olen tuossa isäukon vanhaa perämoottoria ottamassa jälleen käyttöön kahteenkymmeneen vuoteen, mikä kuulostaa varmasti huvittavalta. Moottori on siis seissyt kauan käyttämättömänä, mutta on vähän ajettu. Mutta itse asiaan, minkälaiset huoltotoimenpiteet kannattaisi vekottimelle tehdä? Paikallinen pienkonemyyjä oli kertonut kuulema etta kannattaa ikäänkuin tukehduttaa moottori öljyllä ilmakurkun kautta. Mitähän öljyä kannattaisi käyttää? Kenelläkään muita päteviä ideoita? Kiitokset vastaajille näin etukäteen :)
yamaha 20hp huoltotoiminpiteet
venevaapio
4511
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
tulpat pois ja koita hiljaa pyörittää, eli kuuluuko rahinaa ja liikkuuko herkästi.(ruosteessa, myös tulppa).
Missä varastoitu, kuivassa vai kosteassa, eli pilalla ehkä jos kosteassa.(laakerit). Koneen tukehduttamista öljyllä(2t)en tekisi itse ainakaan, ennekuin olisi tutkittu tarkemmin kuntoa. Vesipumppuun tuskin tarvii koskea, ennekuin saa käyntiin.
Älä pyöritä konetta "väärään" suuntaan vesipumpun takia.
2-tahtisen syyshuoltoon kuuluu tukehduttaminen ja siihen hommaan löytyy kaupasta Storage Fogging Oilia spraypurkissa. Tarkoitus on voidella laakerit runsaasti talven ajaksi.
Nyt kuitenkin ollaan siinä tilanteessa, että laakerit ovat kuivat ja koneen käynnistäminen saattaa tuhota ne 2 minuutissa. Öljyllä tukehduttaminen ei siis vastaa mielestäni tarkoitustaan millään tavalla. Toisaalta, jos laakerit nyt ovat kuivat, ovat ne melko varmasti myös ruosteessa ja peli on menetetty.
Kampikammioon pitäisi kuitenkin saada öljyä ja mieluummin sumuna niin, että myös yläpään laakerille tulee sitä.
ennen kun rupeat pyörittelemään laita sylintereihin vähän öljyä ja tulpat löysästi paikalleen niin että paine pääsee ulos kierteistä .tee hyvin rasvaista bensaa n:5% laita moottori vesisaaviin ja lorauta joukkoon ronskisti glykolia se elvyttää vesipumpua käyttele konetta saavissa rauhallisin kierroksin että tulee tavallaan uusi sisäänajo suurin piirtein tallaisen ohjeen sain turun yhdestä veneliikkeestä.
niin muista kiristää tulpat ennen kuin rupea sitä kynnistämään tuolla edllisel ohjeella vedetään vain jokusen kerran.