Saako rantatraikkua vetää tilapäisesti yleisellä tiellä?
Rantatraileri
vetäjä 2
31511
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mutta pelkästään traktorilla.
Mites kun autopuolella nykyään on noita dollyjä millä saa raahata toista autoa perässä, niitä ei tarvi rekisteröidä ja nopeus on 60km/h. Onnistuuko rantakärry valoilla rinnastaa sellaseen? eipä siinä muuta eroa ole kun että kuljetettava ajoneuvo eli vene ei raahaudu osittain tietä pitkin. Jostain muistelen myös kuulleeni että hinattavalla laitteella ei saa kuljettaa kuormaa, silloinhan rantakärryä saisi vetää tyhjänä laillisesti. Asvalttimiehillä on paljon käytössä liikennemerkkikärryjä eikä niissä mitään kilpiä ole, hyvin samankaltanen värkki kun rantakärry.
Itse olen vetänyt lukemattomia kertoja erilaisia kilvettömiä kärryjä maasturin perässä eikä ole ketään kiinnostanut. Varsinkin jos kärry on ihan trailerin näkönen omavalmiste ja kilpi vaan puuttuu niin rauhassa on saanut ajella pk-seudun kehäteitä ym isompia väyliä, pari reissua tampereelle jne. Irrotettavan valopaneelin olen yleensä ripustanut perään. En tosin kehota ketään moiseen laittomuuteen, kerroin vaan omista kokemuksista.
Vedin kerran henkilönostinta motarilla. Jälkeenpäin selvisi, että vehje ei ollutkaan perävaunu vaan työkone. Sillä ei kai olisi saanut mennä motarille eikä ajaa 90km/h. Tuli kuitenkin tuurilla seilattua eikä maksamääräystä.