rakennamme syrjäkylälle ja alkuperäisessä piirrustuksessa katon kaltevuus oli 1:3. runkokatselmuksessa kunnan tarkastaja suositti 1:2. alkuperäisen piirustuksen piirtäjä kirjoitti meille 1:25. en osaa hahmottaa eroja. tai en tiedä miten tuo lasketaan. voiko joku laittaa linkkiä johonkin kuvaan? aste lukukin olisi mukava tietää noissa tapauksissa(niinkin sen kai voi itselleen yrittää selventää). en pidä "lättänäkattoisista" taloista. onko tuo 1:25 sitä? talon sivun pituus on 9.5m.
hahmotus ongelma
nainen kyselee...
63620
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
en siis tiedä mitä nuo luvut tarkoittavat. se ei kuitenkaan voi tarkoittaa sitä, että yhden metrin matkalla katto nousee kolme-,kaksi, tai kaksi ja puoli metriä. jos sitä tarkoittaisi mistä lähden laskemaan-siis mistä kohdasta?
juuri päinvastaista, eli siis 1:3 kaltevuudella katto nousee 1 pystymetrin 3 metrin vaakamatkalla. 1:2,5 kaltevuudella taas katto nousee 1 pystymetrin 2,5 vaakametrin matkalla.
1:2,5 katto (jota varmaan tarkoitit) on siis jyrkempi kuin 1:3 katto.
1:25 katto olisi aikas loiva :)
1:1 kattokaltevuus on 45astetta
1:2 on jotain 27 astetta (muistaakseni)
1:1,5 oli vissiinkin ehkä 34 astetta tai jotain.
eli kuten edellinen kertoi 1:2 arkoittaa 1 metri ylöspäin 2 metriä sivulle. lähde nyt vaikka räystäältä.....=)
1:1 on tosi jyrkkä! ei käsittääkseni käytetä oikein missään.
meillä perinteisen näköinen talo. esim kastellin näköinen. siinä kattokulma on
1:1,5
ulkorakennuksessa
1:2
se on jo hiukka loiva mun silmään.
se on ihan makuasia.
Eikä tarvitse edes arvuutella paljonko on asteina 1:2,5 kattokaltevuus. Peruskoulumatematiikkaa.
Asteina 21.8 astetta.
Sinähän sen laskit päässäsi, vai mitä?
Ei sitä nyt päässä, mutta kasillahan tuo opetettiin.
http://www.apollo.edu.hel.fi/Peruskoulu.htm
http://fi.wikipedia.org/wiki/Trigonometria