Saimme mieheni kanssa iloksemme kutsun kummeiksi virolaiselle lapselle. Emme tiedä perheen uskontoa tai uskonnottomuutta - siitä ei ole ollut puhetta. Lapsen kastaminen on käsittääkseni siellä aivan erilainen tilaisuus kuin Suomessa. Onko kenelläkään tietoa siitä, mitä kummius Virossa merkitsee ja miten kastetilaisuus sujuu? Perheellä on myös kaksi tyttöä, joiden kummeista ei ole koskaan puhetta - käsittääkseni niitä ei ole...?
Kummiksi virolaiselle lapselle
4
779
Vastaukset
- Anne Marika
Hei!
Hyvin samanlaista pitäisi uskonnon ja kummiuden olla Virossa kuin täällä Suomessakin.
Täytyy muistaa, että uskonnot olivat tavallaan kiellettyjä neuvostovallan aikana tai ainakaan niitä ei katsottu hyvällä. Olen kuullut, että kristinusko säilyi ihmeen sitkeästi lähes sata vuotta huolimatta siitä, että uskontojen piti viettää "maanalaista elämää". Kristillisiä juhlia vietettiin suljettujen ovien ja ikkunoiden takana vain lähipiirin kesken. Uskonto ja perinteet säilyivät lähinnä vanhojen ihmisten toimesta, jotka siirsivät sanomaa lapsilleen ja lapsenlapsilleen.
Kun Viro itsenäistyi, yllättävän suuret kansanjoukot antoivat kastaa itsensä ja Suomesta perustettiin paljon seurakuntatoimintaa Viroon. Tämä koskee tietysti vain osaa ihmisistä. Kaikki eivät ole kiinnostuneet uskonnosta. Mutta kaikki ne, jotka kuuluvat kirkkoon, ovat liittyneet siihen omasta tahdostaan eivätkä ole ns. tapauskovaisia.
Teidän pitää kysyä, mihin seurakuntaan tuleva kummilapsi kuuluu. - osa taas
ortodokseja, mutta suurin osa virolaisista ei kuulu mihinkään kirkkoon. Kysy vanhemmilta minkälaisesta kummeudesta on kyse. Ehkä kysymyksessä on vain jonkinlainen "kunniavanhemmuus" eikä sinulta edellytetä mitään uskonnollista puolta.
- mimmike
Viron luterilainen kirkko ja Suomen ev. lut. kirkko hyväksyvät toistensa kasteopetuksen, jolloin myös kummeus on molemmin puolin ongelmatonta. Jotta voi tulla virallisesti virolaisen lapsen kummiksi, pitää teillä olla virkatodistus (omasta kirkkoherranvirastostanne), jossa näkyy, että kuulutte Suomen ev.lut. kirkkoon, siihen ja siihen seurakuntaan, teidät on kastettu ja konfirmoitu. Todistus maksaa muutaman euron.
Kun teidät kerran kummiksi on kutsuttu, olisi sopivaa ja aiheellista kysyä lapsen vanhemmilta, mitä he odottavat teiltä kummeina, mihin seurakuntaan ja uskoon heidän lapsensa kastetaan ja miten toimitus on Virossa tapana hoitaa.
Jos tässä yhteydessä käy ilmi, että lapsen äiti ei kuulu paikalliseen ev.lut. kirkkoon, teidän on hyvä kertoa heille, että siinä tapauksessa kummeudesta ei tule virallista. - ELLUERÄS
Miten on sitten,kun kummiksi pyydetään aikuisia aikuisille? Miten sitovaa on? En olisi itse muuten kuin hengellisesti tuohon suostuvani. TERVEISIN "ELLUERÄS"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit605600KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti2123711Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182478Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222395Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91318Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT671094- 911086
- 1021069
Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu181042Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79985