Näin eräässä saaressa turistipaikassa todella hienoja juurakoita tms. joita oli laitettu mm. ulkohuusien seinille koristeeksi (ja ne olis siis todella hienoja tuommoiseenkin paikkaan, tai vaikka mökin seinälle). Mietin, että tuommoiset olisi tosi hyvän näköisiä akvaariossakin. Olisi voinut kysyä paikan päältä mistä moiset on tulleet, mitä puuta, mutta en tajunnut. Lahoavalta se ei ainakaan näyttänyt.
Mikä suomalainen puu on parasta akvaariossa ? Siis ilmeisesti ihan juurakkoa..
Suomen luonnosta puuta
3
953
Vastaukset 3
- fish KING
Mulla on omenapuun kuorittuja oksia akvaariossa, käänsin ne ikään kuin väärin päin ja näyttävät aivan kuin mangrove juurakolta.
Noi kuivat juurakot kestää ikuisuuden vettyä siihen kuntoon että ees uppoavat. En suosittele, no, jos on painavasta juurakosta kyse, voihan sitä kokeilla mutta kannattaa peseskellä painepesurilla huolellisesti ennen akvaan upottamista, sanoin HUOLELLISESTI.
Vieraat pöpöt, bakut ötökät saattaa olla kaloille jopa hengen vaarallisia päästessään samaan soppaan niiden kanssa.- Ms.x
Ookoo. Omppupuusta olenkin kuullut tai lukenut jotain joskus.
Vai semmoista itsekin olet laittanut.
Akvaariokaupoissa on hienonnäköistä käärmejuurakkoa vai mikähän se oli nimeltään. Semmoinen olis aika hieno jossain altaassa. Mutta omppupuu taitais olla halvempi ja kenties vielä hienompi.
Täytyy kattella noita naapureiden omppupuita sillä silmällä. Että tänä vuonna en mee omppuvarkaisiin vaan oksavarkaisiin.. no ei kait. Siskon puu varmaan tarvii kohta harvennusta..
- -Rihma-
Paras akvaarioon laitettava puu löytyy jo vedestä valmiiksi uppotukkina. Jos löytyy kalaton lammikko, jossa lojuu kaatuneita lehtipuita, niin pulikoimaan sekaan vaan. Jukka Järvi suosittelee ainoastaan lehtipuuta altaaseen, havupuita ei kannata käyttää.
"hämähäkkipuu", moorapuu, rakkaalla lapsella monta nimeä. Akvaariokaupoissa myytävää kuivahkoa puuta kannattaa liottaa pitkään(useita viikkoja) muualla kuin akvaariossa, mutta toimii akvaariossa kivasti.
Omppupuukin on jees, kun jaksaa liotella. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1571460Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1291170Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset216869- 64782
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus60685- 46665
- 51652
- 52572
- 74566
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt187558