He ovat vain kateellisia meille. Mehän emme kerää omaisuutta ja laitamme kaiken rahan omaan ja perheen hyvinvointiin. Vaatetus ja siisteys on meille tärkeetä ja helposti meistä saa kuvan että ollaan varakkaita ja se näitä rasisteja täällä sieppaa.
Tietystihän me ollaan myös rikkaita ihan rajastaan kaikki mutta useinmiten emme niinkään aineellisesti. Me osaamme elää elämäämme ilman painolasteja ja iloita vilpittömästi silloin kun aihetta siihen on.
Olemme Suomen kansalaisia ja meillekin kuuluu myös nuo sosiaaliset palvelut yhtälailla niinkuin valtaväestöllekin. Kun sitä kerran on tarjolla niin vain ääliö jättää sen mahdollisuuden käyttämättä kun siihen on tarvetta.
Älkää siis välittäkö noiden rasistien hyökkäyksistä Kaikki valkolaiset eivät ole noin pahansuopaisia ja heidän joukossaan löytyy myös todellisia helmiä ja siitä kiitos Jumalalle!
Itselläni on valtaväestössä jopa muutama "henkiystäväkin" joiden kanssa jaetaan niin ilot kuin murheet.
Avoimin ja iloisin mielin eteenpäin!
Tietystihän me ollaan myös rikkaita ihan rajastaan kaikki mutta useinmiten emme niinkään aineellisesti. Me osaamme elää elämäämme ilman painolasteja ja iloita vilpittömästi silloin kun aihetta siihen on.
Olemme Suomen kansalaisia ja meillekin kuuluu myös nuo sosiaaliset palvelut yhtälailla niinkuin valtaväestöllekin. Kun sitä kerran on tarjolla niin vain ääliö jättää sen mahdollisuuden käyttämättä kun siihen on tarvetta.
Älkää siis välittäkö noiden rasistien hyökkäyksistä Kaikki valkolaiset eivät ole noin pahansuopaisia ja heidän joukossaan löytyy myös todellisia helmiä ja siitä kiitos Jumalalle!
Itselläni on valtaväestössä jopa muutama "henkiystäväkin" joiden kanssa jaetaan niin ilot kuin murheet.
Avoimin ja iloisin mielin eteenpäin!
Vastaukset 36
Vanhimmat
Kirjoituksesi oli kokonaisuudessaan hyvä.
Huomioitani kiinnitti kuitenkin käsitteen "rasismi" esiin nostaminen valitsemassasi asiayhteydessä.
Kirjoitit:
>Olemme Suomen kansalaisia ja meillekin kuuluu
>myös nuo sosiaaliset palvelut yhtälailla niinkuin
>valtaväestöllekin. Kun sitä kerran on tarjolla
>niin vain ääliö jättää sen mahdollisuuden
>käyttämättä kun siihen on tarvetta.
>Älkää siis välittäkö noiden rasistien >hyökkäyksistä...
Olen samaa mieltä, että sosiaalipalvelut kuuluvat myös romaneille samoin kuin valtaväestölle.
Mitä sanoisit, jos valtaväestön naiset saisivat toimeentulotuen yhteydessä "meikkirahaa" 400 euroa vuodessa, mutta tämä kiellettäisiin romaninaisilta.
Nythän romaninaisten "hameraha" on juuri samankaltainen, valtaväestö ei sitä saa.
Olisiko ”meikkiraha” mielestäsi rasismia?
Siinä olet oikeassa, että kun kerran "hamerahaa" tarjotaan, se kannattaa luonnollisesti käyttää.
Leimaaminen rasistiksi näyttää olevan yleistä tällä palstalla.
Olen kyllä sitä mieltä, ettei viranomaiskäytäntöjen tai viranomaisten laatimien tilastojen ja raporttien siteeraaminen voi olla rasismia.
Muutenhan viranomaisetkin syyllistyisivät rasismiin, oletko tätä mieltä?
Ajattele avoimesti, tunnusta tosiasiat, kyllä se siitä…
Saako romaninaiset oiekasti ylimääräistä avustusta valtiolta hameidensa teettämiseen???
Esim. Jyväskylän kaupungin sosiaalitoimi on antanut seuraavan ohjeen:
"4.8. Romanivaatetus
Romaninaisen hameen hankintaan hyväksytään toimeentulotukilaskelmaan 400 euroa vuoden välein. Käytäntönä on ollut, että toimeentulotukeen oikeutetulle on myönnetty hameen teettämistä varten maksusitoumus ompelijalle."
http://www.jyvaskyla.fi/sote/sosiaalinentuki/toimeentulotuki/ohje
Saako tuon hamerahan vaikka on ansiotyössä, onko siitä tietoa?
Hameraha liittyy toimeentulotukeen.
Voit saada toimeentulotukea ja hamerahaa vaikka käyt töissä, jos tulosi eivät riitä elämiseen.
Sosiaalitädeillä on erilliset ohjeet toimeentulotukeen liittyvistä tulorajoista.
TUO ON RASISMIA!!!!
RASISMIA!!!!RASISMIA!!!!RASISMIA!!!!
..hamerahaa tai housurahaa sossusta jos perustelet sitä hakemuksessasi riittävän vakuuttavasti ja sinulla ei ole edellytyksiä niitä muuten hankkia. Eihän sellainen enää tavatonta ole. Ymmärtänet sinäkin että meille Romaninaisille tuo on ihan elinehto ja välttämättömyys.
Suomen lainlaatija on ainakin tässä asiassa toiminut hyvinkin esimerkillisesti josta minä suomalaisena olen otettu ja ylpeä.
Viranomaisten toimintaohjeiden julkaisu tällä palstalla ei voi olla rasismia.
Ohjeiden tiedottaminenhan auttaa romaninaisia taloudellisesti.
Olisiko hamerahan varaaminen ainoastaan romaninaisten käyttöön rasismia, saattaa ehkä olla?
Suomen lainlaatija eli eduskunta ei ole tehnyt päätöstä romanien hamerahasta.
Tämän omavaltaisen päätöksen ovat tehneet suomalaiset virkamiehet aivan omilla valtuuksillaan ja epädemokraattisesti.
Itse en ole ylpeä virkamiesten toiminnasta, päinvastoin.
Toiminta loukkaa mielestäni kansalaisten tasa-arvoisen kohtelun periaatetta.
..esittämään tuota rasisti käsitettä tässä yhteydessä riittävän selkeästi kun näköjään ymmärsit minun yleistäneen sen.
Tarkoitin sitä vain tällä palstalla. Et varmaan ole lukenut näitä juttuja täällä kovinkaan paljon kun et ymmärtänyt.
Lainaus alkaa:"Mitä sanoisit, jos valtaväestön naiset saisivat toimeentulotuen yhteydessä "meikkirahaa" 400 euroa vuodessa, mutta tämä kiellettäisiin romaninaisilta."-lainaus päättyy.
Jos..ja kun kysyt minulta tuota niin vastaan että ei suinkaan tuo olisi rasismia! Varsinkin jos vaatimus "meikkirahaan" olisi hyvin perusteltua. En toki muussakaan tapauksessa olisi asiasta katkera...eihän se kuulu minulle.
Sitäpaitsi ystäväiseni, eikö tuo vertauksesi sinunkin mielestäsi ollut hieman ontuva nyt kun näin jälkikäteen asiaa ajattelet?
Lainaus alkaa:"Olen kyllä sitä mieltä, ettei viranomaiskäytäntöjen tai viranomaisten laatimien tilastojen ja raporttien siteeraaminen voi olla rasismia.
Muutenhan viranomaisetkin syyllistyisivät rasismiin, oletko tätä mieltä?"-lainaus päättyy.
Ei sitten millään muotoa! Eihän noissa siteeraamisissa ole mitään väärää eikä ne sinänsä täytä rasismin "vaatimuksia". Sen sijaan niitä yleensä otetaan keskustelujen pohjaksi joihinkin ketjuihin ja yleensä siinä vaiheessa keskusteluihin yhtyy henkilöitä joiden ainoa tarkoitus on "hajoittaa ja hallita" mahdollisimman törkeällä tavalla ja aina se kohdistuu joko meidän kansanryhmään tai maahanmuuttajiin. Se satuttaa meistä yllättävän monia, usko tai älä.
Sen vuoksi tahdoinki tuolla aloituksellani hieman muistuttaa mitkä oikeat intressit niillä riidan kylväjillä on.
Kiitos selvityksestäsi.
Kirjoitit aluksi:
>Olemme Suomen kansalaisia ja meillekin kuuluu myös
>nuo sosiaaliset palvelut yhtälailla niinkuin
>valtaväestöllekin. Kun sitä kerran on tarjolla niin
>vain ääliö jättää sen mahdollisuuden käyttämättä
>kun siihen on tarvetta.
>
>Älkää siis välittäkö noiden rasistien hyökkäyksistä...
Kirjoitit kateellisuudesta, "sosiaalisista palveluista" ja rasismista.
Tämän hetkisellä keskustelusivulla ainoa viittaus sosiaaliavustuksiin oli "hameraha".
Tämän vuoksi ymmärsin, että käsittelit "hamerahaa" ja pidit tähän liittyvää kirjoittelua rasistisena.
Siksi pidin aiheellisena kysyä käsitystäsi hamerahalle vaihtoehtoisesta valtaväestön naisille suunnatusta meikkirahasta, ihan vain ymmärtääkseni sinua paremmin.
Nyt kirjoitit:
>Sitäpaitsi ystäväiseni, eikö tuo vertauksesi
>sinunkin mielestäsi ollut hieman ontuva nyt kun
>näin jälkikäteen asiaa ajattelet?
Mielestäni vertaus ei ole ontuva.
Vaimoni ja tyttäreni eivät voi lähteä ulos ilman meikkiä.
Samoin monet romaninaiset eivät lähde ulos ilman isoa hamettaan.
Sekä meikkaus että iso hame aiheuttavat perheillemme melkoisia kustannuksia, isot hameet tosin myös veronmaksajalle.
Se, onko kumpikaan tapa järkevä tai erityisen perusteltu, ei ole minun vallassani.
Itse en suosisi kumpaakaan.
Kirjoitit myös:
>Jos..ja kun kysyt minulta tuota niin vastaan että
>ei suinkaan tuo olisi rasismia! Varsinkin jos
>vaatimus "meikkirahaan" olisi hyvin perusteltua.
>En toki muussakaan tapauksessa olisi asiasta
>katkera...eihän se kuulu minulle.
Kirjoitit "eihän se kuulu minulle".
Itse näen asian toisin, olen veronmaksaja kuten varmaan sinäkin.
Veronmaksajana olen kiinnostunut siitä, mihin verorahani hukataan.
Toivoisin, ettei niitä hukattaisi meikkeihin tai isoihin hameisiin ihan ensimmäisenä.
eli se on RASISMIA
Mennä sinne sossuun ja vaikka sitten rukkoilla sitä meikki rahhoo akalles!
Suomen Rommaanit on tullu pikkusen eri oloista ja aloista ja kun miettii niin se reilun paritvuotta ei ole kovinkaan pitkä aika vielä,jonka olemme saaneet asuntoja,kyllä minä ton näen ihan aiheellisena ja oikeutettuna että Suomen yhteiskunta auttaa Romaneita vielä pitkään rahallisesti ja vielä joskus toivoittavasti myös henkisesti!
Tämä on etninen vähemmistö jonka kotimaa on kyllä Suomi ja siksikin on tärkeä että sitä tuetaan ja pidetään kulttuuri yllä!
tasavertainen kohtelu kaikille!! muu on rasismia!
hameraha on saatava myös suomalaisille.
saada vaate, ruoka, hygienia yms, tukea ja se koskee kaikkia väriin katsomatta.
Kyllä minä olen saanut työasun työnantajalta, pari kertaa vuodessa saimme uudet haalarit.
heti,,,
Tiijät kyllä minne sinun täytyy mennä jos haluat hamerahaa.
helsingissä kalliossa on paikka josta sosiaaliavustuksena kengistä farmareista alusvaatteista puseroista talvitakeista ym ym,lähtien sinne vaan sossolapun kera valtaväestö olkaa hyvät
kannatan jokaiselle suomineidolle valtion varoista 800euroa ulkoisen habituksen parantamiseksi se on meidän miesten mieleen kuka tekee budjettiin ehdotuksen ja vetää pinnat kotiin
hameraha kuuluu suomalaiselle
pakollinen kuntoutus ja kiinteytys ohjelma
romani naisen hamerahaa kylläkään saa jos on työssäkäyvä.eikä se ole mikään automaattinen asia että sais edes joka kunnassa.joissain kunnissa saa vuoden välein joissain taas kahden tai kolmen vuoden välein.ja eiköhän se myönnetä jollai erikois perustein koska on niin kallis.ja siinä kyllä tarkistetaan kaikki tulot ja jos vaan on varoja niin ei sitä silloin saa,vaan jos olet vähä varainen etkä pysty sitä itse hankkimaan.
että kultturisten vähemmistöjen edustajilla on oikeus kehittää ja ylläpitää kulttuuriaan, eli esim. saamelaisilla ja mustalaisilla. Siitä hameraha, halutaan tukea pukeutumista "kansallispukuun", koska se on tärkeä osa sitä kulttuuria.
Hame rahaa ei saa työssä käyvä ihminen tai jos ei jää perusosaan vajetta.Siis jos ei ole toimeentulotuen saaja.Ja joka kunnassa ja kaupungissa on omat normit ja toisissa saa vuoden välein toisissa 2 vuoden välein.Summakin on eri kunnissa ja kaupungeissa eri.
Kansan pukuun ,kansallis puku on vähän eri juttu joka tapauksessa oikeassa olet
Perustuslakiin on kirjattu: "Saamelaisilla alkuperäiskansana sekä romaneilla ja muilla ryhmillä on oikeus ylläpitää ja kehittää omaa kieltään ja kulttuuriaan.".
Laki antaa oikeuden, mikä tarkoittaa sitä, ettei oman kulttuurin ylläpitämistä tai kehittämistä tule muulla lainsäädännöllä tai viranomaismääräyksillä estää.
Viranomainen tai lainsäätäjä ei siis voi esim. kieltää perinnepulisonkien tai perinnehameiden käyttöä vaikkapa sakon uhalla.
Lisäksi laki antaa kulttuurin ylläpitämis- ja kehittämosoikeuden nimenomaan romaneille itselleen.
Laissa ei mainita, että valtaväestön tulisi ylläpitää romanikulttuuria.
Persustuslaki EI määrää viranomaisia tukemaan romaneiden hameenhankintaa taloudellisesti.
Ohjeen hamerahasta ovat antaneet Suomen lahjattomat viranomaiset ymmärtämättä perustuslain tasavertaisuuteen pyrkivää henkeä: "Ketään ei saa ilman hyväksyttävää perustetta asettaa eri asemaan sukupuolen, iän, alkuperän, kielen, uskonnon, vakaumuksen, mielipiteen, terveydentilan, vammaisuuden tai muun henkilöön liittyvän syyn perusteella.".
Toiseksi, mihin romanit tuota kulttuurin kehittämisoikeutta oikein tarvitsevatkaan?
Romanikulttuurihan ei kehity, se stabiili, ikuisesti, amen.
Jos romanikulttuuri kehittyisi, näistä hameista oltaisiin päästy eroon jo aikaa sitten.
"Ohjeen hamerahasta ovat antaneet Suomen lahjattomat viranomaiset ymmärtämättä perustuslain tasavertaisuuteen pyrkivää henkeä: "Ketään ei saa ilman hyväksyttävää perustetta asettaa eri asemaan sukupuolen, iän, alkuperän, kielen, uskonnon, vakaumuksen, mielipiteen, terveydentilan, vammaisuuden tai muun henkilöön liittyvän syyn perusteella".
STM on antanut suosituksen romanihameen myöntämiselle.
Itsehän sen sanoit.
Sosiaali- ja terveysministeriö on juuri tämä lahjaton ja perustuslain henkeä kunnioittamaton viranomainen.
STM tiedottaa:
"...koskevan § 17 perusteella todettiin romaniväestöön kuuluvilla naisilla olevan kulttuurinen oikeus saada erityistukea identiteettiinsä olennaisena osana kuuluvaan pukeutumiseen. Tämän periaatepäätöksen (dnro 83/1/99, 27.10.2000) toivotaan selkeyttävän kuntien toimeentulotukipäätösten käytäntöjä."
Tämä lahjaton viranomainen omavaltaisesti tulkitsee, että perustuslain 17 § seuraa oikeus hamerahaan.
"17 § ...Saamelaisilla alkuperäiskansana sekä romaneilla ja muilla ryhmillä on oikeus ylläpitää ja kehittää omaa kieltään ja kulttuuriaan..."
Perustuslaista löytyy kuitenkin kohta, joka kehottaa kohtelemaan ihmisiä tasavertaisesti, tätä STM ei ole ottanut tulkinnassaan huomioon:
"3 § Ketään ei saa ilman hyväksyttävää perustetta asettaa eri asemaan sukupuolen, iän, alkuperän, kielen, uskonnon, vakaumuksen, mielipiteen, terveydentilan, vammaisuuden tai muun henkilöön liittyvän syyn perusteella...."
http://pre20031103.stm.fi/suomi/tao/julkaisut/omakieli/romanit.htm
>>>Perustuslakiin on kirjattu: "Saamelaisilla alkuperäiskansana sekä romaneilla ja muilla ryhmillä on oikeus ylläpitää ja kehittää omaa kieltään ja kulttuuriaan.".>>>
Kehitelkää vaan, mutta mikä me ollaan niitä kustantamaan?
Alkakaa te maksamaan valtaväestön eläminen välillä, ettei liikenne ole yksisuuntaista!
Valtaväestökin maksaa itse omat kehittelynsä teidän elättämisen lisäksi.
" Se jolla ei ole riittävästi
toimeentuloa on oikeus 4.8.2008 klo 17.59
saada vaate, ruoka, hygienia yms, tukea ja se koskee kaikkia väriin katsomatta. "
Tuo ei kyllä pidä alkuunkaan paikkaansa.
Minä olen pitkäaikais työtön ja elän toimeentulotuella... saan työttömyyskorvausta ja sossusta lisää koska korvaus ei riitä vuokraan ja elämiseen.
Olen monesti pyytänyt saada rahaa vaatteisiin, koska niihin ei todellakaan ole varaa toimeentulotuesta. Kun päivän ruokaraha on n.12-14€ päivä...riippuen onko kuukaudessa 30 vai 31 päivää, niin ei siinä kauheesti jää vaatteisiin (puhumattakaan meikeistä) rahaa. Siis tuo on sossun laskelma, koska sossu ei laske että siitä rahastahan monella menee vielä muihin(kuin vuokraan) laskuihin rahaa...siis puhelin ja ehkä joillain on osamaksujakin tms.Todellisuudessa laskujen jälkeen jää päivän ruokarahaksi ehkä reilut 5€...osta siitä sitten vaatteita. Mulle ei ole ikinä myönnetty vaatteisiin rahaa sossusta, vaan aina on sanottu että ne sisältyy toimeentulotukeen. Samoin bussilippu. Eli kun olet työtön ja elän sos avun varassa niin kuljet ryysyissä etkä matkusta mihinkään omalta kylätäsi...tosin eihän sitä kehtaisikaan ryysyissä mihinkään ihmisten ilmoille mennä. Sitten vielä jos joku ystävällinen sukulainen antaisi sulle rahaa vaatteisiin ja laittaa pitkän välimatkan takia rahat sun tilille niin, sossupa kaikessa suuressa viisaudessaan poistaa summan seuraavasta tuesta. Että silleen meillä toimii hienosti tää sossu systeemi. Köyhät vaan kyykkyyn. Mielestäni olisi asiallista ja oikeudenmukaista että valtaväestökin saisi edes sen kerran vuodessa 400€ vaatteisiin, minkä romaninainen saa hameeseensa. Tarvitaanhan mekin vaatteet päälle vaikkei romanihametta käytetäkkään. Eikö näin asian pitäisi mennä jotta se olisi oikeudenmukaista???
ymmärrän sinua hyvin. Kovin vähältä nuo luvut näyttää sen myönnän. Minä kyllä olisin samaa mieltä että aivan yhtä hyvin sinunkin kuuluisi saada tuota nimettyä vuotuista vaaterahaa kuin mekin.
Tiedän myös että ne sossun tantat laskevat nuo sinun ansiosi vanhentuneiden tariffien mukaan, eli nuo tariffit ei ole sidottu indexiin ja laahaavat vuosikaupalla perässä. Yleinen mielipide näistä asioista sen tekee. Viranomainen tietää että kun yhtäälle kumartaa niin pyllistää toisaalle ja yrittää olla mahdollisimman neutraali.
Se ei kuitenkaan ole ratkaisu että me vähempiosaiset aletaan toisiamme nokkimaan. Yritetään olla ja elää rintarinnan toisiamme tukien vaikkakin vain henkisesti koska aineellisesti se ei ole mahdollista.
Toivotan sinulle voimia tulevaisuuteesi ja että saisit töitä, sillä sehän ratkaisisi sinunkin ongelmasi! Yritetään nauttia ainakin tästä loppukesästä.
vitse loisija kulttuureita riesakseen.
Olisiko jo aika tehdä tälle loppu ?
NI PÄÄSEE TEISTÄ MITÄ NOPEEMMIN SEN PAREMPI
Ja loppu tullee varmasti loisimiselle.