Raakaa

Kuinka vaarallista on nauttia raakaa viinaa? Tarkoitan siis että saako siitä helposti esim mahahaavan ym? Itselle tuntuu vaan maistuvan tuo raaka paremmin kuin mitkään drinkit ja punssit, ja on ruvennut huolestuttamaan asian terveydellinen puoli. Kiitos vastauksista.
6568
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Alkoholi itsessään on liuotin, joka rasittaa limakalvoja suusta ja kurkusta alkaen. Lisää lukemani mukaan myös syöpäriskiä.
Takuulla putkistosi pääsee helpommalla, jos juot lantrattuja juomia, ja lisäksi terävää juodessa voi tulla nestevaje, eli tässäkin lantrinki on paikallaan, myös helpottamaan munuaisten urakkaa.
Pari kertaa tullut esimakua siitä liuotin-ominaisuudesta, kun nuorempana tuli elvisteltyä, että miten kossua juodaan raakana juomalaseittain.
Useampana päivänä ei syömisestä tahtonut tulla mitään, kun röörit nielusta alkaen olivat niin kipeänä, että banaanimössön alasmeno työnsi vedet silmiin.
Teki muuten häijyä.

Äänestä

on ja ehkä pahin on se, että alkoholisoituu nopeammin ja varmemmin. Alkaa tarvita sitä nopeaa vaikutusta ja määrien kasvaessa toleranssikin kasvaa melko pian. Ei sillä, etteikö oluellakin alkoholisoiduttaisi.

Muista kuitenkin syödä ja juoda vaikka ihan vettä ainakin alle ja välillä, ettei tule vatsahaavaa.

Äänestä

menee sopivassa määrin kivasti nuppiin. Join itsekin aikoinani absolut-vodkaa raakana. Iso muki iltahämärissä työvuoron jälkeen. Ai saakeli kun maistui ja tuntui hyvältä. Kontrolli vaan petti useasti ja jälki oli sen mukaista..

Tässä tyylinäyte loppuajoiltani (kysessä voisin olla minä)
http://www.youtube.com/watch?v=hfuGZAVi6dw

Äänestä


  • voi äiti kirjoitti:

    kiva lommo tuli seinään!

    Hassua kysyä, voiko juoda raakaa viinaa, itse olen juonut raakaa viinaa vuosikymmenet (mieheltäni oppinut) en edes vois kuvitella siihen jotain lantrinkia, maistuu taivaalliselta raakana, joskus vaan närästystä harvoin kuitenkin

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Viinaa kirjoitti:

Kuinka vaarallista on nauttia raakaa viinaa? Tarkoitan siis että saako siitä helposti esim mahahaavan ym? Itselle tuntuu vaan maistuvan tuo raaka paremmin kuin mitkään drinkit ja punssit, ja on ruvennut huolestuttamaan asian terveydellinen puoli. Kiitos vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu