lautamökkiin uusi pinta

meillä on lapissa puurunkoinen mökki ja haluaisin vaihtaa siihen ulkovuoren ja lisätä samalla villaa, pitääkö vanha vuori purkaa jotta saan lisäeristeen vanhaan eristeeseen kiinni, muuten jää se ilmarako väliin, millä olisi hyvä tehdä uusi vuori, itse ajattelin höylähirttä?
2376
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

ilmarakoa eli villaa päälle ja piiloon. Lauta on halvempaa eli laita hirsipaneeli. Häylähirsi menee hukkaan.

Äänestä
  • Älä lisää villaa tarkistamatta onko tuulirakoa. Pienikin rako aiheuttaa sen, että lisäykset menevät aivan hukkaan. Pitäisi tehdä nimenomaan tiivistä pintaa lisäyksenä.
    Pintana suosittelen ns kanttaamattoman laudan sijoittamista limittäin ja pystyasentoon. Laitoin äskettäin yhden mökin tällä tavoin ja väritin vielä mustalla loimukyllästellä. Ikkunapieliin sitten hieman valkoista lautaa ja hieman Japanin punaistakin. Tein vastaavan pinnan 24 vuotta sitten ja lapin kaverit nimesivät sen "Losolinnaksi".

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


utelias 2 kirjoitti:

meillä on lapissa puurunkoinen mökki ja haluaisin vaihtaa siihen ulkovuoren ja lisätä samalla villaa, pitääkö vanha vuori purkaa jotta saan lisäeristeen vanhaan eristeeseen kiinni, muuten jää se ilmarako väliin, millä olisi hyvä tehdä uusi vuori, itse ajattelin höylähirttä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu