Ei jokainen hankala luonne ole narsistinen persoonallisuushäiriö. Muutenkaan maallikon ei kannata alkaa diagnostisoimaan ketään.
Vaikea tai hankala luonne
3
492
Vastaukset
- oikeessa!
Miksi kaikkien pitäisi ollakaan samanlaisia? Ei se ole häiriö, jos emme sovi laadittuihin kaavoihin. Täytyyhän terapeuteilla olla töitä, siksi näitä diagnooseja on keksitty.
Laadittu kaavio on sitä että joku (yleensä viranomainen) saisi koko ajan olla tietämässä kaiken ja päättämässä kaiken sinun elämästä sinun puolestasi. Psykologian normien mukaan tähän pitäisi suostua ja jos ei suostu on hullu. Lääketieteen mukaan terveitä ihmisiä ei ole olemassakaan, on olemassa vain sairaita ja tutkimattomia ihmisiä.
Psykosektorilta pitäisi lailla kieltää toisen asioitten murehtiminen.
Olen samaa mieltä maallikon diagnosien käyttämisestä. Se johtaa ihmisten leimaamiseen vaikeiksi ja vaikeuttaa normaalien ihmissuhteiden syntymistä. Ennen kuin luin tätä palstaa luulin, että diagnosit kuuluvat vain lääkärintodistuksiin. Nyt niitä käytetään estottomasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14910891
- 525200
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452413- 302113
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131681Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421514Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301221Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351166Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92925TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317882