Kyselisin, että jos hankkii esim. HP MediaSmart palvelimen kotiinsa, niin voiko sille asentaa esim. tunnetusti kalliit Adoben tuotteen JA ajaa sitä sovellusta kotiverkon kautta palvelimelta? HP:ssä vain 512MB RAM - riittäkö?
Ei haluaisi hankkia 4 lisenssiä 4 kannettavalle vaan yhden joka pyörisi palvelimella ja sitä käyetettäisiin verkon yli kannettavilla kotona.
Vinkit myös parempiin ratkaisuihin ovat tervetulleita.
Auttakaa avutonta, kiitos
HP MediaSmart palvelin: voiko ajaa ohjelmia kotiverkossa
2
671
Vastaukset
- juhakorkeapudas
Virtualisoinnilla (http://fi.wikipedia.org/wiki/Virtualisointi) homman saisi tehtyä mutta en usko, että Adobe ilahtuisi mainitusta tavasta käyttää ohjelmiaan. Täytyykö ohjelmaa tosiaan päästä käyttämään kaikilta neljältä koneelta, ja mitä Adoben ohjelmia ongelma koskee? Pdf-muunto onnistuu muillakin ohjelmilla kuin Acrobatilla.
- edelleen ymmällään
hankkisin Adobe web premium:n, eli mm. Dreamweaver CS3
Flash CS3 Professional
Photoshop CS3 Extended
Acrobat 9 Pro
Contribute CS3
Adobe Bridge CS3
Version Cue CS3
Adobe Device Central
CS3 Acrobat Connect
eli tosi kallis paketti. kun koko perhe harrastaa sivujen rakentelua niin ei tarvitsisi jonotella yhdelle tietylle koneelle jos niitä voisi käyttää palvelimelta yksi käyttäjä kerrallaan omalta koneeltaan.
Adobe myy yhden lisenssin kotikäyttöön mutten ole tietoinen voiko sitä käyttää em tavalla - kysymys on lähinnä voisiko sen teknisesti toteuttaa noin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741084
- 68984
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104938- 47932
- 51885
- 49694
- 31649
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34587- 50580
- 38536