Masennuslääkkeen lihomisvaikutus

Olen kärsinyt aamuyön heräilystä ja lääkäri kirjoitti minulle tähän ongelmaan lääkkeet jotka ovatkin parantaneet nukkumistani. Olen syönyt lääkettä noin kuukauden (1 tabletti iltaisin)ja vaikka nukunkin nyt oikein hyvin olen huomannut, että painoa on tullut muutama kilo lisää vaikka ruokailutottumukset ja liikuntatavat ovat entisensä. Tästä ilmiöstä en ole kovin innoisani :( Lääkettä käytetään kuulemma yleisemmin masennuksen hoitoon ja välillä myös uniongelmiin. Valitettavasti en saa lääkkeen nimeä nyt mieleen :( Olisinkin kysynyt, voivatko tämän tapaiset lääkkeet aiheuttaa lihomista, aineenvaihdunnan hidastumista, turvotusta tms. Syön terveellisesti ja varsinaista "hikiliikuntaa" ja treeniä tulee n.6h viikossa mikä on mielestäni aivan tarpeeksi (tähän siis lisäksi vielä kaikki normaali arkiliikkuminen) Osaakohan joku auttaa? :)
6523
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

-
Helpottaisi vastaamista jos muistaisit lääkkeen nimen.

Remeron sekä sen halpisvalmiste Mirtatzapin ovat kuuluisia "painonnostajia".

Äänestä
  • Tarkistin mikä tuo lääke on ja Mirtazapinhan (15mg) se... Lääkekö siis aiheuttaa lihomista tai vaikuttaako se elimistössä jotenkin niin, että paino nousee? Onkohan olemassa jotain samantapaisia lääkkeitä joissa tuota vaikutusta ei ole? Tai onko jotain muuta tehtävissä? Suunnittelen jo lääkkeen syömisen lopettamista kun lisäkilot ei kiinnosta sitten yhtään... :( !!!

    Äänestä

  • Unihäiriöinen kirjoitti:

    Tarkistin mikä tuo lääke on ja Mirtazapinhan (15mg) se... Lääkekö siis aiheuttaa lihomista tai vaikuttaako se elimistössä jotenkin niin, että paino nousee? Onkohan olemassa jotain samantapaisia lääkkeitä joissa tuota vaikutusta ei ole? Tai onko jotain muuta tehtävissä? Suunnittelen jo lääkkeen syömisen lopettamista kun lisäkilot ei kiinnosta sitten yhtään... :( !!!

    -
    Lue lääkepakkauksen läpäre, siinä lienee kerrottu sivuvaikutuksistakin.

    Osa käyttäjistä vannoo, ettei syö sen enempää kuin aiemminkaan, mutta silti paino nousee. Osa kertoo tuon lääkkeen aiheuttavat makean ja rasvaisen himoa. Jotkut ovat kertoneet jopa syövänsä unissaan ko. lääkettä käyttäessään, mutta olivatpa syyt mitkä tahansa; ko. lääke on tunnettu painoa lisäävästä vaikutuksestaan.

    Nukahtamislääkkeitä on useita, mutta juuri Remeronin (tai sen rinnakkaisvalmisteiden) kaltaisia ei liene muita.

    Äänestä

  • UPDATE_8418731 kirjoitti:

    -
    Lue lääkepakkauksen läpäre, siinä lienee kerrottu sivuvaikutuksistakin.

    Osa käyttäjistä vannoo, ettei syö sen enempää kuin aiemminkaan, mutta silti paino nousee. Osa kertoo tuon lääkkeen aiheuttavat makean ja rasvaisen himoa. Jotkut ovat kertoneet jopa syövänsä unissaan ko. lääkettä käyttäessään, mutta olivatpa syyt mitkä tahansa; ko. lääke on tunnettu painoa lisäävästä vaikutuksestaan.

    Nukahtamislääkkeitä on useita, mutta juuri Remeronin (tai sen rinnakkaisvalmisteiden) kaltaisia ei liene muita.

    Ok, kiitos tiedosta :) Unissani en ole syönyt lääkettä käyttäessäni eikä muutenkaan tunnu, että ruokahaluni olisi erityisesti lisääntynyt. Päinvastoin, olen yrittänyt olla tarkka syömisteni suhteen viime aikoina ja jättänyt kaiken ylimääräisen herkuttelun yhdelle päivälle viikossa (silloinkin kotuudella), mutta silti paino vain nousee... :( Todellakin tuntuu että ylimääräistä on tullut enkä viihdy tällaisena, joten lääkkeen lopetus taitaa olla ainoa keino.

    Äänestä

  • Unihäiriöinen kirjoitti:

    Ok, kiitos tiedosta :) Unissani en ole syönyt lääkettä käyttäessäni eikä muutenkaan tunnu, että ruokahaluni olisi erityisesti lisääntynyt. Päinvastoin, olen yrittänyt olla tarkka syömisteni suhteen viime aikoina ja jättänyt kaiken ylimääräisen herkuttelun yhdelle päivälle viikossa (silloinkin kotuudella), mutta silti paino vain nousee... :( Todellakin tuntuu että ylimääräistä on tullut enkä viihdy tällaisena, joten lääkkeen lopetus taitaa olla ainoa keino.

    Käytän mainitsemaasi lääkettä vain unilääkkeenä.
    Käytän vain puolikaan yössä, jonka otan yöllä, kun herään, enkä osaa nukkua. Se on melkein lumelääke, sillä uskon nukkuvani sen jälkeen.

    Mielestäni nukkumisessa on tärkeätä säännöllinen nukkumaanmenoaika. En kyllä noudata tätä. Tärkeätä on myös liikunta. Olen ruvennut harrastamaan vesijuoksua, jonka seurauksena tunnen olevani fyysisesti uusiutunut. Suosittelen. Oikea tekniikka on tärkeä mahdolisimman hyvän tuloksen saavuttamiseksi. Huomaan painoni hiukan laskeneen ja lihasteni kiinteytyneen.

    Äänestä

Vuorokausi ensimmäisen tabletin ottamisesta oli jo sellainen olo, kuin ei viikkoon olisi ruokaa saanut, vaikka olin sinä päivänä syönyt poikkeuksellisesti kolme lämmintä ateriaa. Vähitellen ruokahalu laski vähemmän hillittömäksi, mutta pysyi kuitenkin sen verran normaalia suurempana, että paino nousi tasaisesti noin kilon/viikko entisillä liikuntatottumuksilla. Ei jäänyt muuta vaihtoehtoa kuin lopettaa lääke.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


unihäiriöinen kirjoitti:

Olen kärsinyt aamuyön heräilystä ja lääkäri kirjoitti minulle tähän ongelmaan lääkkeet jotka ovatkin parantaneet nukkumistani. Olen syönyt lääkettä noin kuukauden (1 tabletti iltaisin)ja vaikka nukunkin nyt oikein hyvin olen huomannut, että painoa on tullut muutama kilo lisää vaikka ruokailutottumukset ja liikuntatavat ovat entisensä. Tästä ilmiöstä en ole kovin innoisani :( Lääkettä käytetään kuulemma yleisemmin masennuksen hoitoon ja välillä myös uniongelmiin. Valitettavasti en saa lääkkeen nimeä nyt mieleen :( Olisinkin kysynyt, voivatko tämän tapaiset lääkkeet aiheuttaa lihomista, aineenvaihdunnan hidastumista, turvotusta tms. Syön terveellisesti ja varsinaista "hikiliikuntaa" ja treeniä tulee n.6h viikossa mikä on mielestäni aivan tarpeeksi (tähän siis lisäksi vielä kaikki normaali arkiliikkuminen) Osaakohan joku auttaa? :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu