on kaksi perukirjaa

siis tehty ensin isän ja sitten toinen äidin kuoltua.Omistus puoliksi.Mikä on kiinteistön hinta jaossa, jos jaetaan perukirjahinnasta.Ensimmäinen 40000 ja toinen 60000. Onko hinta keskiarvo vai nykyinen hinta, kun on kaksi osakasta.
1286
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Perukirjan arvoja ei tarvitse jaossa miettiä. Jako tehdään yleensä päivän hinnoilla, mutta te voitte vapaasti sopia hinnan keskenänne.
Älkää nyt kuitenkaan kovin paljon korkeammilla hinnoilla olevaa jakokirjaa hosuko verottajalle ennen perintöveron määräämistä. Mutta jos olette myymässä, niin silloin kannattaa mennä kiireesti selvittämään, että vieläkö voitte perukirjan arvoja korjata lähes myyntihinnaksi, koska myyntivoitto lasketaan perukirjan arvoista.
Etenkin rintaperillisen perintövero on alle puolet luovutusvoittoverosta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


toinen.... kirjoitti:

siis tehty ensin isän ja sitten toinen äidin kuoltua.Omistus puoliksi.Mikä on kiinteistön hinta jaossa, jos jaetaan perukirjahinnasta.Ensimmäinen 40000 ja toinen 60000. Onko hinta keskiarvo vai nykyinen hinta, kun on kaksi osakasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu