Reviirin koosta

Napin_Emäntä

Hei.

Kyselen teiltä laumisten omistajat, että kuinka isoa aluetta teidän koirat pitää "omana reviirinään"?

Meillä Nappi pitää sitä aluetta jonka näkee häkistään. Eli oma tontti ja tien vartta kahden tontin verran molempiin suuntiin. Tuolla alueella ei juuri mitään liiku huomaamatta ja jos Nappi virkkuna, niin kyl miekin sisälle kuulen (ja varmasti koko naapurusto) et joku liikkuu "Napin reviiril".

Lenkillä yrittää hyökkiä autojen ja pyörien päälle tällä alueella. Muualla, vaikka vaan metrinkään ylitte näkymättömästä rajasta, ei ole menossa minkään päälle vaan kulkee nätisti vierellä.

Nappi nyt siis oppinut kiltisti ja rauhallisesti kulkemaan vierelläni sillä vedonesto-pannalla. Paitsi tuo oma reviiri, jota pitää yrittää puolustaa vaikka mikä olisi kuonon ympärillä.

Pitää tosiaan paikkansa, kuten Napin emän omistaja sanoikin, pyrren reviiri on niin kauas kuin mitä se silmillään näkee. :oD

4

553

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pyreneittenmastiffi....

      pysyy kyllä omalla tontilla ilman aitoja, mutta seuraa tarkasti mitä naapurissa tapahtuu. Ei hauku naapureita, koska tuntee ne mutta jos vieras auto tulee pihaan, niin ilmoittaa haukkumalla kyllä :)

    • toi vartioitava alue

      meillä ollut pyrrejä, toinen vaan ei välittänyt mistään ja toinen kaikesta. ei puhettakaan että oisivat pihalla pysyneet ilman aitausta. toinen olisi mennyt meuhkaamaan ja toinen muuten vain tervehtimään..
      kuullostaa ongelmalliselta tuo pyörien ja autojen päälle hyökkääminen, tekeekö kotona vieraille saman? ota yhteyttä kasvattajaan tai ongelmakoirien kouluttajaan, saat apua opettamiseen ennen kuin mitään pahempaa sattuu

      • luonnollista on.

        Mulla sama homma. Reviiri näyttäisi olevan se, minkä näkee. Kodin lähellä yrittää taklata polkupyöräilijöitä ja pari kertaa on onnistunutkin. Onneksi ei käynyt pahemmin. :)


      • Ikävä ämmä
        luonnollista on. kirjoitti:

        Mulla sama homma. Reviiri näyttäisi olevan se, minkä näkee. Kodin lähellä yrittää taklata polkupyöräilijöitä ja pari kertaa on onnistunutkin. Onneksi ei käynyt pahemmin. :)

        Kolmen keskarini kotireviiri on pyhälehmä jolle vieras astunee oman henkensä uhalla.

        Reviirin ulkopuolella osataan sujuvasti teeskenellä sivistynyttä puudelia. Mitä nyt tyhmän puoleista naisihmistä pitää suojella potentiaalisilta pedoilta kuten vastaan tarpovilta vierailta koira-eläimiltä ja harmahtavilta rollaattoreilla varustetuilta salakähmäisiltä ukkeleilta...

        Tämä samainen tyhmän puoleinen naisihminen myös matkustaa kolmikon kanssa sangen usein ja tällöin tiukasti vartioitavaksi reviiksi lasketaan hytit, auto ja typerän naikkosen maahan laskemat matkatavarat....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      147
      14448
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      44
      6052
    3. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      22
      6027
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      168
      5640
    5. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      312
      4427
    6. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      62
      4269
    7. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      23
      3934
    8. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      108
      3702
    9. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      29
      3617
    10. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      69
      2703
    Aihe