Matkus: Bauhaus ja Plantagen

kapa.

Radio Savossa tänään:
Neuvottelut saksalaisen tavarataloketju Bauhausin tulosta Kuopion Matkuksen yritysalueelle ovat jo pitkällä. Kaupungin yritysasiamies Jukka Pitkänen uskoo, että sopimus Bauhausin tulosta voi varmistua jo elokuun aikana.

Parhaillaan käydään neuvotteluja myös esimerkiksi puutarhatuotteisiin erikoistuneen Plantagenin saamiseksi Matkukseen.


Kauppoja piisaa vuonna 2015.

10

2426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kauppoja piisaa

      Lakien mukaan isoa kauppakeskusta ei saa perustaa kaupunkialueiden ulkopuolelle, joten parin tuhannen asukkaan kunta ei kelpaa Ideaparkin sijoituspaikaksi ja siksi sekin tulee Kuopioon!

      • Savon-Sanomat

        Pohjois-Savon tammi-kesäkuun väestötappio kasvoi 185 hengellä verrattuna viime vuoden vastaavaan aikaan. Kun vuoden 2007 ensimmäisen puoliskon kokonaismuutos oli 331 henkilöä, vastaava luku oli tänä vuonna 516 henkilöä.

        Pohjois-Savon maakunnan väestömuutostappio on valtakunnallisesti toiseksi suurin Lapin maakunnan menettäessä asukkaita eniten.

        Isoimmin muutos näkyi Kuopiossa, jossa väki väheni 225 henkilöllä. Pienien kuntien, kuten Siilinjärven ja Karttulan väestönkasvu ei riitä viemään tulosta plussalle.

        Pohjois-Savon liiton aluekehityspäällikkö Jari Jääskeläinen muistuttaa, että osavuoden väestömuutostulkinnoissa kannattaa olla varovainen

        - Opiskelijoiden osuus muuttoliikkeen synnyssä keväisin ja syksyisin on suuri etenkin Kuopiossa.

        Tästä huolimatta Jääskeläinen arvioi, että vuosi jatkuu tappiollisena loppuun saakka, vaikka opiskelijoiden muutto syksyllä tilastoa korjaisikin.

        - Pohjois-Savo tulee menettämään todennäköisesti noin 800 henkilöä tämän vuoden aikana.


      • Kunhan kysyn?

      • Ideapark tulee Pieksämäelle

        Sukari harjoittaa parempaa aluepolitiikkaa kuin yksikään hallitus sitten Kekkosen.

        On hyvä että kauppoja on muuallakin kuin Kuopiossa ja vieläpä muitakin kauppoja kuin pelkkiä osuuskauppoja!


      • nuolaista.....
        Ideapark tulee Pieksämäelle kirjoitti:

        Sukari harjoittaa parempaa aluepolitiikkaa kuin yksikään hallitus sitten Kekkosen.

        On hyvä että kauppoja on muuallakin kuin Kuopiossa ja vieläpä muitakin kauppoja kuin pelkkiä osuuskauppoja!

        http://lotta.yle.fi/rswebkuo.nsf/sivut/yle_uutispalvelu

        Sukari: Kuopion Ikea uhka Ideaparkille
        31.07.2008
        Kuopion Ikea voi olla liikemies Toivo Sukarin mukaan uhka Pieksämäen Ideaparkille.

        Ideaparkin alueelle vaaditaan osayleiskaavaa, jonka laatiminen on viivästyttämässä hanketta. Liikemies Toivo Sukari sanoo tämän aamun Länsi-Savo -lehdessä, että mikäli rakennustöiden aloittaminen siirtyy liian paljon, on vaarana, että jo neuvottelussa olevat päätoimijat karkaavat Kuopioon.

        Sukarilla on Pieksämäen kaupungin kanssa sopimus, jonka mukaan kaavalliset kysymykset pitäisivät olla selvillä tammikuun loppuun mennessä.


    • vastustaa mitenkään?

      Ajattelin vastustaa tuota Bauhausin ja Plantagen tuloa Kuopiooon. Kerkeääkö vielä vastustaa Ikean tuloa? Mihin voin esittää vastustusasiakirjat? Voinpa yrittää tätä vastustusta ympäristönäkökohtiin vedoten. Enkä tarkoita mitään liito-oravia. Nehän Kuopiossa tyrmättiin täysin!

      • ittes

        vaikka Niuvaan hoitoon.


      • adressia

        vastustuksen puolesta? minäkin laittaisin nimeni.


    • myydään loppuun

      varmaankin tammikuussa....

    • Anonyymi

      Tapaus Matkus

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      113
      3551
    2. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      69
      2983
    3. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2684
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      75
      2422
    5. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      17
      2242
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      31
      2169
    7. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2091
    8. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      6
      1917
    9. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      87
      1903
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      26
      1682
    Aihe