Ajattelin hankkia tuollaista miniläppäriä kun niin edullisesti saa, mutta se kaatui siihen kun huomasin ettei se ole Windows. Ei oikein kiinnosta tuollainen riisuttu tietokone vaikka pieni onkin, tulee ihan ylisuuri kännykkä mieleen. Miksi tähän ei ole voitu ihan ensimmäiseksi laittaa Windowsia kun se kerran sellaiselle se on tehty? Noilla nykyisillä malleilla ei oikein tee juuri mitään kun joudut tyytymään niihin ohjelmiin mitä siihen on valmiiksi asennettu. Eihän tuossa ole edes MSN Messengeriä mitä olen joiltain sivuilta lukenut. Saatan kuvitella Elisan ja Saunalahden asiakaspalvelun saaneen tuhansia soittoja tyytymättömiltä asiakkailta kun ovat huomanneet ettei tämä toimikaan kuin tavallinen tietokone. En kyllä ymmärrä mikä idea tuossa on ja miten tämä on voinut saada niin kovan suosion kun on saanut. Varmaankin ulkomuoto vetoaa moneen, onhan tuo kieltämättä siro mitä kuvia olen nähnyt.
Mielestäni nämä miniläppärit on kyllä aivan turhia ja vähän lisää sijoittamalla saa jo ihan kunnon koneita.
Mielestäni nämä miniläppärit on kyllä aivan turhia ja vähän lisää sijoittamalla saa jo ihan kunnon koneita.
Vastaukset 40
Vanhimmat
liinuxilki meseen pääsee :D ei ny siitä varmaa ookiinni, ja voihan siihe ny asennella xpn jos vältsisti tahtoo. Miniläppärin etu ny ois sinänsä että se on kans erittäin "kannettava" tosin akkukestot iha kujalta kaikis vieläkin että eipä sitä kovin kauaa kanniskella.
"Miksi tähän ei ole voitu ihan ensimmäiseksi laittaa Windowsia kun se kerran sellaiselle se on tehty?"
Ei niitä ole tehty Windowseille.
"Noilla nykyisillä malleilla ei oikein tee juuri mitään kun joudut tyytymään niihin ohjelmiin mitä siihen on valmiiksi asennettu."
Saahan niihin lisää ohjelmia. Näissä on yleensä kaikissa LSB-yhteensopivat käyttikset joten on valtava ohjelmatarjonta.
"Eihän tuossa ole edes MSN Messengeriä mitä olen joiltain sivuilta lukenut."
No kuka sitä paskaa nyt käyttää. aMSN on parempi ja se toimii varmasti joka koneessa. Ja saattaa siellä olla valmiina MSN:ää käyttävä pikaviestin. Ainakin MSI Windissä oli Suse joten siinä on varmasti MSN -asiakasohjelma valmiina. Xandrosista ja Linpuksesta en tiedä.
"Saatan kuvitella Elisan ja Saunalahden asiakaspalvelun saaneen tuhansia soittoja tyytymättömiltä asiakkailta kun ovat huomanneet ettei tämä toimikaan kuin tavallinen tietokone."
Kyllä ne toimii juurikin kuten tavallinen tietokone, mistäköhän tuollaisia kuvitelmia olet saanut päähäsi.. Ja Windowsia niissä ei yleensä ole koska se ei vaan sovi siihen koneeseen ja muutenkin nykypäivänä on melkoinen kysyntä koneille ilman Vistaa.
muuten tuota sun viestiä voi ottaa.
Ja ettäkö noi olisi suunniteltu Windowsille? Ei todellakaan!!! Linuxia silmälläpitäen ne on tehty.
Noihin saa kyllä lisääkin ohjelmia, jos vaan tyyppi ei oo niin umpitorvelo ja fakkiutunut kuten sinä.
Minä en kuvittele Saunan ja elisan saaneen tyytymättömien asiakkaiden soittoja vaan pikemminkin päinvastoin, eikö sekin jo kerro että ne on saaneet suuren suosion, ettei noi voi olla huonoja?
Minä itse luulen että nimimerkki K.M.J. Huotanen on joko mikkitoy-trolli tai ehkä jopa Mikkisoftan palkkaama.
ONNEKSI miniläppäreissä EI ole Windowsia.
Ainakin Asuksen miniläppäreitä saa myös XP:llä, tosin ei taida kuulua suomessa valikoimaan kun eivät maailmallakaan ole oikein saaneet suosiota. Linuxilla kun toimivat paremmin ja jos käyttäjä ei ole täysin Windows maailmaan kangistunut niin löytyy vastaavat ohjelmat kuin Windowsiinkin, Messengerin korvaavia ohjelmia löytyy Linuxille useita ja monet niistä hakkaavat ominaisuuksiltaan Microsoftin Messengerin mennentullen (moni Linux versioihin tutustunut harmittelee kun niitä ei löydy Windowsille).
Kannattaisi tutustua ensin asiaan vähän ja vasta sitten kommentoida...
En nyt ihan ymmärrä mitä tarkoitat korvaavalla ohjelmalla. MSN on pikaviestinprotokolla ja sille on useita eri asiakasohjelmia.
Protokollista ymmärtämätön maallikko ymmärtää paremmin kun puhuu korvaavasta ohjelmasta, keskiverto koneenkäyttäjä ei tajua sanaakaan jos puhut clientista jollekkin tietylle protokollalle. Voit koittaa "hienostella" osaamisellasi mutta kannattaako sekoittaa tietotekniikkaa tuntemattomia käyttäjiä termeillä jotka eivät heille sano mitään ja joita he eivät edes halua opetella koska eivät niitä tarvitse ?
Tekniikkaa tuntevien seurassa käytän "oikeita" termejä jotka hallitsen kyllä riittävän hyvin mutta tämä palsta ei kuulu niihin paikkoihin.
Kannattaisi joskus ajatella asiaa "maallikkojen" tavoin... ja etenkin tälläisissä paikoissa käyttää maallikkojen ymmärtämää termistöä.
No maallikolle minäkin kirjoitan. Sanan protokolla voi kaivaa vaikka täältä:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Protokolla
MSN on pikaviestinprotokolla ja tarvitsee sitten asiakasohjelman sen käyttöön:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Asiakasohjelma
Sen sijaan korvaavasta ohjelmasta puhuminen on kovin sekavaa. Mitä sillä sitten niinku korvataan?
Vihdoinkin taviksille tarjotaan muitakin koneita Mikkis-roskan sijaan kunnon *nix-käyttiksellä kuin Macit. Hallelujah!
Eikös niitä nyt ollut jo 9v sitten.. Mutta onhan noita nyt saatavilla muutenkin. Ainoa ero tässä nyt on se, että ensimmäistä kertaa pitkiin aikoihin halpisvehkeissä on jotain muuta kuin Microsoftin käyttistä, edellisellä kerralla näin taisi olla 90-luvun alussa.
Xp,llä on tulossa usemmalta valmistajalta miniläppää myyntiin,kohtapuoliin.Kyllä se tietokone Windowsin vaatii että siitä saa kaiken irti.
Ennemminkin tietokoneesta saa enemmän irti kun käyttää jotain muuta kuin Windowsia.
"Kyllä se tietokone Windowsin vaatii että siitä saa kaiken irti."
No ja eikä kyllä vaadi! Linuxilla saa paremmin tehoja irti koneesta, Wintoy hukkaa niistä ison osan!
>Kyllä se tietokone Windowsin vaatii että siitä saa kaiken irti.
Eipä ole päässyt syntymään moista vaikutelmaa vaikka sitä haettu on. Ainoa lisäarvo Windowsista verrattuna OS X:iin on pelien paljous, muuten kaikki toimii Vistassa kömpelömmin ja tahmeammin enkä sitä viitsi enää käyttää juuri ollenkaan, niin iso se käytettävyyden ero on.
Koetapa ottaa Windowsista kaikki irti asentamalla vaikka 200 ohjelmaa, kuinkahan hyvin toimii sen jälkeen? OS X ja Linux taas eivät ole moksiskaan moisesta tai paljon suuremmastakaan softamäärästä.
"Koetapa ottaa Windowsista kaikki irti asentamalla vaikka 200 ohjelmaa, kuinkahan hyvin toimii sen jälkeen? OS X ja Linux taas eivät ole moksiskaan moisesta tai paljon suuremmastakaan softamäärästä."
Eipäs nyt satuilla, ei ole Windowsitkaan.
Tietokoneen hyötysuhde eri tavoilla mitattuna kuitenkin paranee muilla käyttiksillä. Ensisijaisesti parantuu työskentelyteho kun on parempi käytettävyys ja vähemmän ylläpitonysvää ja toisekseen parantuu suorituskyky I/O:n osalta.
Kyllä varmasti menee Winukka solmuun muutamasta sadasta softasta. Usein jopa vähemmästäkin. Se rekisterirakenne ei todellakaan kestä suuria asennusmääriä ilman että systeemi alkaa hidastua. Edes Win-fanaatikot eivät yleensä kehtaa väittää että kestäisi.
Ei tämä nyt vaan pidä paikkaansa. Rekisteriavaimien määrällä ei ole merkitystä suorituskykyyn, sen sijaan rekisterin pirstoutuminen voi hidastaa mutta jos se pirstoutuu niin sitten pagedefragilla kuntoon.
Tässä vähän rekisterituunauksesta asiaa säätäjille:
http://en.wikipedia.org/wiki/Registry_cleaner
>Ajattelin hankkia tuollaista miniläppäriä kun niin edullisesti saa, mutta se kaatui siihen kun huomasin ettei se ole Windows
>Eihän tuossa ole edes MSN Messengeriä mitä olen joiltain sivuilta lukenut
Juuri nuo ovat parhaat syyt koneen hankkimiseen, koska silloin ei joudu tukemaan eikä sekaantumaan rikolliseen ohjelmistotuotantoon. Perustelut profiilissani.
Muitakin tapoja on kunniallisuuden palauttamiseen ja ylläpitämiseen, mutta tuo on hyvä alku.
Ei Applekaan ihan puhtain paperein selviä kun se harrastaa sidontaa:
http://en.wikipedia.org/wiki/Tying_(commerce)
Saisikos esimerkkejä tapauksista, joissa Apple pakottaa muita yrityksiä myymään omia tuotteitaan näiden tuotteiden yhteydessä?
Apple sitoo eri tavalla. iPhonen kanssa pakotetaan hankkimaan esimerkiksi jokin tietty puhelinliittymä ja iPod on sidottu iTunesiin joka toimii vain siellä missä Applea sattuu huvittamaan. Ei siis ole samanlaista sitomista mutta kilpailua rajoittava vaikutus tässäkin on.
Eikös nuo muutkin 3G puhelimet ole olleet kytkykauppaa tietyn operaattorin kanssa? Joten tämä lienee käypä kauppatapa näillä markkinoilla.
iPodin sisällön hallintaan tehty ilmainen ohjelma ja tukipalvelu tuskin sitoo asiakkaita kohtuuttomasti, joskin Linux-version puute hieman arveluttaa. Eikös linux-yhteisö ole itse korjannut sen puutteen kuten sillä on ollut tapana?
Tietääkseni Apple ei muutenkaan ole tehnyt mitään linux-ohjelmistoja, kun sillä on kaupallisena toimijana jo oma unix-versionsa ja asiakkaansa palveltavina.
Tämä aihe taitaa tosin mennä jo turhan kauaksi tämän palstan otsikosta...
Lähinnä Applen sitominen sellaista, että pitäisi sitten joka hemmetin rojussa olla omenan kuva tai muuten menee vaikeaksi. Mikäli Applesta olisi kiinni iTunesia ei olisi Windowseillekaan mikäli Applella olisi riittävä markkinaosuus tietokoneiden markkinoista ja tämä vaihtoehtojen rajoittaminen pelkästään Applen omiin tuotteisiin on perseestä.
Entä jos asiakas haluaa käyttää jotain tiettyä softaa vaikka siksi, että se soittaisi vaivattomasti jotain tiettyä tiedostomuotoa? Tai on vaikka lokalisoitu saamen kielelle tai mikä tahansa mielivaltainen syy. Jää sitten mahdollisuus kilpailuttaa musiikkisoittimia jos haluaa iPodin.
Miksi Applen tai kenenkään pitäisi tukea kilpailijoiden tuotteita? Jos jollekin soittimelle ei löydy kunnollista musiikinhallintaohjelmaa, niin valmistaja tehköön itse ettei tarvitse tulla kateellisena siivelle. Ennen iTunesia sellaista ei Macille ollut eikä kai muillekaan... Ja sitä voi käyttää pelkästään soittimena myös Wintoosilla, vaikka se ei erityisen kunniakasta olekaan, vaan lähinnä markkinoiden sanelema pakkotilanne.
Toisaalta emme tiedä, mitä ehtoja levy-yhtiöt ovat asettaneet musiikin verkkomyynnille… Vai onko joku nähnyt sopimusta? Jobshan sai pitkään suostutella epäluuloisia levy-yhtiöitä ennen kuin lupa irtosi; sehän oli Napsterin kukoistusaikaa.
Muutenhan Apple on pyrkinyt noudattamaan julkisia avoimia standardeja tiedostomuodoissa, yhteyskäytännöissä ja liitännöissä. Esim. iMac oli ensimmäinen pelkästään USB-kone ilman vanhoja sarja- tai rinnakkaisportteja. Vai voiko siis USB-liitäntää käyttää vain Applen koneissa?
Tämä menee edelleenkin ryhmän aiheen ohi eikä täällä voi edes vaihtaa ryhmää niinkuin nyysseissä :-(
"Miksi Applen tai kenenkään pitäisi tukea kilpailijoiden tuotteita?"
Ei tietenkään, mutta ei kilpailijoiden tuotteiden käytön pitäisi kuitenkaan hankaloitua.
En kyllä tajua miten Applen olemassaolo hankaloittaa kilpailijoiden tuotteiden käyttöä. Jos niiltä puuttuu vastaava tukipalvelu, niin heillä on täysi vapaus rakentaa ja ylläpitää sellaista kenenkään estämättä.
Eiköhän tätä ole jo vatvottu tarpeeksi täällä…
No esimerkiksi siinä iPodissa on ongelmia muiden soittimien kun iTunesin kanssa kun Apple tehnyt jotain outoa viritelmää ja toisaalta iPhonessa on hankaloitettu eri puhelinliittymien käyttöä, eli kyllä tässä hankaloitetaan kilpailijoiden tuotteiden käyttöä jos erehtyy ostamaan Applen paskoja puhelimia tai musiikkisoittimia. Rajoittaa kilpailua kun kuluttaja ei voi vapaasti hankkia eri tuotteita käyttöönsä kun on tehty jotain keinotekoista sidontaa.
>> Miksi tähän ei ole voitu ihan ensimmäiseksi laittaa Windowsia kun se kerran sellaiselle se on tehty?
Linux on ilmainen mutta miniläppärien käyttikset jotka käyttävät Linuxia ei kyllä ole ilmaisia.
Esim. Acerin käyttämä Linpus Linux on toki kaupallinen projekti ja Acer lienee maksanut jotain että saa jakelun, joka varmasti toimii hyvin sen miniläppärissä. Tosin kuka tahansa saa uusimman (kai?) Linpus Linux 9.4 ilmaiseksi.
http://distrowatch.com/table.php?distribution=linpus
En ole asiantuntija tässä, mutta eiköhän liene myös yleistä tietoa että win xp:llä varustetut miniläppärit ovat jonkinverran kalliimpia juuri XP:n hintavuuden johdosta?
Microsoft nyhtää kyllä XP:stä paljon rahaa, mutta sen lisäksi näissä miniläppäreissä on enemmän kapasiteettia, että se Windows XP sopisi siihen koneeseen ja tämä tuo myös lisää hintaa.
Tyttärelle ostettiin lukioon pääsy lahjaksi tuollainen ja jo ennen koulun alkua hirveä huuto kun ei wordiä ja meseä saa asennettua. Harhaan johtavaa mainontaa sanoisin.
Paitsi että mesen saa asennettua, valinnanvaraa on yllinkyllin että senkun asentaa niistä mieleisensä.
Wordia ei koska se on saatavilla vain Microsoftin ja Applen käyttöjärjestelmille, eli käyttää jotain toista tekstinkäsittelyohjelmaa.
Mitään harhaanjohtavaa mainontaa ei kyllä ole kysymyksessä. Tämä nyt on sama kuin möisi dieselillä käyvää autoa ja sitten on joku tarpeeksi pölvästi kuluttaja joka tankkaa sinne 95E:tä ja alkaa valittaa miksei toimi. Tai vaikka jos ostaa kaapeliverkossa toimivan digipoksin vaikka asuu antennitaloudessa. Samalla tavalla kuluttajan omaa hölmöyttä jos yrittää asentaa väärän käyttöjärjestelmän binääriä. Tietokoneita on myös eri rauta-arkkitehtuureilla ja aika pässinpää saa olla siinäkin jos yrittää IA-32:sta suorittaa ARM:ssa.
Kaikissa näissä uusissa miniläppäreissä on ihan tavalliset LSB-yhteensopivat käyttöjärjestelmät ja rauta-arkkitehtuuri on IA-32:sta ja tähän menee ohjelmat heittämällä, aivan kuten on ennenkin mennyt.
Tuo on nyt vähän turhan teknistä ja tylyä tyyliä, kun pari sanaa olisi riittänyt: aMSN ja OpenOffice.
Ja vanhempia voisi myös onnitella valistuneesta valinnasta, vaikka tytär ei sitä vielä tajunnutkaan.
Toisaalta Skype ei syrji ketään ;-)
"Tuo on nyt vähän turhan teknistä ja tylyä tyyliä, kun pari sanaa olisi riittänyt: aMSN ja OpenOffice."
Mesejä ja toimistopaketteja on muitakin, sen kun valitsee mieleisensä. Itse käytän juurikin noita kun ovat mielestäni parhaat. Mutta outoa kuvitella etteikö markkinoilla olisi läjäpäin ohjelmia.
Ei asentunut ainakaan tuo Microsoftin sivuilta ladattu messenger. Kaikissa muissa talouden koneissa se on aina toiminut suoraan. Word olisi hyvä olla sen takia kun lukio on sitä suositellut ja tyttö on jo koulussa sitä aiemmin opiskellut. Ihmettelen kyllä jos ei edes tuollaista perus ohjelmaa saa asennuttua tuohon miniläppäriin.
Onpas sinulla jyrkät mielipiteet, vai esitätkö tyhmää?
Kukaan ei ole sanonut että Linuxiin saisi Microsoftin Office, Word tai Messenger ohjelmaa.
Toisaalta ihmettelen hieman sitä ettei tietokoneessa ole valmiina mitään toimisto-ohjelmistopakettia. Melkein kaikissa Linux paketeissa tulee mukanana OpenOffice joka vastaa pitkälti Microsoft Office pakettia. OpenOffice ohjelma osaa tallentaa ja avata Microsoft Office tiedostoja.
Yleensä monissa Linux paketeissa on myös Messenger ohjelmisto. En ole noihin Linuxeihin oikein perehtynyt mutta ainakin aMSN Messenger on yksi suosituimmista messenger ohjelmista mitä linuxille saa. Parempiakin voi varmasti olla mutta tuolla aMSN Messengerillä pääsee ainakin nyt alkuun mesettämään.
Ei kai suurin ongelma ole vain siinä että ohjelmat ovat hiukan eri nimisiä ja hieman eri näköisiä kuin mitä ne ovat Windows käyttöjärjestelmällä?
Toisekseen jos tyttösi osaa käyttää Microsoft Word ohjelmaa niin hän osaa silloin myös käyttää OpenOffice Write ohjelmaa.
"Ei asentunut ainakaan tuo Microsoftin sivuilta ladattu messenger."
Ei tietenkään, koska se Microsoftin sivuilta ladattu messenger toimii vain ja ainoastaan Microsoftin uudemmissa käyttöjärjestelmissä. Pieni googletus kertoo tämän:
http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Live_Messenger
Ja tuo sitten on tosiaankin vain yksi pikaviestin kaikista. Wikipediasta sitten löytyy oikein havainnollinen taulukko:
ttp://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_instant_messaging_clients
Kertoo hinnat, lisenssit ja ympäristöt mihin on saatavilla. Uudet miniläppärit on Linux -pohjaisia joten niihin käy taulukossa olevat Linux -sarakkeessa vihreällä merkityt pikaviestimet. IRC asiakasohjelmia tuossa ei kuitenkaan ole, mutta ne onkin enemmän suunnattu ryhmäkeskusteluun. Kaikki pikaviestimet jotka tajuaa MSN -protokollaa ovat mesejä.
"Word olisi hyvä olla sen takia kun lukio on sitä suositellut ja tyttö on jo koulussa sitä aiemmin opiskellut. Ihmettelen kyllä jos ei edes tuollaista perus ohjelmaa saa asennuttua tuohon miniläppäriin."
Word on osa MS Office toimistopakettia ja se on yksi lukuisista toimistopaketeista mitä on saatavilla, vastaavanlainen vertailutaulukko löytyy niillekin:
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_office_suites
Että siitä vaan hankkimaan mieleistään. Kyllä ne perusohjelmat löytyy tosiaankin mutta eri firmojen käyttiksiin menee eri ohjelmia. Kaikissa miniläppäreissä näkyisi olevan OpenOffice, eli perusohjelmat löytyy jo valmiina.
Miniläppeihin ohjelmien asennus sitten varmaankin tehdään paketinhallinnalla ja lisäämällä sopivia pakettirepoja, mikäli käyttiksen omassa pakettirepossa ei ohjelmia ole, mutta kyllä niitä webistäkin voi hakea.
Se kyllä on käsittämätöntä että puhutaan jostain virheellisestä markkinoista, kyllä kyseessä on ihan täysveriset kannettavat tietokoneet joihin menee ihan tavalliset perusohjelmat ja muutakin. Tehoja, kokoa ja hintaa kylläkin vähemmän.
Isoissa ikoneissa lukea Word tai MS Messenger. Ei kelpaa mikään muu. Kun koneessa on neljännesruudun kokoinen ikoni, jonka alla lukee Messenger. Jos niinku vois edes yrittää siirtää sitä kursoria siihen kohtaan ja painasta sitä kiiltävän napin vasenta päätä niin vot, jo on mese käytössä; muuta kuin osoitteita antamaan. Ja jos jotenkin yrittäisi niin paljon itseään valistaa, että valitsisi seuraavan välilehden ja yrittäisi sieltä etsiä sellaisen ikonin kuin Asiakirjat ja taas tuo napin painallus ja siinähän on Word:ia vastaava ohjelma käynnissä. Pitää olla tosi tarkka, että edes erottaa tuon ohjelman Word:ista.
Pelkään vain sitä, että jos ne ikonit on eri paikassa, mihin on tottunut, niin eihän niitä voi mitenkään käyttää ja siten niitä ei ole koko koneessa. Ja ihan vaan vinkiksi, että se koneen mukana tullut kirja, jonka kannessa lukee "Eee PC Käyttöopas" on ihan sitä varten, että jos ei osaa konetta käyttää, niin sieltä voisi katsoa ohjetta.
Eri valmistajien miniläppäreitä saa yleensä sekä XP:llä, että Linuxilla ja ainakin muutamiin niistä saa asentumaan myös OS X:n. Eli jokaiselle jotakin, käyttötarpeiden ja mieltymyksien mukaan.
Ohessa taulukko eri eeePC malleista, jotka jo olemassa tai juuri tulossa:
- http://www.blogeee.net/2008/07/31/un-tableau-recapitulatif-de-tous-les-eeepc-bientot-disponibles/
Asus eeePC 1000 & XP:
- http://www.blogeee.net/2008/08/05/la-fiche-technique-francaise-du-eeepc-1000-annonce-80go-de-ssd/
- http://www.ldlc.com/fiche/PB00075920.html
MSI WIND & XP:
- http://www.grosbill.com/4-msi_netbook_wind_u100_014_blanc_sacoche_offerte-77298-ordinateurs-portable_bureautique
- http://www.materiel.net/search.html?search=wind u100&cat=?affcode=blogeee
.
Miksi kirjoitat paskaa tänne tietämättä mistään mitään? Niissä miniläppäreissä toimii myös instant messengerit ja tietenkin niissä on se vika ettei niitä tarvitse asentaa ikinä uudestaan kuten winkkari-läppäreitä harvassa viikko.