Työelämävalmennuksen

Pystyykö työelämävalmennuksen pituudeksi sopia esim. 4 h/pvä ja 3 pvä/vko vai täytyykö työpäiviä olla 5 pvä/vko?
12724
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

pitää tehdä 6 h/päivä, mikäli töitä riittää.

Äänestä

Laissa todetaan, että päivittäinen työ on enintään 8 h, mutta vähintään 4 h.

Äänestä
  • tällaisen pätkän mollin sivuilta "Työelämävalmennuksen päivittäinen kesto voi olla enintään 8 tuntia ja vähintään 4 tuntia, viikottainen kesto enintään 5 päivää."

    Eikös tosta voisi päätellä, että työpäiviä voi olla viikossa vähemmänkin kuin viisi???

    Äänestä

  • taas löysin kirjoitti:

    tällaisen pätkän mollin sivuilta "Työelämävalmennuksen päivittäinen kesto voi olla enintään 8 tuntia ja vähintään 4 tuntia, viikottainen kesto enintään 5 päivää."

    Eikös tosta voisi päätellä, että työpäiviä voi olla viikossa vähemmänkin kuin viisi???

    Olet oikeassa. Lakia varmaan voidaan soveltaa noinkin. Taitaa vaan niin olla, että se on työantajan ja työkkärin välistä kaupankäyntiä nuo työpäivät.

    Äänestä

5 tuntia 5 päivänä viikossa. Joissain työkkäreissä on lain vastaisesti päätetty että pitää olla vähintään 6 tuntia päivässä.
Käytännössä tuo on kyllä sovittava työnanatajan kanssa, työkkäri sitten joko hyväksyy tai hylkää työelämävalmennuksen.

Äänestä
  • Joku kertoi tehneensä työantajan kanssa sopimuksen 4 tunnin työstä/pvä. Työkkäri oli yliviivannut ja laittanut 8 h/pvä. Työtön sopi työantajan kanssa, että tekee kuitenkin vain 4 h/pvä, vaikka sopimuksessa työkkärin jäljiltä onkin tuo 8 h.

    Jos työkkäri menee omavaltaisesti muuttamaan sopimuksen, niin älkää allekirjoittako sitä, vaan vaatikaa muuttamaan alkuperäiseksi. Jos työkkäri menee muuttamaan sellaisen sopimuksen, jossa on jo muiden sopijapuolten allekirjoitus, niin siinä voi olla jo lainvaistainen toiminta kyseessä.

    Äänestä

  • Kertoi. kirjoitti:

    Joku kertoi tehneensä työantajan kanssa sopimuksen 4 tunnin työstä/pvä. Työkkäri oli yliviivannut ja laittanut 8 h/pvä. Työtön sopi työantajan kanssa, että tekee kuitenkin vain 4 h/pvä, vaikka sopimuksessa työkkärin jäljiltä onkin tuo 8 h.

    Jos työkkäri menee omavaltaisesti muuttamaan sopimuksen, niin älkää allekirjoittako sitä, vaan vaatikaa muuttamaan alkuperäiseksi. Jos työkkäri menee muuttamaan sellaisen sopimuksen, jossa on jo muiden sopijapuolten allekirjoitus, niin siinä voi olla jo lainvaistainen toiminta kyseessä.

    sen sijaan vaaditaan että koulutettava on täyspitkiä työpäiviä, eli useimmin 8 h/5 päiv viikko. Kumma että työpaikkavalmennuksessa on lyhyemmät työpäivät. Minulle on jopa pakotettu leimauslaite joka tarkkaan vahti etten vain omille asioille mennyt, palkaton työskentely siis.

    Äänestä

Onko työlämävalmennukseen pakko mennä, ettei tule karenssia? Olen 58 vuotias ja ollut työttömänä 3 kk.

Äänestä
  • luultavasti ei kuitenkaan ennenkuin olet vuoden työttömänä ollut.

    Äänestä

  • Pakko on mennä, jos työkkäri valmennukseen osoittaa. Vain kuntouttava työtoiminta on yli 25-v:lle ainakin teoriassa vapaaehtoinen. Siis iästä, koulutuksesta ja työkokemuksesta riippumatta.

    Minä sain akateemisena, pitkän työuran tehneenä ja liki 60-vuotiaana eläkeputkessa olevana osoituksen kurssille, jonka ainut tarkoitus oli pakottaa osallistujat tyrkyttämään itseään ilmaisiksi harjoittelijoiksi alueen yrityksiin.

    Äänestä

Yleensä 5 päivää viikossa, joskus 6 - ylimääräisiä lauantaivuoroja.

Kun loppu alkoi lähetä, kieltäydyttiin antamasta 'pankkiin' tehtyjä ylimääräisiä lauantaipäiviä vapaina! Sisään tehtyjä tunteja ei saanut vapaaksi! Rahallisesta korvauksesta ei ollut puhettakaan.

Muka työttömien asialla heitä auttamassa pah! Täydellistä hyväksikäyttöä!

Äänestä
  • Minäkin olen eräällä yhdistyksellä työelämänvalmennuksessa. Eipä se yhdistys sitä "palkkaa" maksa, joten eivät tod.voi ylitöistä maksaa. Sen lisäksi mitään lauantai- töitä ei sinunkaan ole pakko tehdä. Tässä pitää erottaa toisistaan työelämänvalmennus ja työsuhde.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kesto? kirjoitti:

Pystyykö työelämävalmennuksen pituudeksi sopia esim. 4 h/pvä ja 3 pvä/vko vai täytyykö työpäiviä olla 5 pvä/vko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu