Ei jokainen hankala luonne ole narsistinen persoonallisuushäiriö. Muutenkaan maallikon ei kannata alkaa diagnostisoimaan ketään.
Vaikea tai hankala luonne
3
489
Vastaukset
- oikeessa!
Miksi kaikkien pitäisi ollakaan samanlaisia? Ei se ole häiriö, jos emme sovi laadittuihin kaavoihin. Täytyyhän terapeuteilla olla töitä, siksi näitä diagnooseja on keksitty.
Laadittu kaavio on sitä että joku (yleensä viranomainen) saisi koko ajan olla tietämässä kaiken ja päättämässä kaiken sinun elämästä sinun puolestasi. Psykologian normien mukaan tähän pitäisi suostua ja jos ei suostu on hullu. Lääketieteen mukaan terveitä ihmisiä ei ole olemassakaan, on olemassa vain sairaita ja tutkimattomia ihmisiä.
Psykosektorilta pitäisi lailla kieltää toisen asioitten murehtiminen.
Olen samaa mieltä maallikon diagnosien käyttämisestä. Se johtaa ihmisten leimaamiseen vaikeiksi ja vaikeuttaa normaalien ihmissuhteiden syntymistä. Ennen kuin luin tätä palstaa luulin, että diagnosit kuuluvat vain lääkärintodistuksiin. Nyt niitä käytetään estottomasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 457342
- 324068
- 573585
- 503120
- 172796
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons492289- 512275
- 372258
- 432248
- 162236