c-mallin virta-avain,pelaa huononlaisesti vaikka patterit uudet.korj kukaan näitä vai ostettava uusi
onko korjattavissa
mersun virta-avain
41854
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei niitä pysty korjaamaan, tilaa vehosta uudet virta avaimet.
Samaa vikaa, saiskohan oikaistua koko systeemin, ovet kyllä aukee kauko-ohjaimella mutta ei ilmeisesti tunnista avaimia kun ei käynnisty (2kpl mokkuloita ja 1kpl pankkikortin kokoinen vara-avain läpyskä).
Mieluummin ilman ajonestoa kuin silloin tällöin jäädä jumiin milloin mihinkin. Starttaa kyllä mutta ei käynnisty, alkaa taustapeilin alareunassa olevat punainen ja vihreä valo vilkutella vuorotellen. Aamulla ei lähde, mutta voipi olla kun illalla kokeilee niin ei taas mitään vikaa, toimii.
Ei oikein voisi olla kolme avainta rikki, joku muu juttu tässä on. Onko kellään asiallista vinkkiä, en kaipaa vinoiluja, potuttaa jo valmiiksi; reippaanpuoleista rahanmenoa varmaan tiedossa.
Muista käyttää kaikkia kolmea avainta esim. kerran kuukaudessa, ajonestossa muuttuva koodi.
Paristo on pelkästään kauko-ohjattavaa keskuslukitusta varten, ei vaikuta virta-avain toimintaan.
Kiitos vinkistä. Itse vikaan sain lisätietoa mersun merkkihuollosta (kaveri tunsi kaverin, eipä sieltä muuten neuvoja saa vaan vain kehoituksen tulemaan korjaamolle).
Tässä tapauksessa, kun keskuslukko toimii ja avattaessa vihreä valo vilkkuu taustapeilin alaosassa (eli kaikki toimii tähän asti)kunnes laittaa avaimen virtalukkoon ja kääntää virta-asentoon (merkkivalot syttyvät), alkaa taustapeilin valoissa punainen ja vihreä valo vuorotellen vilkkua, on vika todennäköisesti transponderikäämissä.
Transponderikäämi on se putkimainen osa virtalukon suulla (n. 10mm korkea.
Kun avaimen työntää virtalukkoon ja virran päälle, aktivoituu siru virta-avaimen sisällä ja kertoo keskusyksikölle onko avain oikea.
Nyt kun vika on transponderissa, joka on kuin antenni keskusyksikölle, ajonesto kytkeytyy päälle.
No, vaihdanpa osan nyt (hinta 20€)josko vika häipyisi.