Näyttäis että kesä on vihdoin tullut suomeen,joko sitä uskaltais vaihtaa kesärenkaisiin, kun viikonlopuksi on luvannut kylmenevää ja rakeita voi tulla ukkoskuurojen mukanan. Ei taida uskaltaa vielä kun aamulla oli tuulilasissa kastetta.
Joko voi vaihtaa nastarenkaat
nastaaon
5370
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
sillä kysyin asiaa poliisilta ja talvirenkailla saa ajaa 30.08.2008 saakka. Sitten voi jo laittaa kesärenkaat.
Tarkoitit varmaan että nastarenkaat saa laittaa alle heti juhannuksen jälkeen?
Näinpä tuossa kesä-heinäkuun vaihteessa Keski-Uudellamaalla uudenkarhean VW Touranin, jossa oli nastarenkaat. Katsoin ihan usemmankin kerran.
Kyllähän noita "ajoissa vaihtaneita" näkee ja kuulee päivittäin. Ei ole vain yhden automerkin omistajien ongelma, vaan hölmöjä löytyy monista merkeistä.
Mikähän älyn puutostila noillakin on? Luulisi hävettävän raskaasti, kun ajelee keskellä kesää nastarenkailla. Vaan eivätpä häpeä, mutta eivät liene muissakaan asioissa kovin välkkyjä.
Näille pitäisi lämätä 1000 euron sakko, kun aivan selkeästi ja asennevammansa takia rikkovat lakia. Ja kun sakko on maksettu, kuitti ja auto pitäisi käydä näyttämässä poliisiasemalla. Samalla poliisi tsekkaisi, että alla on kunnon kesikset. Jos ei ole, niin uusi tonnin sakko samantien :D
Kyllä taitais itseäsikin vähän nakertaa jos olisi kesärenkaitten vaihto myöhässä ja sakot napsahtais ;)