Käykö kerrokset yhteen? Pellin päälle sinkkispray- sen päälle hiomapohjamaali - sen päälle pakkeli - sen päälle hiontapohjamaali uudestaan- sen päälle pohjamaali - pintaväri - ja (lakka)?
Ongelma on tuollainen lokasuojan kaari, johon on pakko pistää pakkelin alle jotain ruostesuojamömmöä. Mutta pakkeli ei pysy sinkissä kiinni, joten toimiiko hiontamaali hyvänä tartunana
Käykö näin?
2
700
Vastaukset
- fkldfk
Ei pidä käyttää spray-sinkkiä vaan sitä pensselillä levitettävää. Ruiskukitti on ainakin pysynyt tuon päällä jo monta vuotta (eikä ruostu koska siinä on tarpeeksi sinkkiä).
- Peltiseppäri
Sinkkispray on ihan ok tossa kohtaa, se pensselimalli on vanhojen miesten hommia niiltä ajoilta kun rekiä maalattiin.
Mietippä nyt monta kerrosta olet laittamassa tavaraa suojataaksesi tuota pellin palaa.
Valtaosa aineksista on spraymuodossa joten niiden kemiat kuivuessa toimii parhaiten ja näin ollen varmistat suojaamisesi pitkäksi aikaan.
Itse vedin harraste volkkarini lokasuojan ensin finisolin vaalealla sinkilla, sitten pohjamaalillla, pikku kittaukset ja taasen pohjamaali ennen väriä.
Varma toiminen ratkaisu, ilman paksuja pensselisinkkejä, pinta oli tasainen kun se oli päästetty spraylla.
Maalari kaveri kiroaa noita vaarin aikaisia pensselisinkkijöitä, koska maalattava pinta on sangen epätasainen jo maalaukseen tuotaessa johtuen paksusta pensselisinkistä, onneksi ovat jo siirtyneet autuaimille metsästysmaille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1192695Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701111Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2141098- 401015
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38941- 5928
- 36906
- 47904
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke123873Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36827