Mulla on myynnissä GOLF -90, joka sisältä kuin uusi mutta pinnassa vähän ruostetta. Mikä tällaisen käypä hinta on tällä hetkellä. Onko kellään ideaa?
Mitä mieltä ootte? Kannattaako ensi korjata ruostevaurio/katsastaa ja myydä sitten vai myydä ensin ja antaa ostajan katsastaa/korjata?
Mitä mieltä ootte? Kannattaako ensi korjata ruostevaurio/katsastaa ja myydä sitten vai myydä ensin ja antaa ostajan katsastaa/korjata?
Vastaukset 3
Vanhimmat
katsastamaton auto ei ole helppo myydä, sillä ostaja olettaa, että siinä on jotain isompaa kun omistaja ei itse katsasta. Jos autosi on suht kunnossa kannattaa katsastaa se - saat paremman hinnan. Suurin osa auton ostajista kun aikoo ajaa autolla eikä osta sitä harrastukseksi.
moottorivaihtoehto vaikuttaa sopivan hinnan määrittämiseen.. (itse en ole seurannut vanhojen golfien hintoja hiljattain..)
Keskimäärin tämän ikäinen Golf on n. 2.000 e:n arvoinen. Mikäli on 1,6/1,8, vähän ajettu, tekniikka kunnossa saattaa saada jopa 3.000,- e.
Vastaavasti mikäli vakavia puutteita saattaa olla vain tonnin auto. Ostajan löytäminen on myös aina onnen kauppaa - tokikin Golf on helpoimpia myytäviä. Näitä tonnin parin autoja alkaa olla kaikki nurkat täynnä.
Katsastaa kannattaa, mutta ruostevaurioita ei kannata korjata. Mikäli korjataan hyvin on tässä hintaluokassa melkoinen kustannus ja huono korjaus saattaa olla vain haitaksi. Mikäli tulkitsen samoin sanat "vähän ruostetta", eli joitakin enintään sormenpään kokoista ruostekohtia, on parempi antaa olla. Ne "kuuluvat" tämän ikäiseen autoon.
Itselläni oli vuosi sitten vm. 1991 1.3i Golf, saaamani tarjoukset olivat tällöin (n. 2.5-5k euroa). Auto oli kyllä erittäin siisti ja hyväkuntoinen, joskin suhteellisen paljon ajettu, n. 280tkm.
Tuo alin tarjous tuli muuten etelästä, yli 30t mummonmarkan tarjous sitten Oulusta. Saanet n. 2.5k euroa, mikäli korjaat ruosteet pois. No autoa näkemättä on hankalaa arvioida ruostekorjauksien kannattavuutta. Mikäs kone sulla on ja paljonkos ajettu?