ollaan ostettu rivitalo asunto joku puoli toista vuotta sitten... nyt olen TÄYSIN kyllästynyt tähän asumiseen.. naapurit sieltä ja syvältä.onko aivan mahdotonta myydä asunto vai onko se edes mahdollista vielä?? onko kellään kokemuksia,että olisitte myyneet juuri ostetun asunnon??mies jankuttaa että ei ole mahdollista että tässä ollaan ja piste. kiitos neuvoista!
onko mahdotonta myydä juuri ostettu asunto
17
9289
Vastaukset
- niinuska857
nykyinen asunto on kaksio ja meille on tulossa talvella perheenlisäystä ja lisää tilaa tarvittasiin joten ei ihan pelkästään naapureiden vuoksi uutta ajatuksissa:)
- Sen myydä
Saahan sen ostetun asunnon myydä vaikka seuraavana päivänä ostoksesta. Pitää vain huomioida, että jos asunnon myy alle kahden vuoden asumisen jälkeen, niin mahdollisesta voitosta täytyy maksaa verot. Mahdollisesta voitosta voi vähentää määrätyt kulut.
http://www.vero.fi/default.asp?path=5,363&article=93&domain=VERO_MAIN&language=FIN&index=A - Näin!
Sen myydä kirjoitti:
Saahan sen ostetun asunnon myydä vaikka seuraavana päivänä ostoksesta. Pitää vain huomioida, että jos asunnon myy alle kahden vuoden asumisen jälkeen, niin mahdollisesta voitosta täytyy maksaa verot. Mahdollisesta voitosta voi vähentää määrätyt kulut.
http://www.vero.fi/default.asp?path=5,363&article=93&domain=VERO_MAIN&language=FIN&index=A2 vuoden rajapyykki myyntivoittoveroon.
Mutta mikään ei estä myymästä vaikka huomenna.
- sanoi..
niin sinnitele vielä 1/2 vuotta joten voittoveroa ei tarvitse maksaa.Myyntiajan pidentyneet että myyntiin voi oikeastaan jo laittaa.Pankin kanssa kannattaa neuvotella lisärahoituksesta jos suuremman meinaatte lapsen takia hankkia.Harvalla on se ensi asunto maksettu kun tarve isompaan tulee.
- saa varautua
2-3 kuukauden myyntikaaan ja muualla jopa puoleen vuoteen, eli asunto heti myyntiin vaan. Tarvittaessa (jos syntyy edes voittoa?)voit sumplia asiat siten että 2 vuotta tulee täyteen.
Neuvottele uuden asunnon laina pankin kanssa valmiiksi ja hae se nostovalmiiksi ennen kauppakirjojen allekirjoittamista, ei tule sitten yllätyksiä.
- siihen mitään estettä
ole.
Ei mikään estä tai kiellä sinua myymästä ostamaasi
asuntoa vaikka 5 minuutin kuluttua siitä kun se on
omistukseesi merkitty.
Miten moinen on edes mieleesi tullut?- vaihda ukkoa
kun puhuu muunneltua totuutta.
- oikeassa
ei sitä asuntoa välttämättä kannata myydä. Ostakaa isompi ja muuttakaa itse sinne ja nykyiseen vuokralaiset. Rivarikaksiosta saa vajaan tonnin kuussa vuokraa antamalla sen jollekin firmalle työsuhdeasunnoksi.
- pitää asua
yhtäjaksoisesti 2 vuotta jotta saisi myydä ilman myyntivoittoa.Vuokrattuna menee 10 vuotta jos esm. tänään muuttavat.Liene utopiaa koska uuden asunnon löytämiseen saattaa mennä se 1/2 vuotta.
- myynyt
saa myityä ja helposti, jos ostit uutena. saat vielä voittoakin, ihmiset on niin laiskoja että ostaa sellaisen asunnon missä on puutarha valmis, eli uudehkon vaikka uuden saisi halvemmalla!
- Laita vuokralle
Saahan sen myydä, mutta mitään tiliä ette myymällä tule kyllä tekemään. Asuntojen hinnat ovat nyt aivan tapissa ja pudotusta on jo näköpiirissä. Myynti tällä hetkellä on varsin haasteellista, varsinkin jos on vähän vaikea kohde. Voittehan aina laittaa tuon rivarin vuokralle ja muuttaa itse vähän pienempään tai kauemmaksi keskustasta riippuen tietysti maksukyvystä. Korko kannattaa laskea hypoteekkiyhdistyksen mukaan tällä hetkellä 5 2%.
- Vuokraisäntä
Niin saatte verovapaina voitot. Eli kaksi vuotta pitää olla asunut ennenkuin verovapaana voi myydä.
Mitä tulee alkuperäiseen kysymykseen, niin asunnon voi myydä vaikka samana päivänä, kun sen on ostanut. Monet keinottelijat niin tekeekin, kun sattuvat löytämään markkinoilta alihintaisia kämppiä. Mahdollisesti hieman remppaavat asunnon ennen myyntiä... - Kyntömiess
iskeä silmänsä naapurin Mirkkuun, kun tuollaista puhuu.
- myydä vaikka seuraavana päi...
Tietenkin voi myydä vaikka seuraavana päivänä. Jos olette asuneet siinä alle 2v niin myyntivoitosta menee verot. Tosin myös jos myytte halvemmalla kuin ostitte niin voitte häviön kirjata veroihin.
- kuulostaa!
Miten olet ajatellut tutkia tulevan asuntosi naapurit etukäteen? Oletko ajatellut, että naapurit saattavat olla myös muuttoaikeissa? Kuulostaa melko lapselliselta syyltä, ellet nyt asu jossakin villin lännen slummissa.
Puoli vuotta on kuusi kuukautta, 24 viikkoa! Pikkuaika!
Odota ihmeessä ja mieti todella, kannattaako näin laman kynnyksellä laittaa kotia myyntiin. Tuskin tulet voittamaan.
Tervetuloa reaalimaailmaan ja aikuisuuteen. - myyntivoitto
Kahden vuoden raja koskee vain myyntivoitosta saatavien voittojen verotusta. Jos on käyttänyt omistamaansa asuntoa omana kotinaan yli 2v, niin saamastaan myyntivoitosta ei tarvi maksaa veroa.
Kahden vuoden rajahan on jo aika lähellä, joten se kannattaa odottaa, mikäli olette saamassa tuntuvasti voittoa.
Jos joudutte maksamaan veroa, niin ei se veron määrä kuitenkaan tule olemaan suuri. Vero (28%) maksetaan vain voitosta ja voitosta saa ensin vähentää asuntoon liittyvät kulut eli esimerkiksi välittäjän palkkion, varainsiirtoverot, remontit (kuitit tallella?), ilmeisesti myös lainan korot, joista ei ole saatu verovähennystä (?). - arvailija...
Miehesi on vaan järkevä realisti ja tietää että nyt joutuisitte myymään kämppänne puoleen hintaan maksamastanne. Ei tosiaan kannata nyt myydä, huumorilla vaan pitää suhtautua naapureihin rivitalossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1522954Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3682050- 411805
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii371772Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321421Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931221- 541173
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul328975Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110948Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53792