The Visitors

metatas

Mitä mieltä olette viimeisestä Abba-levystä, The Visitorsista? Albumi tuntuu jakavan mielipiteet rankasti kahtia, näkemyksillä "Abban paras" vs. "tekotaiteellista roskaa".

Minusta Super Trouper -levy on Abban uran ehdoton huipentuma, mutta Visitors on todella hieno levy sekin. Selvästi ei-hittipotentiaalisempaa matskua kuin mikään aiemmista levyistä. Levy lunasti yhtyeelle sen ansaitsemaa uskottavuutta, mutta liian myöhään joidenkin tahojen suhteen, olihan kyseessä Abban vika levy. Visitorsin biiseihin ei pysty mitenkään yhdistämään mauttomia 70-luvun vaatteita, vaikka haluaisi - biisit kun kertovat ahdistuksesta, eron tuskasta, luopumisesta ja surusta. Mukana ei ole myöskään yhtään kerrasta tarttuvaa pop-biisiä. Edes ne, jotka haluavat leimata Abban kevyeksi hömpäksi, eivät voi tehdä sitä enää Visitorsin kerran kuultuaan.

Aiemmin keskusteltiin Abban klassikoista ja niiden jakautumisesta eri levyille. Visitorsilla ei ole yhtäkään ikivihreää Abba-klassikkoa. One of Us oli hitti, ja on toki muistettava kappale, muttei kuitenkaan kuolematon klassikko. When All Is Said and Done on kulttimaineessa Abba-fanien piirissä, muttei yleisesti. Siinä missä esim. Super Trouperille mahtui neljä kuolematonta klassikkoa, samoin kuin The Albumille, ja Arrivalille kolme, niin Visitors jää siinä mielessä muiden Abba-levyjen jälkeen. Tässä levyssä on kuitenkin tärkeintä kokonaisuus ja yhtenäinen vaikuttava tunnelma. Levyn melankolisuus puree varmasti suomalaisiin paremmin kuin monien muiden maiden kansalaisiin - ja onhan albumia myyty Suomessa jopa enemmän kuin Super Trouperia!

-Mitä mieltä olet Visitorsista?
-Abban paras levy?
-Tekotaiteellista roskaa?

Jaa se meidän kanssa.

7

503

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • <<<<

      CD VERSIONA LOISTAVA < OMIA SUOSIKKEJA JOTKA VARMAAN SOIVAT 30 V PÄÄSTÄ KLASSIKKODISKOSSA
      1.SUPER TROOPER
      2.MAMMA MIA
      3.WATERLOO
      < I LIKE ABBA AND AGNETA FÄLTSKOG...

    • PaulBenBjörnJohnLahtinen

      Visitors on ABBAN paras levy,hieno viimeinen levy,hienot jäähyväiset yleisölle...

      Hittejä ei tarvita,kun albumi on tasoltaan tätä luokkaa.Upeaa musiikkia.

      Olen Beatles-friikki,mutta sanon että ABBA teki paljon paremman viimeisen levyn.

      • mIkA ggg

        paljon parempi bändi, Abba siis. Super Trouper on loistava levy, vielä parempi kuin Visitors. Arrivalkin hyvä, onhan sillä kolme Abba-klassikkoa.


      • tarkoitat?
        mIkA ggg kirjoitti:

        paljon parempi bändi, Abba siis. Super Trouper on loistava levy, vielä parempi kuin Visitors. Arrivalkin hyvä, onhan sillä kolme Abba-klassikkoa.

        "Olen Beatles-friikki,mutta sanon että ABBA teki paljon paremman viimeisen levyn."

        Beatlesin 'vika levy' on vähän häilyvä käsite, koska vaikka Let It Be julkaistiin viimeisenä, oli Abbey Road viimeinen Beatles-albumi jonka bändi levytti yhdessä. Eli kumpaa tarkoitat: levytys- vai julkaisujärjestyksessä vikaa The Beatles -albumia?


      • Visitors
        tarkoitat? kirjoitti:

        "Olen Beatles-friikki,mutta sanon että ABBA teki paljon paremman viimeisen levyn."

        Beatlesin 'vika levy' on vähän häilyvä käsite, koska vaikka Let It Be julkaistiin viimeisenä, oli Abbey Road viimeinen Beatles-albumi jonka bändi levytti yhdessä. Eli kumpaa tarkoitat: levytys- vai julkaisujärjestyksessä vikaa The Beatles -albumia?

        En ole koskaan ymmärtänyt, millä perusteilla The Visitors olisi "tekotaiteellinen"; jos ei levyn tunnelma ja biisit kolise, niin ok, ei tarvitse tykätä. Mutta eihän tässä ole tekotaiteellisuudesta tietoakaan. Tyylikäs, koskettava levy.


      • yksi hittikin

        Visitors-levyllä oli sentään yksi hitti, "One of Us", joka meni top3:n useassa maassa. Muuten levyn linja oli liian haastava/vaikea hittimielessä, tosin albumi myi Suomessa enemmän ku Super Trouper älppy, joka oli paljon menestyneempi melkein kaikkialla muualla. Melankolisuus vetoaa suomalaisiin!


    • AnderssonUlvaeus

      Ei todellakaan tekotaiteellista. Sävyltään tumma, mutta ehjä kokonaisuus. Loistavia tulkintoja Agnethalta (Slipping Through My Fingers, Soldiers, One Of Us) ja Fridalta (Like An Angel Passing Through My Room, When All Is Said And Done, I Let The Music Speak). Ei ehkä parasta Abbaa, mutta lähellä sitä.

      Cd versio on lähes täydellinen, kun mukana on bonuksena The Day Before You Came. Lasi viiniä ja levy soimaan ja elämä onkin yhtä helvettiä :-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      163
      2721
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      56
      1159
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      160
      947
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      57
      877
    5. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      809
    6. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      83
      787
    7. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      770
    8. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      177
      712
    9. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      670
    10. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      6
      664
    11. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      657
    12. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      656
    13. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      646
    14. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      55
      598
    15. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      21
      588
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      123
      555
    17. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      66
      539
    18. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      538
    19. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      517
    20. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      508
    Aihe