Minkä arvoisena voisi pitää 9,5 metrisen puoliplaanarin runkoa ? Siis pelkkä alaosa, muottirunkoinen josta hytti/sisusta on purettu pois.
Siistin näköinen ja ehjä runko kaikinpuolin.
Sattui tulemaan tuollainen eteen, eikä hajuakaan mitä tuollaisesta kannattaisi maksaa. Kai siitä jokusen tonnin joutuu varmaan maksamaan, mutta haluaisin nyt kysyä jotain suuntaa, etten mene liikaa maksamaan.
Saakos tuollaisia uusia pelkkiä runkoja jostain ja minkä arvoisia ne olisivat ?
Siistin näköinen ja ehjä runko kaikinpuolin.
Sattui tulemaan tuollainen eteen, eikä hajuakaan mitä tuollaisesta kannattaisi maksaa. Kai siitä jokusen tonnin joutuu varmaan maksamaan, mutta haluaisin nyt kysyä jotain suuntaa, etten mene liikaa maksamaan.
Saakos tuollaisia uusia pelkkiä runkoja jostain ja minkä arvoisia ne olisivat ?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vanhasta rungosta en tonnia enempää maksaisi.
Tietysti paikanpäällä arviota voi hieman korjata.
Uusia runkoja voi kysellä pikkusarjoja tekeviltä veistämöiltä. Niitä löytyy etenkin pohjanlahden rannikolta ja heidän rungot ovat oikeasti merikelpoisia.
moi. oon rakennellu 10m paattia muutaman vuoden , ja täytyy sanoa ett rungon ja muutenkin siihen liittyvien ``kapuloiden`` suunnitteluun ja toteutukseen jotka vaikuttavat veneen kulkuominaisuuksiin vaatii tiettyä näkemystä ja ymmärrystä asiasta mistä on kysymys , ja jos oot hiemankin vene-ihminen niin osaat nähdä tämän . hyvästä rungosta kannattaa jopa hieman maksaakin . pitää `` nähdä `` projekti kokonaisuutena , hyvässä rungossa on kova työ . arvioisin 500-2000 .
Aivan, tuossa kun laskeskelin niin aika paljon siihen runkoon palaisi rahaa kuituineen, hartseineen yms jigin tekoon. Puhumattaan työnmäärästä. Runko lienee kuitenkin se suurin työmäärä veneessä ja jos siitä haluaa muottipintaisen, niin saa siinä töitä tehdä.
Taidan aikaa säästääkseni (työmäärää) hommata sen rungon, on ainakin yksi työvaihe vähemmän..
omatekoinen on omatekoinen paska, jota ostajat eivät arvosta ja yleensä omatekoiset näyttävät ladan muotoilijan suunnitelmilta. yksi rumilus tiedossa siis taas vesille. toivottavasti uppoaa nopeasti rumentamasta maisemia.
Siinäpä se sitten tuli, vellipöksy, jolla peukalo keskellä kämmentä.. Ei sulla ainakaan luottoa ole itseesi, suosittelen ettet tee ikinä mitään, älä ees pyyhi persettäsi, kun omapyyhintä on kuitenkin paskasti suoritettu..
Ja ihan kuule se on ns merkkiveneestä kopioitu, harmi vaan että merkkiveneet on sisustaltaan niin vanhanaikaisia ja koneiltaan jotain museoikäisiä rutkuja , että pitää sitten ihan itse tehdä parempi.. Ihan kädettömien kiusaksi..
joo komiasti oli heitetty tolle joka ei varmaan ikinä pystyny tekeen käsillä muuta ku... no tää on tätä
Niin
siitä ominkäsin tehdystä vaan
että olen harvoin nähnyt ominkäsin virheettömästi tehtyä venettä. Hyviä olen nähnyt kyllä useita
ja hem.. huonoja vielä useimmin. yritti kaveri varmasti kertoa, että se mikä miellyttää itseä ei ihAN aina miellytä muita eli usein on itse tehty vaikeampi myydä kuin valmis vene.
Vaikka oli hyvä tekemään ei aina ole kaikkia tarvittavuia koneita katos käsin kun ei saa kaikkia tehtyä
35 jalkaista tekevä
" että se mikä miellyttää itseä ei ihAN aina miellytä muita eli usein on itse tehty vaikeampi myydä kuin valmis vene."
Ei kai venettä kannata alkaa edes rakentamaan, jos päällimmäisenä on myynti mielessä. Jos tekemään aloittaa, niin tekee kunnolla ja rahaa säästämättä, niin ei tarvi enää venettä vaihdella..