Moi,
mulla -96 vuoden lagunafarkku, jolle tuli hylsy katsastuksessa. Liian korkea hc-pitoisuus.
Auto kävi tosi huonosti, yhdessä pytyssä ei ollut painetta, avasin ja vaihdoin venttiilin joka oli rikki. Nyt pyttyyn tulee normaali paine, mutta silti auto käy huonosti..
Suuttimien puhdistusainetta laitettu tankkiin, tulppia ja tulpanjohtoja vaihdettu. Puolien arvot normaalit.
Auto käy todella huonosti, varsinkin tyhjänä ja kun automaatti vaihtaa 3-vaihteelle...
Missähän vika voisi olla??
Katsastuksessa mitatut arvot:
Joutokäyntiarvot: CO-pitoisuus: 0,29, HC-pitoisuus: 287, CO2-pitoisuus 12,00, O2-pitoisuus 4,3.
Yli 2000/1min arvot: CO-pitoisuus: 0,10, HC-pitoisuus: 78, CO2-pitoisuus 15,40, O2-pitoisuus 0,13.
Hc-arvo ja huono käynti
3
796
Vastaukset
- tarkistus
ilmavuodolta. Tarkista kaikki imupuolen putkistot sekä liitokset.
- kun mulla
mulla -95 mallinen farkku ja mittarissa jotain 220 000km. ihan samat ongelmat kuin sulla.nelosen paineet poissa (venttiili paskana).pakoarvot ihan sekasin ja syy löyty viallisesta katalysaattorista. alle 400 E niin taas homma pelaa ja ei muuta kuin leimaa hakemaan...
- Arto1
Uusin omaani jakajankannen ja pyörimen, mutta liian myöhään. Oli jo ehtinyt lyödä kipinää ja pyörin oli mustana. Edellinen omistaja oli saitana ajanut osat loppuun ja uusinut pelkän pyörimen, eikä se sillä pelkästään enää korjaantunut. Joten siksi vaihdoin molemmat. Tietenkin sytytyskatkokset oli jo ehtineet polttaa katista sisukset. Ihmeeksi päästöt oli todella lähellä kattikoneen orggisarvoja, kun käytin autoa mitattavana Rellun merkkihuollossa ja totesivat Lambdankin toimivan oikein ja muiden antureiden, eikä ollut vaihtoehtoja... Katti ja loppuosa putkea uusiin 400e asennettuna. Edullisin tarvikeputki ja katti oli Motonetissa.
Tuolloin oli ajettu 270tkm ja näytti siltä ettei koskaan aiemmin putkea oltu vaihdettu. Tämän jälkeen kaikki päästöarvot oli ihan kuin uudessa.
Muutenkin kannattaa kattiautoissa katella tulppien ja jakajankannen/pyörimen, ilmansuodattimen, termostaatin(että lämpenee) kuntoa. Käy kukkarolle säästää noissa ykkös kymppien osissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1812606- 1892128
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1771986Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1241803- 1651760
Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise311675Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1791285Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,721277Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1711235Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c801181