Millaiset kokemukset Muurametaloista? Talopaketin hinta, materiaalien laatu, toimitusaikataulu, talomyyjän palvelut ja asiantuntemus?
Ja jos jo asut Muurametalossa, onko talosi toimiva? Mitä hyvää ja huonoa talossasi on?
Kiitos :))
Ja jos jo asut Muurametalossa, onko talosi toimiva? Mitä hyvää ja huonoa talossasi on?
Kiitos :))
Vastaukset 6
Vanhimmat
niin me otettais Muurametalo. Täällä Keski-Suomessa niitä on sattuneesta syystä aika paljon ja olen kuullut niitä rakennuttaneilta pelkästään hyvää. Talot näyttävät laadukkailta ja sisustusmahdollisuuksia on kehuttu laajoiksi.
Mulla on hinnasto vuoden 2008 toimituksiin, kävin Jyväskylän myyntipisteessä siinä vaiheessa kun harkittiin valmistaloakin. Hinnat valmistalolle 112500 - 163200 euroa, sisustusvalmiille 78100 - 119100 euroa. Nuo on kaiketi ihan perustoimituksia. Jos ostaisin 1,5-kerroksisen talon, ottaisin korotetun yläosan jotta talo saisi korkeutta ja yläkerta olisi paremmin käytettävissä. Myyjä sanoi tuolloin kun kävin hakemassa esitteitä, että n. 30000 - 50000 euroa saa laskea heidän hintoihin lisäksi niin talo on valmis. Tietysti tontti sitten lisäksi ilmeisesti. Mutta siis kaikki nuo liittymämaksut, jne. Tutut rakennuttivat Muurametalon Hämeenlinnaan, tuli maksamaan aika lailla tarkalleen 200000 e. Sama hintapolitiikka yksillä perhetuttujen naapureilla Jyväskylän maalaiskunnassa, heillä 1,5-krs talo. Kaunis talo minun mielestä. Mut meille tulee hirsitalo...
http://groups.msn.com/Muurametalot
Meillä Muurametalo T-106 1,5 kerroksisena (ei korotettu yläkerta) ja kohtalaisen tyytyväisiä ollaan hankintaamme. Hyvä hinta-laatu-suhde. Myyjän asioiden hoito ja palvelualttius riippuu alueesta ja henkilöstä, kaikki on hoitunut hyvin loppujenlopuksi vaikka muutamasta asiasta on saanut useampaan otteeseen mainita. Reklaamaatioiden hoito on ollut asiallista.
Kuten kaikki tilaelementtitalot, on putkimainen, kumiseva rossipohja. En suosittele tilaelementtitaloja enkä varsinkaan rossipohjaa, joka kosteusriski nykyisten tiiviitten talojen kanssa,
Hahhahhahh! muuramen rossi todellakaan kumise, koska päällä on vielä betonivalu. Et ole tainnutkaan muuramessa käydä, raukka?
Käykää kummastelijat tuolla msn- yhteisöjen sivuilla, siellä paljon kuvia ja asiallista juttua.
meillä t-88, lupasivat että max 3kk kun eka rekka ajaa pihaan pääsee muuttamaan (sen jälk. 1%/ viikko ostohinnasta alkaa "sakkosanktio" juosta) 1,5kk päästä kannettiin tavarat sisään. väitän että todella kova suoritus, kaikki oli organisoitu nappiin. materiaalit mielestäni erittäin laadukkaat, hinnastohan on julkinen joten pyydä myyjältä, liittymät jne ovat paikkakunta kohtaisia, maanrakennus taas tontti kohtainen siitä kannattaa pyytää tarjoukset, paikallisilta urakoitsijoilta! talo ostokseeni olen erittäin tyytyväinen ja jos aloittaisin koko homman alusta, päätyisin aivan samaan ratkaisuun eli muurametaloon. jos tahdot lisä infoa laita puh numero tai e-mail osote ni kerron lisää.
Reilu 2,5 v asuttu Muurametalossa, eikä valittamista ole ollut. Toimitukset meni aikoinaan sovitusti ja muuton jälkeen huomatut pienet virheet korjattiin talofirman puolesta nopeasti.