Millaiset talvikumi Corolla -03...??..!

Olen ajatellut laittaa nastojen tilalle Kitkarenkaat.
Rengasliikkeen mies suositteli Michelin-renkaita ja piti TM-testejä pilipalitesteinä.Nokian Q olisi ollut hivenen kalliimpi kumi.Siitä huolimatta hän suos.Misukoita.
Onko kokemuksia kyseisistä renkaista ja sopivatko kitkat uuteen Farkku Corollaan?????????????
101309
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

huonoon autoon kannata kalliita renkaita laittaa. Vai kuinka?

Äänestä
  • kannataa ostaa hyvät renkaat

    Äänestä

Ei ole kokemuksia kitkoista, mutta kuinkahan toimivat ko. autossa?
Itselläni on 1.6 Sol Wagon ja (suurin vika koko autossa) probleema talvella on luistoneston puuttuminen, mikä on varsin ärsyttävä piirre kun biilin alusta tai peremminkin tasauspöyrästö ei ole kovin toimiva talviolosuhteissa. Sutii niin pirusti ihan normaalissakin ajossa, tai sitten minulla on liian painava kaasujalka:)

Äänestä

Niin hullulta kuin se ehkä voi kuullostaa niin etelässä tiet on aina enemmän jäisiä kuin lumisia eli siksi nastat vaikka asfaltilla joutuukin jurruuttaa. Kuinka nopeasti kumi vanhenee eli kitkutin menettää sen pidon? Nastapyörissä on ne nastat kuitenkin vaikka rengas kovettuukin.

Onhan tuo kaksipiippuinen asia. Henkkoht en ainakaan aio hankkia kitkuttimia yksinkertaisesti huonomman pidon takia, silloin kun sitä pitoa tarvitaan.

Äänestä
  • Juu, samaa mieltä. Ajelin maaliskuussa yhden viikonlopun Corollalla, jossa oli muistaakseni Bridgestonen kitkat (koeajoauto). Ne pitivät kyllä jäällä paremmin kuin mitä osasin kuvitella, mutta ajattelin myös tuota kulumista, ikääntymistä ja tilanteita, joissa pitoa todella tarvitaan. Siksi valitsin omaani nastat.

    Äänestä

Itelläni on ollut jo monta vuotta kitkat talvisin ja välillä kesälläkin kolmessa er Toyossa. Nastoja en enää alle laita. Uuteen Verso Corollaankin sellaiset tulee. Parhaat on Hakkapeliitta Q. Muitakin olen kokeillut. Länsisuomessa ei ainakaan ongelmia ole ollut.

Äänestä

Kävin tänään ostamassa samanlaiseen corollaan kitkat (Nokia).

Äänestä
  • testeissä on ollut rinta rinnan nastallisia ja nastattomia renkaita, eikä paremmuudesta ainakaan niiden perusteella ole paljon epäilystä. En kitkoja kuitenkaan huonoksi sano, ehkä ne on joissain olosuhteissa nastoja paremmatkin. Tämä on varmasti kuitenkin niitä ikuisuus kysymyksiä, sillä molemmila on varmasti omat kiihkeät kannattajansa. :)

    Uuteen Corollaani tulee Nokian nastarenkaat, kunhan se ensin saadaan maahan... :)

    Äänestä

  • Pekka kirjoitti:

    testeissä on ollut rinta rinnan nastallisia ja nastattomia renkaita, eikä paremmuudesta ainakaan niiden perusteella ole paljon epäilystä. En kitkoja kuitenkaan huonoksi sano, ehkä ne on joissain olosuhteissa nastoja paremmatkin. Tämä on varmasti kuitenkin niitä ikuisuus kysymyksiä, sillä molemmila on varmasti omat kiihkeät kannattajansa. :)

    Uuteen Corollaani tulee Nokian nastarenkaat, kunhan se ensin saadaan maahan... :)

    corolla D4D Nokian uudet kitkanastat
    eivät käy ( levottomat matka-ajossa!!)

    Äänestä

kiitos asiallisista kommenteista(lähes kaikki;))
ostin kitkat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


waconisti kirjoitti:

Olen ajatellut laittaa nastojen tilalle Kitkarenkaat.
Rengasliikkeen mies suositteli Michelin-renkaita ja piti TM-testejä pilipalitesteinä.Nokian Q olisi ollut hivenen kalliimpi kumi.Siitä huolimatta hän suos.Misukoita.
Onko kokemuksia kyseisistä renkaista ja sopivatko kitkat uuteen Farkku Corollaan?????????????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu