Saako Puntojen takapenkin taitettua niin että tavaratila lattiasta tulee suora kun takapenkki taitettu?
Punton
takapenkki
72003
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Takapenkin istuinosa kääntyy etupenkkien selkänojia vasten pystyyn ja takapenkin selkänoja taittuu sitten alas niin että takaosaan tulee suora tasainen tavaratila, jolla on pituutta vähän alle 140 cm (ainakin 2002 Puntossa).
Punton kuljetuskapasiteetti on aivan mahtava näinkin peneksi autoksi! On kuljetettu kylpyammeet joustinpatjat pikkusohvat polkupyörät parvisängyt koolingit turveharkot... no ei tietenkään kerralla kaikkia, mutta kyllä se on niin että moni isompi auto kyllä kalpenee Punton rinnalla kun tarvitsee jotain muuta kuin kasseja kuljettaa
2metrinen joustinpatja mennä Puntoon, jos menee, kuka sitä sitten ajaa????? Rajansa valehtelullakin.
olen mä kuullu väitettävän että menee aksuunkin ja se on sentäs 30 cm lyhempi auto (Citroen AX). Itte olen kulettanu joskus sekä Unolla että Puntolla polkupyöriä ja edessä vielä matkustajaa ja hyvin on mahtunu tosin minusta Unoon mahtu vielä paremmin kun siitä sai taitettua penkin niin että eturengas mahtu poikittain penkkejä vasten eikä penkki taittunu penkkejä vasten.. Mutta kyllähän se pistää vihaksi jos isoon sedaniin ei mahdukkaan, olisi ehkä kannattanut hankkia farkku..?
usein on ollut 2-metrinen joustinpatja puntossa,
sen voi taittaa.
toki en enää ole puntomies, kuukausi takaperin vaihdettiin toisee,
mutta kyllä hyvät muistot jäi taloudelisesta ja tilavasta autosta.
Minäkin tässä pakkasin lomareissulle Puntooni 26" maastopyörän, siten että takapenkin istuinosa ylös, selkänoja alas. Sitten vaan fillari kyytiin siten että takarengas tuli toisen niskatuen päälle ja hyvin mahtui. Fillarin alle mahtui yksi iso salkku 2 pienempää, useita muovikassillisia tavaraa ja olisi mahtunut vielä vaikka mitä. On se tilava. Lisäksi kummallakin etupenkille mahtui vielä istumaan hyvin. Puntoon mahtuu koska se on niin korkea ja takaluukku on pysty eikä viisto.
Kaksi 80x200 cm joustinpatjaa on kuljetettu Puntossa, ja takaluukku oli kiinni eli ne oli kokonaan autossa sisällä, päällekkäin tietysti apukuskin puolella. Vähän piti reittejä valita sen mukaan, ettei joka risteyksessä tarvii kumarrella kurkkimaan patjojen alapuolelta oikealta tulijoita mutta hyvin sujui.
Kyllä se vaan on niin, että moni isompi auto häpeää Punton kuljetuskyvylle, suora takaluukku ja auton kokoon nähden pitkä ja korkea tavaratila antaa mahdollisuudet uskomattomiin suorituksiin.
Eikä siinä vielä kaikki. Tämmöinen 160 cm pituinen ihminen voi peräti yöpyäkin siellä takatilassa kun asettelee itsensä vinottain nurkasta nurkkaan makuupusseineen. Jo muutamanakin juhannuksena on tällainenkin koettu.
minulla punto myytävänä. hyvä. katsastettu. viisi ovinen. tosi hyvä tila-auto näin nais immeiselle. kulketu sängyt ja puut. jne.