Mistä löytäisi tietoa asunnoista?

Muutto edessä

Tervehdys!

Olemme pariskunta, joka on kyllästynyt Suomeen, sen ilmastoon, ihmisiin, hintatasoon jne.

Olemme viimeisen kahden vuoden aikana matkustelleet ns. pitkiä reissuja 3-4 kpl vuodessa. Käymistämme paikoista Meksikon Carmen ja Thaimaan Hua Hin ovat tulleet valituksi finaaliin valittaessa uutta kotipaikkaa.

Hua Hinissä näimme paljon kiinteistönvälitystoimistoja ja muita ilmoituksia vapaista ja vuokrattavista asunnoista. Siellä maahanmuutto kaikkine järjestelyineen oli ikään kuin valmiiksi konseptoitu.

Meksikosta taasen emme matkamme aikana tällaista tietoa onnistuneet löytämään, eivätkä hakukoneiskutkaan ole juuri auttaneet.

Kysymyksemme kuuluu:

Mistä löytäisi tietoa Playa del Carmenin vapaista, vuokrattavista asunnoista? Etsimme lähinnä edullista, ilmastoitua residenssiä näin aluksi. Ja kuten muissakin keskusteluissa usein näkee mainitavan: kaikki lisätieto käytänön asioista on tervetullutta. Mukanamme muuttaa myös lemmikkikoira, eli jos tämän tiimoilta jotain, niin kiitos siitäkin.


Toivottavasti joku teistä viitsii vastata. Kiitos.

2

406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Craigslistin lukija...
    • googlettaa

      Embassy of Mexico, Finland. Voi loytya asiallisempaa tietoa kuin keskustelupalstoilta kyselemalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4233
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      55
      2935
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      46
      2838
    4. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2623
    5. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      333
      2580
    6. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2575
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      2159
    8. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      1895
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1673
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1527
    Aihe