sähköisten ikkunannostinten korvaaminen mekaanisilla

kepa1

sopiiko mekaaniset ikkunannostimet suoraan sähköisten tilalle ja onkohan mekaaniset kestävämmät?
malli on polo sdi classic -00

7

992

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hjelppo juttu

      joudut käytännössä hakemaan vaikka romikselta koko ovipahvin, veivin sekä oven sisässä olevan mekanismin. Itse ikkuna ja kiskot joilla se liukuu käyvät todennäköisesti sellaisenaan.

      Kun nyt kerran alotat niin vaihda samalla hammastanko tehostamattomaan, laita joka nurkkaan tehostamattomat rumpujarrut, sullo konetilaan 1,0l kaasarikone ja ruuvaa turvatyynyt huitin helkkariin.

      Takalasin lämppärin johdot voi katkoa puukolla ja sama penkinlämppäreille ja sähköpeileille. Kyllä sitten on niin luotettava auto että kelpaa ajella. Romikselle.

      • 250 e maksavan nostimen niin

        alkaa miettimään että olisiko mekaaninen kestävämpi


      • polo variant
        250 e maksavan nostimen niin kirjoitti:

        alkaa miettimään että olisiko mekaaninen kestävämpi

        nostimen muoviosat suunniteltu liian heppoisiksi. uusissa kuulemma parannettu. pololaatu muutenkin heikkoa, paljon on suunnittelumokia jäänyt tai jätetty. vw huolto hieroo käsiään..


    • Polo-01 40 tkm

      Surkeat sähköiset lasinnostimet. Molemmat ovat sarkyneet ja ovat kalliita pitää kunnossa. Käyttöohjeissa ei ole edes lampun vaihto-ohjeita vaan kehotetaan VW:n huoltoon. Vaihto 17 euroa ja parkkilamppu 50 centtiä. En uskaltanut itse edes yrittää vaihtaa, kun katsoin niitä heikkoja ja särkyviä muoviosia.

    • Ihmettelijätärkin

      Miten muuten on 00...01 polot toimineet? Harkitsen ostoa? Palstalla paljon negatiivisia kommentteja, mutta harvoinpa sitä tulee kukaan hehkuttamaan.

      • En suosittele

        Älä herran isä osta, vaan harkitse mielummin Yarista tai jotain muuta pikkuautoa. Tuo "Cordoba" Polo on laadultaan aivan sanalla sanoen aivan täyttä kuraa. Jos tuohon päädyt, voin sanoa että ensimaistiaisena saat tapella lukkojen kanssa jo tänä talvena ja tulevana keväänä oletkin valmis vaihtamaan merkkiä, kun kulku autoon takaovien kautta saa riittää. Tuon mallin Polo on kaikkien aikojen pahin lukkojen jäätäjä.

        Itselläni oli joskus 00 1,6 101 hv bensa-farkku, ostin sen uudehkona juuri takuun ummettua, vaihtoautoliikkeestä. Siitä sitten hajosikin parin vuoden aikana kaasuläppäkotelo (AKL-moottori), kuskin ikkunannostin (yllätys), kuskin penkilämmitin, repsikan peilinsäätö, lämpöanturi (mittari alkoi seilaamaan nykimistä). Ajonesto temppuili toisinaan ja autoa sai joskus yrittää useamman kerran, ennenkuin lähti käyntiin. Tais olla muutakin, mutta nämä muistui heti mieleen.
        Vaihdoin lopulta pois, kun luin jostain näistä Polon/Golfin/Boran yms. DU-alkuisten vaihteistojen massa-laukeamisista muissakin konsernin eri merkeissä. Omassani se alkoi vähitellen pitämään samankaltaista ääntä kuin monilla, joilla loota on lopulta mennyt rikki. Se riitti ja VW sai lähteä alle satatonnia ajettuna jonkun toisen riesaksi.
        Olihan se toimiessaan kiva ajaa, mutta joka paikastanhan Espanjan laatu helisee ja kitisee. Tämä on vain oma kokemukseni, kait jollain nuo voi tuurilla toimiakkin.
        Naapurini hankki varoittelustani huolimatta kakkospeliksi vastaavan 1,6 sedanin. Hinasivat takas liikkeeseen, kun ei muutaman päivän päästä lähtenyt enää käyntiin. Sahuutti tätä ennen muutamassa kylmälähdössä ja lisäksi lukot temppuili samanlailla kuin minulla. Oli elektroniikkapuolelta mennyt joku kallis komponentti, sai kaupan purettua.
        On siis jäänyt tuosta Polo Classicista/Variantista siis aika kehno kuva, enkä paljon ole kyllä multakaan vastaavan Polon omistajilta kehuja kuullut..


    • provotar

      Suomi24 autopalstan perusteella ei kannattaisi ostaa mitään autoa!
      Kun lukee minkä tahansa automerkin palstoja, ei siellä ole muutakuin loputtomiin pelkkää ongelma provoa. Ja jos nyt menee asiallisesti kysymään jostain asiasta on vastaus yleensä hyvin negatiivinen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      19
      1754
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      144
      1738
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      311
      1390
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1108
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1092
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      139
      1048
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      975
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      945
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      945
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      898
    Aihe