xsara ajonesto päällä.

kkp enzo

vaihdoin 1.9 td xsaraan moottorin ja akku oli n.4 päivää pois nyt vilkuttaa ajoneston merkkivaloa eikä luonnollisesti yritäkkään käymään.onko mitään tehtävissä kotikonstein ai hinattava merkkiliikkeeseen

4

2175

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JOs tuossa löytyy jo moottorin ohjauselektroniikkaa niin voi olla että reissu merkkiliikkeeseen on ilman muuta edessä. Ainankin monissa bensavehkeissä käy niin että jos ecu vaihtuu, joutuu virtalukon ja ecun opettamamaan toisilleen. Yksi noista ajoneston tehtävistä kun on toki sekin ettet voi esim vaihtaa virtalukkoa toisesta autosta varastettuun, eli tuossa koneenvaihdossa voi käydä niin että tiettyjen osien vaihtuessa ajonesto on ohjelmoitava uudelleen.

      • Nimetön

        no niin nyt taas kissa kulkee eli kun vaihoin koko moottorin niin syöttöpumppua ei tunnistanut kun siellä on joku siru joka myös yhteydessä ajonestoon. eli tietokoneyksikkö,virtalukko ja syöttöpumppu oltava samasta autosta niin ei tartte koodata.vaihdoin alkuperäisen moottorin syöttöpumpun ja heti käyntiin.


      • ööää
        Nimetön kirjoitti:

        no niin nyt taas kissa kulkee eli kun vaihoin koko moottorin niin syöttöpumppua ei tunnistanut kun siellä on joku siru joka myös yhteydessä ajonestoon. eli tietokoneyksikkö,virtalukko ja syöttöpumppu oltava samasta autosta niin ei tartte koodata.vaihdoin alkuperäisen moottorin syöttöpumpun ja heti käyntiin.

        Voiskosen sirun poistaa jotenkin? Ohittamalla johdolla, niin ajonesto ei toimisi. Citikoissa on ollut jonkun verran ajonestovikaa. Sen takia kyselen.


    • jj1111

      Helppo ohittaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1043
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      20
      965
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      513
      831
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      49
      791
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      45
      712
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      649
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      595
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      59
      568
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe