltalehden uutinen poistettiin?

      Jämsässä koulussa rikosepäily avustaja juu
      Jämsä
      15
      1306
    10. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      3
      1297
    Aihe