Joo, elikkä otsikon mukainen aihe olisi kyseessä!
Haluisin alottaa meikkaamaan, kun kaveritkin tekeeniin, mutta pelkään etten osaisi.
En edes tiedä missä järjestyksessä kaikki pitäisi laittaa ja miten edes!?
Mitä tarkottaa kajaali? Entä eyeliner?
Tarviiko iholle laittaa rasvaa ennen meikkaamista!?
Mulla on hiukan finnejä, tarviiko eri aineet?
Kiitos todella paljon kaikille jotka viittii vastata!!!
Haluisin alottaa meikkaamaan, kun kaveritkin tekeeniin, mutta pelkään etten osaisi.
En edes tiedä missä järjestyksessä kaikki pitäisi laittaa ja miten edes!?
Mitä tarkottaa kajaali? Entä eyeliner?
Tarviiko iholle laittaa rasvaa ennen meikkaamista!?
Mulla on hiukan finnejä, tarviiko eri aineet?
Kiitos todella paljon kaikille jotka viittii vastata!!!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sun ei tarvii alkaa meikkaa jos sun kaverit meikkaa. Meikki "pilaa" ihoo. Mut kajaali on silmän rajaus kynä sitä voi laittaa ulko- tai sisäpuolelle. Sit eyeliner on sellasta nestemäistä kajaalia mut sitä ei voi laittaa silmän sisäpuolelle. Iholle voi laittaa jotain rasvaa mutta ei ole pakko. Ite meikkaan niin et laitan eka peitepuikon meikkivoiteen puuteri/aurinkopuuteri kajaali luomivärii joskus ripsari sit jotain huuli kiiltoo tai rasvaa. Mut jos alotat meikkaamisen nii sit kannattaa käyttää vähän meikkiä. Meikkaamisen oppii harjottelemalla kyl säkin viel tuut oppii. Kuin vanha oot?
Meikki ei todellakaan pilaa ihoa, jos
a)valitset ihollesi oikean tuotteen
b)osaat meikata oikein
c)osaat pestä meikin pois oikein.
Parhaillaan meikki parantaa ihoa.
http://www.youtube.com/profile_videos?user=fafinettex3&search_query=make up
En edes tiedä missä järjestyksessä kaikki pitäisi laittaa ja miten edes!?
-Riippuu tietysti siitä mitä laitetaan, mutta tee vaikka näin:
1. pesu (iholle sopiva puhdistusaine kasvovesi)
2. kosteutus (iholle sopiva kosteutusvoide)
3. pohja, joka voi olla yhtä kuin meikkivoide puuteri tai pelkkä meikkipuuteri, välttämättä et pohjaa tarvitse ollenkaan, jos iho näyttää hyvältä muutenkin, HÄIVYTÄ RAJAT KUNNOLLA!
4. ihon pikkuvirheiden korjaaminen peitekynällä/-värillä (tosin tämä tehdään ennen puuterointia)
5. luomiväri, jos sellaista haluaa käyttää
6. rajaukset, jos sellaisia haluaa käyttää
7. ripsiväri
8. huulikiilto-/rasva
9. katso peilistä LUONNONVALOSSA lopputulosta. Jos käytät meikkivoidetta/-puuteria, katso erityisen tarkkaan ettei kasvojen reunoille jää näkyviä meikkirajoja, muuten näyttää siltä, että olet vetäissyt kasvoillesi naamarin
Mitä tarkottaa kajaali? Entä eyeliner?
-Kajal tulee ripsien ja silmän väliselle luomelle rajaukseksi, eyeliner tai suomalaisittain rajauskynä tulee ripsien tyveen luomen puolelle. Kajal on yleensä pehmeämpi, koska se tulee silmän herkälle alueelle.
Tarviiko iholle laittaa rasvaa ennen meikkaamista!?
-Kyllä. Kosteutus on erittäin tärkeä. Kosteutus auttaa meikin pysyvyydessä ja helpottaa sen levittämistä tasaisesti. Anna kuitenkin kosteusvoiteen imeytyä kunnolla ennen meikin levittämistä.
Mulla on hiukan finnejä, tarviiko eri aineet?
-No yleensä noista pesuaineista ja voiteista on tapana ostaa omalle iholle sopivimmat tuotteet. Pelkkä "on vähän finnejä" ei vielä kerro onko ihosi pintakuiva, rasvainen vai sekaiho. Kannattaa mennä esimerkiksi sellaisen kaupan meikkiosastolle käymään, jossa on myyjiä apuna tuotteiden valintaan. Jostakin saatat jopa löytää ihan kosmetologin/meikkaajan, joka osaa suositella sinulle sopivia tuotteita.
Jos loppuun ihan sananen tuosta meikkauksen aloittamisesta, niin ehkä kannattaa aloittaa "huomaamattomasti" ja sitten jos myöhemmin siltä tuntuu, lisätä meikin määrää. Itse suosittelisin nuorelle ensimeikeiksi korkeintaan tuota pohjan tekemistä, jos se on tarpeen sekä ripsiväriä ja huulikiiltoa/-rasvaa.
Ihon hyvinvoinnista kannattaa huolehtia vaikka ei meikkaamaan alkaisikaan. Säännöllinen puhdistus ja kosteutus oikeanlaisilla tuotteilla auttavat pitämään epäpuhtaudet poissa ja finnit kurissa.
Elikkä minä meikkaan seuraavasti:
Ensin levitän iholle rasvaa joka kosteuttaa ihoa ja suojelee sitä kuivumiselta. Sitte laitan peitepuikkoa(väritön eli vaalein sävy) iholle niihin kohtiin joihin sitä tarvitsen. Peitepuikon päälle puuteria jonka kanssa on oltava tarkka jottei kohdasta tule paakkuista. Silmiin laitan ylös ohuen rajauksen mustalla kajaalilla. Alas en laita kajaalia ollenkaan. Kajaalin päälle laitan hiukan(vain hyvin vähän) luonnollisen väristä luomiväriä joka estää kajaalia leviämästä(pitää rasvaisen ihon kurissa). Ripset pitää aina harjata ennen taivuttamista ja ripsivärin laittoa. Kun ripset harjaa niin ne pysyvät paremmassa kunnossa eivätkä ripset tartu päistä toisiinsa kiinni. Seuraavaksi taivutan ripset. Ripsiväriä laitan hieman ylös ja alas aivan vähäsen. Jos väriä laittaa liikaa niin meikki näyttää luonnottomalta ja liian raskaalta. Sitten rajaan huulet ja laitan niihin huulirasvaa.
Minulle tärkein pointti meikkaamisessa on se että meikin tulee näyttää luonnolliselta, hillityltä, siistiltä ja kasvoihini sekä tyyliini sopivalta.
Lisää meikkivinkkejä löytyy täältä:
http://www.videojug.com/
Kirjoita yläkulmassa olevaan hakuun "make-up tips" ja muista pestä kasvot aina huolellisesti jotta ihosi pysyy hyvässä kunnossa.