Ja miten niitä käsitellään kun on kerätty? Kuivataan? Missä säilytetään?
Joskus keräsin krassin siemeniä, mutta ne homehtuivat... olikohan syynä liian huono kuivatus? Kasvimaalla kasvaa ihania pioniunikoita, siemenestä laitettuja.. voiko niistä kerätä siemeniä seuraavalle kesälle?
Mistä kukista kannattaa ottaa siemeniä seuraavalle kesälle?
4
1829
Vastaukset
- vaikka paperipussiin
Kaikista kukista voi ottaa siemeniä,ota vasta tuleentuneet sieménet talteen,laita jonnekin kuivaan paikkaan, etteivät homehdu.
- siementenkerääjä
periaatteessa aivan kaikista kukista voi ottaa siemeniä kevääksi, toiset vain lähtevät paremmin kuin toiset. Siemenet poimitaan kun ovat valmiita ts. kuivanoloisia, usein ruskeita väriltään ja irtoavat helposti. Kerään ne kahvin suodatin pussiin jossa säilytän talven yli. Tosi hyviä siemeniä saa esim. kaikista astereista, alppikärhöistä, tarhakylmänkukista, esikoista, palavasta rakkaudesta yms, siis perennoista! Ongelmana on vain että mihin ne kaikki istuttaisi! siemenviljely on halpaa ja hauskaa huvia.Kylvo maalis-huhtikuulla ja toukokuun puolessa välissä on jo kymmeniä pieniä taimia odottamassa ulospääsyä
- trudus
minä olen yrittänyt alppimännyn kävyisttä saada uusia taimia.saas nähdä miten käy.ja meillä on ihana parsa ja olen ottanut marjoja talteen.ajattelin kylväää ne keväällä ruukkuun ja sitten vasta kesäkuussa istuttaa multavaan maahan.
- Puutarhurimies
Monistakin kukista kannattaa kerätä siemeniä seuraavaks kesäksi, jos vain ehtivät tuleentumaan. Raakoja siemeniä ei kannata kerätä, koska ne itävät hyvin huonosti.
Keräämiskeliksi kannattaa valita kuiva sää, älä kerää sateen jälkeen ollenkaan, silloin homehtuu mikä tahansa.
Krassin siemen on herkkä homehtumaan, kun sen pinnalla on kuori, se herkästi kerää kosteutta ja homehtuu, jos sitä ei ekana kuivata ja levitä verkon päälle niitä kuivumaan. Neuvotaan myös et itävyyttä parantaa, jos saa hierottua sen kuoren pois, sieltä paljastuu se kova punaruskea siemen.
Toivon mukaan sait kerättyä pioniunikoista siemeniä, mennyt kesä oli aika huono kaikilta osin, en saanut itsekkään kerättyä kaikista edes siemeniä, ens vuoden viljelyksiä varten.
Siemenet tulee säilyttää kuivassa 15-20 asteen lämpötilassa suurin osa, ainakin arkojen kasvien siemenet. Krassi mm. menettää itävyytensä jos se säilytetään 5 asteessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1105017Niin voimakkaat tunteet
Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi202887Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen
sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk242734Puhe on halpaa
Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.441906- 251826
- 1411723
- 1521590
Miksi miehet hermostuvat tyhjästä?
Olen tässä viimeisen vuoden sisään pudottanut melko reilusti painoa mikä on sitten saanut useammankin lähipiirin aiemmin1131551Nainen, se on vain karu totuus, että
sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja2821479Joko aiheuttamani pettymys
on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.951403