Tervehdys,
Kyseessä on 70-luvun puolella valmistunut Helmsman 26 purjevene ja dieselmoottorina keulapiikin punkan alle sijoitettu 8hv Yanmarin YSE8. Hyvin palvellut moottori on tiensä päässä ja edessä on todennäköisesti vaihtomoottorin hankinta. Oletko tehnyt Helmsman 26een vastaavaa operaatiota? Mikähän moottori olisi hyvä vaihtoehto? Yksi haaste on matala moottoritila, nykyinen moottori onkin litteää vaakasylinterimallia. Liekkö varteenotettavia 4-tahtisia bensakoneita vaihtoehdoksi, voisi olla pieni ja hiljainen... Kokemuksista ja neuvoista kiitollinen.
Kyseessä on 70-luvun puolella valmistunut Helmsman 26 purjevene ja dieselmoottorina keulapiikin punkan alle sijoitettu 8hv Yanmarin YSE8. Hyvin palvellut moottori on tiensä päässä ja edessä on todennäköisesti vaihtomoottorin hankinta. Oletko tehnyt Helmsman 26een vastaavaa operaatiota? Mikähän moottori olisi hyvä vaihtoehto? Yksi haaste on matala moottoritila, nykyinen moottori onkin litteää vaakasylinterimallia. Liekkö varteenotettavia 4-tahtisia bensakoneita vaihtoehdoksi, voisi olla pieni ja hiljainen... Kokemuksista ja neuvoista kiitollinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
mahdollisuutta vaihtaa bensakoneeseen. Tarjolla esim. Saildrive 330, vaatii konepedin teon tiskialtaan alle/taakse mutta siinä on kaikki apulaitteet valmiina ja 15hv sekä taittolapapotkuri. Tosin hintaa on noin puolet tuon veneen hinnasta. Bensakone on tosi hiljanen sekä kevyt, painaa n. 30-50kg ja ei pidä pelätä turhaan sitä bensaa polttoaineena, itsellä on bensakone eikä ongelmia ole ollut. Mielummin ajan nykyisillä naftan hinnoilla bensalla vaikka eihän purjeveneessä paljon polttoainetta kulu. Tässä vielä linkki: http://www.saildrive280.com/ Voi olla että suomessa konetta myy pencentra ja ruotsista löytyy myyjä myös.
mainostetaan sopivan Yanmarinin tilalle...
Accent 26:ssa on myös moottori keulapedin alla, ja sikäli kun alkuperäisen makaavan yksisylinterisen Yanmarin joku on jollain ilveellä saanut loppuun kulutettua, sinne on tietääkseni onnistuttu mahduttamaan ainakin Yanmar 2GM tilalle ilman suurempia ongelmia. Nykymoottorit ovat kuitenkin muuten kompaktimpia kuin 1970-luvun laitteet.
Ihan mielenkiinnosta kyselisin, että miten ja mitä kautta koneen saapi ulos veneestä, jos se on keulapiikin alla?
Muista veneistä ei ole tietoa, mutta ainakin mainitussa Accentissa moottorin kuulemma mahtuu nostamaan suoraan ylös keulakannen luukusta, kun irrottaa ensin makeavesijäähdytyksen ym. ylimääräiset ulokkeet.
Keulakannen luukun kautta ei taida millään mahtua. Väljin väylä taitaa olla salongin läpi ja ovesta/luukusta ulos sitloodaan. En tiedä sitten voiko moottorin pilkkoa esim. irroittamalla vaihdelaatikko moottorista tms.
Mulla olisi sama tarve, eli vaihtaa Helmsman 26 moottori. Tämän hetkinen kone on YSM8, mutta en nyt heti äkkiseltään löytänyt eroja YSE8iin. Olen myös pohtinut koneen uudelleensijoitusta portaiden taakse, pitkän potkuriakselin korvaamista vetolaitteella sekä polttoaine tankin paikkaa. Itse koneen vaihtoehtojen selvitys on myös vasta alkumetreillä.
Olisin myös kovasti kiitollinen jos laittaisit yht tietosi oheiseen väliaikaiseen s-postiin mahdollisia tarkempia jatko-jutusteluja varten
[email protected]
Kiitoksia hyvistä kommenteista ja vinkeistä. Tuo Saildrive 330 paketti on todella kompakti ja varmasti myös hiljainen. Tosin tekisi mieli käyttää nykyistä konetilaa mihin on järjestetty kaikki tarvittavat läpiviennit ym.
Nannin N2.10 http://www.nannidiesel.com/english/index.htm
näyttää mielenkiintoiselta. En ole vielä käynnyt mittailemassa mutta uskoisin sen olevan nykyistä järkälettä pienempi.
Alla linkit
http://www.drevia.se/begdel1.html#a
http://www.finn.no/finn/boat/parts/result
http://www.drevdelar.se/index.do;jsessionid=28FE5F70540 91B2A300683207A60E784