papilloomavirus

rekkari

Tällaiseen kysymykseen en ole löytänyt vastausta, vaikka olen etsinyt: Tarttuuko ihmisen papilloomavirus (HPV) koiraan? Kaverillani on ollut (en tiedä onko parantunut) kondylooma ja koirani oli hänellä hoidossa (tästä on jo aikaa). Koira oli päässyt käsiksi vessan roskikseen ja mussuttanut kaverin käytettyjä terveyssiteitä ennen kuin kaveri huomasi tilanteen ja pääsi hätiin.

Koiralla on nyt peräpäässä uimisen seurauksena tullut hotspot (ell. totesi). Tänään huomasin, että koiran emättimen kohtaan oli tullut pari hieman kohollaan olevaa vaaleaa läiskää. Liittyyköhän hotspottiin vai voiko olla esim sientä antibioottikuurin seurauksena? Eikös kondylooma ainakin ihmisellä iske helposti rikkonaiseen ihoon?

En oikein kehtaa kysyä tätä eläinlääkäriltä, pitää vielä ihan idioottina...

3

8166

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • terristi

      ole koskaan kuullut tällaista tartuntaa tapahtuneen, mikä ettei voisi olla mahdollista. Koirallahan tavataan papilloomaviruksen aiheuttamia ns. syylän tyylisiä kasvaimia, jopa kielessä.

      Eli, yleensä (käsittääkseni ainakin koiralla) alkuun näkyy vain pieni nyppy tai vastaava, joka sitten ajan myötä kasvaa, voi näyttää rypälekertymältä.

      Kun asia sinua noin mietityttää, eipä siitä haittaa ole jos kysäiset asiaa eläinlääkäriltä, käy vaikka näyttämässä ihomuutosta koiran emättimessä ja ota siinä samalla asia puheeksi.

      Kuule, käy täällä sitten kertomassa että mitä asiasta selvisi, olisi itsekin kiva tietää lisää.

    • Nimetön

      Minulla on ollut sama asia mielen päällä. Sitten löysin kuitenkin artikkelin netistä, jossa sanottiin, että papilloomavirus on lajispesifinen, eli ihmisen virukset voivat infektoida vain ihmistä ja eläinten papilloomavirukset vain omaa kohdelajiaan.

    • Anonyymi

      Meidän koira sai syylän kieleensä, leikittyään koiran kanssa jolla oli syylä kielessä.
      Meidän koiralla syyliä alkoi muodostua jonossa vain lisää ja kasvoivat kokoa melkoisesti.
      Luin netistä, että alhainen vastustuskyky mahdollistaa tartunnan. Meidän koiralla oli ollut juuri leikkaus ja antibioottikuuri, jonka uskon edesauttanen papillooman eli syylän tartuntaan.
      Joku oli myös kirjoittanut, että hänen ystävä oli antanut koiralleen osterivinokaskapseleita ja, että syylät olivat hävinneet nopeasti.
      Onneksi edes joku oli asiasta netissä maininnut, koska mekin päätimme kokeilla sitä ja juurikin tuon kirjoituksen takia.
      Sain myös selville, että pienille lapsillekin annetaan tätä syylleen hoitoon.
      Päätimme antaa 2 kapselia aamulla ja 2 päivällä.
      Tyhjensimme kapseleiden jauheen suoraan ruoan sekaan. Koiran paino on 35kg.
      Olemme antaneet seitsemän päivän ajan tätä jauhetta ja hämmästys on todella suuri! Koiran kielessä on enään vain pieniä punaisia jälkiä jäljellä. Toivottavasti tämä kirjoitus auttaa muitakin, saman ongelman kanssa olevia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2482
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1682
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      665
      1102
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1022
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      982
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      936
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      895
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      85
      780
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      746
    10. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      90
      732
    Aihe