Masennuslääkkeiden lihomisvaikutus

Olen kärsinyt aamuyön heräilystä (stressistä johtuvaa) ja lääkäri kirjoitti minulle tähän ongelmaan lääkkeet jotka ovatkin parantaneet nukkumistani. Olen syönyt lääkettä noin kuukauden (1 tabletti iltaisin)ja vaikka nukunkin nyt oikein hyvin olen huomannut, että painoa on tullut muutama kilo lisää vaikka ruokailutottumukset ja liikuntatavat ovat entisensä. Tästä ilmiöstä en ole kovin innoisani :( Lääkettä käytetään kuulemma yleisemmin masennuksen hoitoon ja välillä myös uniongelmiin. Valitettavasti en saa lääkkeen nimeä nyt mieleen :( Olisinkin kysynyt, voivatko tämän tapaiset lääkkeet aiheuttaa lihomista, aineenvaihdunnan hidastumista, turvotusta tms. Syön terveellisesti ja varsinaista "hikiliikuntaa" ja treeniä tulee n.6h viikossa mikä on mielestäni aivan tarpeeksi (tähän siis lisäksi vielä kaikki normaali arkiliikkuminen) Osaakohan joku auttaa? :)
4760
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

moi,
älä huoli sinulla vasta muutama kilo tullut...en yritä masentaa mutta minulle on tullut puolessa vuodessa lääkkeiden aloituksesta melkein 20 kg lisää painoa!!

että silleen, lääke kuitenkin tehoaa minulle joten tyydyn pitämään kilot ja voin hyvin:)

Äänestä

Olisi ollut helpompi kommentoida, jos olisit kertonut lääkkeesi nimen. No oli miten oli ... itselläni kyseisen tyyppiset lääkkeet eivät ole lihottaneet. Sinun kohdallasi voi hyvinkin olla, että syöt enemmän / liikut vähemmän, vaikka sinusta tuntuisi, ettei tuossa puolessa ole tapahtunut mitään muutoksia.

Koeta ensin saada psyyke kuntoon ja huolehdi sitten niistä muutamasta ylimääräisestä kilosta :) Toki liikuntaa kannattaa aina harrastaa, jos vain jaksaa ja kynnelle kykenee.

Äänestä

mulla on sama ongelma,heti kun aloin käyttää masennuslääkeitä,kiloja tuli hirveästi lisää

Äänestä

sen takia että kun vajakit viedään hourulaan niin ne pysty juoksemaan karkuun vartijoita ja ne saadaan paremmin pakkopaitaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


unihäiriöinen kirjoitti:

Olen kärsinyt aamuyön heräilystä (stressistä johtuvaa) ja lääkäri kirjoitti minulle tähän ongelmaan lääkkeet jotka ovatkin parantaneet nukkumistani. Olen syönyt lääkettä noin kuukauden (1 tabletti iltaisin)ja vaikka nukunkin nyt oikein hyvin olen huomannut, että painoa on tullut muutama kilo lisää vaikka ruokailutottumukset ja liikuntatavat ovat entisensä. Tästä ilmiöstä en ole kovin innoisani :( Lääkettä käytetään kuulemma yleisemmin masennuksen hoitoon ja välillä myös uniongelmiin. Valitettavasti en saa lääkkeen nimeä nyt mieleen :( Olisinkin kysynyt, voivatko tämän tapaiset lääkkeet aiheuttaa lihomista, aineenvaihdunnan hidastumista, turvotusta tms. Syön terveellisesti ja varsinaista "hikiliikuntaa" ja treeniä tulee n.6h viikossa mikä on mielestäni aivan tarpeeksi (tähän siis lisäksi vielä kaikki normaali arkiliikkuminen) Osaakohan joku auttaa? :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu