Miten olette saneet naapurin pitämään koiransa kiinni?
Meillä on ystävällisesti sanottu, että pidä koirasi kiinni, koska se EI ole laissakaan sanottu että koiran saa pitää vapaana. Meillä pelätään koiria ja ollaan allergisia. He eivät vain ymmärrä sitä vaikka ollaan monesti sanottu!
Pitäisikö asiasta soittaa poliisille vai?
Ei se ole vastuullista koiran omistamista edes, jos antaa koiran juosta vapaana miten sattuu, omakotitalo alueella. Ja varsinkin, jos tietää että toinen ei pidä koirista. Näin leimautuu helposti kaikki koiran omistajat, kun yksi ei osaa pitää koiraansa hallinnassa. Vaikka minä itse en leimaakaan niitä kaikki.
Koira irti!
4
409
Vastaukset
- kyseinen hurtta
omalla pihallaan?? jos ei niin ehdottomasti sitten kiinni semmoinen koira...jos taasen pysyy omalla pihallaan, niin omalla piha-alueella koiraansa saa pitää irti, jos se siellä varmasti pysyy, eikä asia niin ollen kuulu kellekkään ulkopuoliselle.
- ewew
Laki sanoo, että koiran pitää olla kiinni, tai välittömästi kytkettävissä . Meillä koirat ovat vapaana, mutta lenkillä jos tulee joku vastaan koira komennetaan lähelle, ja tarvittaessalaitetaan kiinni.Omalla pihaalueella koira saa olla irti. Ja ei ne allergiat tuulessa lennä!
Jos taajamasta puhutaan,niin sellaista kohtaa ei järjestyssäännöissä enää ole,kuin "välittömästi kytkettävissä".Ainoastaan koirat on pidettävä kiinni.
Omalla piha-alueella saa olla irti,mutta jos tarkkoja ollaan,niin sielläkin omistajansa valvonnassa ;)
- nalle!
meillä ainakin koira on vapaana pihassa, mutta piha-alue on aidattu. eihän se ole suotavaa että koirat juoksee naapurin pihalla yms. soita ensi kerralla poliisille.... meillä päin naapuriin muutti 2iso koiraa. ainoa lenkki minkä he saivat oli se että ne päästettiin vapaaksi juokseen pitkin kyliä. sotkeen toisten kukkapenkit ja kukaan ei uskaltanu mennä ulos kun ei tienny onko koirat vihaisia, 3kertaa poliisit tuli. ja sitten koirille hommattiin aitaus ja sieltä koirat ei ole päässeet pois, ei edes lenkille kun eivät osaa kulkea remmissä. asiasta ollaan tehty ilmoituksi mutta eipä ketään kiinnosta.... eläimet vain kärsii...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 923528
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli442897Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.742386- 612328
Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki512281Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1162256Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv212143Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.202097- 1152045
- 621974