Olen nyt saanut parhaan ystäväni suomessa kiinnostumaan Ruotsiin muutosta, joten hekin laittavat piakkoin talonsa myyntiin ja muuttavat tänne meidän naapurustoomme.
Miten ihanaa!!!
Lisäksi sai mieheni suuren boonuksen töistä joten nyt voimme matkustaa Floridaan, jonne matkustamisesta olemme kauan haaveilleet muttei ole ollut ihan niin paljon ylimääräistä rahaa laittaa siihen reissuun.Eikös olekin suurenmoista?
Kyllä olen iloinen että muutimme Ruotsiin. Olemme nyt melkein rikkaita!!
Miten ihanaa!!!
Lisäksi sai mieheni suuren boonuksen töistä joten nyt voimme matkustaa Floridaan, jonne matkustamisesta olemme kauan haaveilleet muttei ole ollut ihan niin paljon ylimääräistä rahaa laittaa siihen reissuun.Eikös olekin suurenmoista?
Kyllä olen iloinen että muutimme Ruotsiin. Olemme nyt melkein rikkaita!!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Oliko tämän tarkoitus ehkä olla hauska?
niin paljon noita katkeria epäonnistuneita urpoja jotka eivät uskaltaisi kirkjonkylää kauemmaksi mennä sillä vieraan kylän poijjaat saattavat tilata keltaisen jaffan sijasta sitruunasuudaa nakin kyytypojaksi eikä muutenkaan ole vieraan kylän nakkikioski samanlainen kuin oma ja tuttu.
kuin sinne huuhahdellaan.
Taikka huudahdellaan. Tuosta tulikin mieleen että kansakoulussa opin että huudahdus on yksi niistä harvoista suomenkielen sanoista joissa on kaksi d:tä.
on murresanassa huudahdellaan(oijoi...,minä osasin)
Nyt kun olen innostunut lukemaan meidän aikaista historiaa miten suomalaisia ruotsalaiset orjuuttivat ja veivät meidän miehiä kuolemaan sodissaan, niin kyllä en mielihyvällä sinne menisi. Ruotsalaiset vieläkin väheksyvät suomalaisia ja kaiken lisäksi meillä on pakkoruotsi ja Svenska nu projekti, jota Ruotsin valtio kannustaa 70000 eurolla. Miksi Ruotsi ei anna suomenkielisille siellä samanlaisia etuja mitä me annamme suomenruotsalaisille.
ei täällä ruotsissa kyllä niin häävii oo assuu satuin muuttamaan suomesta tänne ja ei mikääasia toimi varsinkin kun on pienent lapset ja ei saa samanlaisia etuuksia. töissä olen kyllä. mutta kyl suomessaki pärjää jos haluaa,,,,,,taisi vaan sattua tuuri teille ois se työpaikka voinu irrota suomestakin....mutta hyvä kun viihdytte ruotsisaa
Millä konstilla houkuttelit ystäväsi muuttaa Ruotsiin
SIIS, alkuperäistä viestiä EN ole minä kirjoittanut, vaan joku, jota virtuaali mirumaru suunnattomasti ärsyttää.
Kukaan suomalaisista ystävistäni ei ole tänne muuttamassa.