Virustarkistuksesa löytyi kaksi virusta: Exploit.Applet.ActiveXComponent ja Trojan.JS.NoClose.e.....Sijaitsisivat Internet Filesissa. V.ohjelma ei onnistu poistamaan tai tekemään muutakaan noille, joten mitäs nyt pitäisi tehdä?
T: F-Secure 5.4 ja W98
T: F-Secure 5.4 ja W98
Vastaukset 6
Vanhimmat
http://www.avp.ch/avpve/malware/exploit.stm
http://www.f-secure.com/v-descs/noclose.shtml
Itselläni oli kans tuo exploit koneellani..virustorjunta löysi sen mutta ei poistanut..sain sen poistettua system restoren kautta..win xp:ssä se toimi näin
oma tietokone-->näytä järjestelmätiedot-->järjestelmän palauttaminen-->poista järjestelmän palauttaminen pois kaikissa asemissa...siihen rasti ruutuun ja ok..sammutat koneen ja käynnistät uudelleen..menet samaan paikkaan ja otat rastin pois ruudusta ja ok..ja näin virukset poistui
ja poista liisää/poista ohjelmavalikosta epämääräiset ohjelmat esim. internet optimizer (jos on).
Jos huomasitte kysyjällä on win98 eikä XP käyttistä.
mikä on internetoptimizer
et vielä ole saanut niitä pöpöjä pois, voit kokeilla seuraavaa.
Menet seuraavalle sivulle: www.pirkanmaa.com/pandasoftware
se ohjaa uudelle sivulle (koska en suoraan muista mikä sen osoite oli), josta löytyy sellainen palikka kuin: panda active scan, tai se voi myös olla selostettu suomeksi tyyliin scannaa virukset lennossa.
Joka tapauksessa kyseinen linkki vie sinut Pandan kansainväl. sivuille, joista sitten tuo varsinainen activeScan löytyy ja klikataan ja kerrotaan tarvittavat tiedot.
Hää alkaa rullaamaan ja kertoo lontooksi, jotta elä sulje akkunaa kesken kaiken ja jos saat kyselyä että asennetaanko niin vastaat koko ajan jes.
Sitten jahka se on ladannut tarkistuspalikan sun koneeseen, se alkaa tsekkaa sitä läpi ja lopetettuaan kertoo mitä viirulaisia sieltä löytyy.
Tämän jälkeen löytyypi ohjeesta reitti kohteeseen jossa on pandan korjauspalikat erilaisille pöpperöille.
valitset sopivan, lataat koneeseen, otat verkkopiuhan irki (ei pakollista) ja kaivat esiin, inne sitten tallensitkin sen pandan palikan, tuplaklikkaat ko. palikkaa ja seuraat ohjeita.
Voit vielä varmuuden vuoksi käynnistää koneen uudestaan ja ajaa tuon tarkistuksen, tai tarkistaa koneesi F-securella.
Olen tehnyt tuon useammallekin koneelle, jossa on ollut -98, ME tai XP, eikä vielä kertaakaan ole epäonnistunut.
Vastaavanlainen pika-apu löytyy myöskin Symantecin sivuilta: www.symantec.fi ja sieltä linkit ettepäin.
t. Raikka