polttava asema ongelma

minulla on ollut polttava cd-asema joka on toiminut moitteetta,mutta nyt ostin polttavan dvd-aseman ja kun yritän polttaa sillä dvd-levyä niin kone menee ihan jumiin..ei saa sammutettua eikä mikään toimi???yleensä jo siinä vaiheessa kun tyhjän levyn laittaa sisälle niin alkaa jumittaa...otin vanhan aseman johdon irti,täytyykö itse asema vielä poistaa jostain tiedostoista??
6389
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ilmeisesti käytät windowsia...

Kaipa se uusi asema vaatinee ajureita toimiakseen, en ole varma kun en windowsia käytä.

Jos laitehallinnasta poistaa cd aseman ja tarkistaa, että dvd asema on ok niin eiköhän kohta pelaa...

:)

Äänestä

ajurit on asennettu ja olen yhden levyn sillä saanut poltettua tosin silloinkin kovan tuskan kautta...Laitehallinta näyttää dvd ja cd asemat kohdassa tällaista HL-DT-ST DVDRAM GSA-H66N SCSI CDROM DEVICE kumpaakohan asemaa tuo lienee meinata

Äänestä

Itse tein saman vaihdon. Aina kun laitoin dvd asemaan levyn kone tilttas. Vaihdoin powerin tehokkaampaan niin ongelma hävisi. En tiedä auttaako sinulla mut voisit kokeilla tehokkaammalla jos jostain saat lainaksi.

Äänestä

firmware.

Äänestä
  • toi päivitys onnistuu??

    Äänestä

  • jukka111 kirjoitti:

    toi päivitys onnistuu??

    onko mitää muita neuvoja

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jukka111 kirjoitti:

minulla on ollut polttava cd-asema joka on toiminut moitteetta,mutta nyt ostin polttavan dvd-aseman ja kun yritän polttaa sillä dvd-levyä niin kone menee ihan jumiin..ei saa sammutettua eikä mikään toimi???yleensä jo siinä vaiheessa kun tyhjän levyn laittaa sisälle niin alkaa jumittaa...otin vanhan aseman johdon irti,täytyykö itse asema vielä poistaa jostain tiedostoista??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu