xsara ajonesto päällä.

kkp enzo

vaihdoin 1.9 td xsaraan moottorin ja akku oli n.4 päivää pois nyt vilkuttaa ajoneston merkkivaloa eikä luonnollisesti yritäkkään käymään.onko mitään tehtävissä kotikonstein ai hinattava merkkiliikkeeseen

4

2041

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JOs tuossa löytyy jo moottorin ohjauselektroniikkaa niin voi olla että reissu merkkiliikkeeseen on ilman muuta edessä. Ainankin monissa bensavehkeissä käy niin että jos ecu vaihtuu, joutuu virtalukon ja ecun opettamamaan toisilleen. Yksi noista ajoneston tehtävistä kun on toki sekin ettet voi esim vaihtaa virtalukkoa toisesta autosta varastettuun, eli tuossa koneenvaihdossa voi käydä niin että tiettyjen osien vaihtuessa ajonesto on ohjelmoitava uudelleen.

      • Nimetön

        no niin nyt taas kissa kulkee eli kun vaihoin koko moottorin niin syöttöpumppua ei tunnistanut kun siellä on joku siru joka myös yhteydessä ajonestoon. eli tietokoneyksikkö,virtalukko ja syöttöpumppu oltava samasta autosta niin ei tartte koodata.vaihdoin alkuperäisen moottorin syöttöpumpun ja heti käyntiin.


      • ööää
        Nimetön kirjoitti:

        no niin nyt taas kissa kulkee eli kun vaihoin koko moottorin niin syöttöpumppua ei tunnistanut kun siellä on joku siru joka myös yhteydessä ajonestoon. eli tietokoneyksikkö,virtalukko ja syöttöpumppu oltava samasta autosta niin ei tartte koodata.vaihdoin alkuperäisen moottorin syöttöpumpun ja heti käyntiin.

        Voiskosen sirun poistaa jotenkin? Ohittamalla johdolla, niin ajonesto ei toimisi. Citikoissa on ollut jonkun verran ajonestovikaa. Sen takia kyselen.


    • jj1111

      Helppo ohittaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      249
      4803
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      460
      3438
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      15
      2448
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      23
      2071
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      9
      1283
    6. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      30
      1217
    7. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1103
    8. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      80
      1087
    9. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1055
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      976
    Aihe