12 VDC tai 24 VDC järjestelmä

Olen syksyllä tilaamassa uutta venettä ja ajatuksena on tilata vene 24 voltin sähköillä.
Olen tutkinut vene-elektroniikkaa ja todennut kaikkien elektronisten laitteiden toimivan 12-36 VDC tai ainakin 12-24 VDC jännitteellä.

Etuina 24 v järjestelmässä näen kaikkien eteenkin paksujen kaapeleiden (keulapotkuri, ankkurivinssi, käynnityskaapelit) puolet pienemmän poikkipinta-alan.

Ainoa "haitta" on kahden koneen ratkaisussa neljä akkua.

Onko muita haittoja?
41169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

päätös käyttää 24 voltin järjestelmä,kokonaishinnassa muutama akku lisää ei tunnu missään.
Kerran kaverin veneeseen tehtiin erikoisratkaisu,hän oli ostanut niin paljon 12 voltin vehkeitä ja moottorilla oli 24 voltin järjestelmä, niin asennettiin yhden 12 voltin laturi( akku tietenkin) moottoriin,hyvin se toimi.

Äänestä

24 voltin laitteita ei saa niin helposti kuin yleisiä 12 voltilla toimivia. Uushankinnat ja vanhojen uusiminen ei onnistu ihan joka kaupan hyllyltä.
Itse olen rakentanut veneeseen kaksi täysin itsenäistä sähköjärjestelmää. Toinen on koneen ja tärkeiden apulaitteiden sähköt ja toinen hupipuoli eli ei elintärkeät. Konessa on kaksi laturia ja niillä ladataan kumpaakin täysin itsenäisesti. Järjestelmä on tosin 12voltin. Harkitsin aikoinani myös täys 24volttista taikka 24v koneelle ja 12v hupipuolelle, mutta päädyin 12v järjestelmään.
Esim. jos jokin lamppu palaa, niin 12voltin polttimoita saa joka hyllystä. Ledilamppuja löytyy helposti 12v, mutta en muista nähneeni yhtään 24v. Pilssipumppuja 24v saa yleensä vain tilauksesta. Viihde-elektroniikkaa saa helpoiten 12v. Muutoinkin 12v laitteet ovat halvempia kuin vähemmän myydyt 24v laitteet.
Vene pn helppo rakentaa 24v järjestelmään, mutta ylläpitäminen on vaikeampaa.

Äänestä
  • 24 voltin järjestelmässä on heikkouksia. Jos yksi sarjaankytketyistä akuista hajoaa, niin sähköä ei enään ehjällä akulla saada. 12v järjestelmässä yksikin toimiva akku pelastaa tilanteen.

    Äänestä

Oikein viisaasti tekemällä anna genujen jauhaa 12 V tasaa kaksiakkujärjestelmään. Kaikki muu, paitsi starttaus (jää 12 V d) sitten normaaliin 230 V ac inverterin kautta.
Edut:
Voidaan kayttää turvallista, valmista ja tutkittua kumikaapelointia, kotelointia ja laiva-asennussarjoja. Kaikki hupipuolen vehkeet halpaa kotihärveliä. Vinssit, potkurit ja muut tillpehöörit saavat riittävää potkua ja vääntöä 230 V /16 A.
Valaisuun saat valmista lediratkaisuja ja maasähkö on samaa kamaa, kuin vertsun kautta.
Hinnat alkaa vertsuille 2500 W 230 V ac/12 V dc alle viidensadan.
Koneiden käynnistämiseen riittää yksi 75 Ah suljettu hyytelöakku (ei ikuinen mutta itsellä jo 8. vuosi workkimassa).
Hupikäyttöön samoja akkuja vaikkapa pari 205 Ah. Ei ole sitten huolen häivää. Eikä maksa juuri enempää kuin nämä tasapäävirtajutut.

EmakkoPoika

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vanha veneilijä kirjoitti:

Olen syksyllä tilaamassa uutta venettä ja ajatuksena on tilata vene 24 voltin sähköillä.
Olen tutkinut vene-elektroniikkaa ja todennut kaikkien elektronisten laitteiden toimivan 12-36 VDC tai ainakin 12-24 VDC jännitteellä.

Etuina 24 v järjestelmässä näen kaikkien eteenkin paksujen kaapeleiden (keulapotkuri, ankkurivinssi, käynnityskaapelit) puolet pienemmän poikkipinta-alan.

Ainoa "haitta" on kahden koneen ratkaisussa neljä akkua.

Onko muita haittoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu