mietityttää

Onko normaalia kun eilen mulla oli hieman vatsakipuja, sillai kouristeli ja pisteli, mutta nyt ei sitten mitään, mietityttää että onko siellä enää elämää..mitään vuotoa ei ole ollut.
Sitten toinen asia että onko tulisen ruoan syömisestä haittaa raskauden aikana esim.jalopeno, tuliset kastikkeet ja mausteet?
83653
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

sanoa onko kaikki ok, mutta ainakin kaikenlaiset nipistelyt kuuluvat asiaan, eli niistä ei tarvitse huolestua. Tulisia ruokia voit syödä ihan rauhassa, jos ne eivät aiheuta närästystä tms.

Äänestä

Itse olen erittäin tottunut tulisiin ruokiin normaali oloissa mutta nyt raskaana saan jopa miedosta salsasta niin hirveän närästyksen että oksennus lentää vielä seuraavanakin päivänä.

Olen myös kuullut että vahvat mausteet eivät olisi parasta mahdollista ruokaa raskaana olevalle sillä osa niistä voi aiheuttaa lapselle allergiaa, tiedä sitten että pitääkö paikkansa.

Äänestä
  • tuo allergia-asia. Raskauden aikana ei tarvitse eikä kannata välttää mitään ruoka-aineita ehkäistäkseen mahdollisia allergioita. Jos tuliset ruoat kuuluvat normaaliinkin ruokavalioon ja jos ne eivät aiheuta oireita, niin tottakai niitä kannattaa syödä.

    Äänestä

Tulisia ruokia on syytä välttää vain silloin jos niistä saa närästystä.

Äänestä

ainakin raskauden alussa luonnollinen homma.. Silloin kaikki istukan (?) kiinnikkeet kiinnittyy ja se aiheuttaa sitä nipistelyä..

Mut jos rupeet vuotaa verta ota HETI yhteys neuvolaan/lääkäriin..

Ja mitä tulee tuohon ruoka juttuun niin syö rauhassa jos ei tule mitään närästystä.. Raskauden aikana ei kannata/ ei saa muuttaa ruokavaliotaan.. Jollei hoitaja tai lääkäri toisin sano...

Äänestä
  • ei ole mikään syy ottaa yhteyttä minnekään. Ei raskauden ensimmäisellä kolmannella asialle voida tehdä yhtään mitään. Tietysti jos vuoto on todella runsasta, täytyy selvittää onko kyse keskenmenosta. Mutta jos soittaa neuvolaan ja kertoo, että vähän tulee verta, niin eivät ne sieltä mitään tee, vaan sanovat että seuraa tilannetta. Ja alkuraskaudessa varsinkin verenvuodot ovat ihan yleisiä.

    Äänestä

vastauksista. Tää kaikki on vaan niin uutta ja erilaista kun en ennen ole ollut raskaana.

Äänestä

Mul oli edellisessä raskaudessa ihan hirveä himo tuliseen ruokaan, söin päivittäin kaikkea mikä sai silmät vuotamaan kyyneleitä. Terve poika,ei allergioita eikä sairauksia

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko kaikki ok kirjoitti:

Onko normaalia kun eilen mulla oli hieman vatsakipuja, sillai kouristeli ja pisteli, mutta nyt ei sitten mitään, mietityttää että onko siellä enää elämää..mitään vuotoa ei ole ollut.
Sitten toinen asia että onko tulisen ruoan syömisestä haittaa raskauden aikana esim.jalopeno, tuliset kastikkeet ja mausteet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu